Forum

DNS isim cöz&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS isim cözümleme ve forwards sorunum

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
541 Görüntüleme
(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaslar bir soru anmamadım gitti ama arkadaslar sistemimde bir isa proxy var ve server 2003 sistemim var dorukta bulunan web sitelerimiz var calısanlar doruktaki kendi web sitemize bağlamadıklarını gördüm söylediler isa da baktım dns error diyor isim cözümleme yapılmıyormuş bende serverde dns ime geldim orda web sitenin doruktaki ip sini girdim sorun cözüldü

http://www.turkcell.blackberry.com.tr/  şimdi de bu siteye girmek istiyorum ama yine proxy de monitor ettigimde isim cçözümlemesi yapılmadığını görüyorum ama dns imde forward ettim 195.175.39.40-,195,175,39,39 adresine yani localimde bulamassan dısarıya telekoma sor diyorum ama yok aynı hata devam ediyor cıkılamıyor nedendir acaba bu arada bu bizim doruktaki web sitelerine dısardan ulasılabiliyordu icerden ulasılamıyordu

Gönderildi : 18/08/2008 20:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

ISA Server ın dış bacağında dns olarak telekom ip adreslerini yazmanız yeterli olacaktır

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/08/2008 20:40

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Diğer sitelrde böyle yapıyor mu ? Isa üzerinde ki dns server ipleri ne.

ISA üzerinden dns sorugularını cözümlemesi nasıl bir rule uluşturdunuz? oluşturduğunuz rules lerin sıralamalarında hata olabilir.

Gönderildi : 18/08/2008 20:46

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

hakan hocam isa da tek netwok var ben single netwok ayarlayıp isa yı proxy olarak kurdum öyle calıstırıyorum frewall kullanmaycağım çünkü asa var arkada nasıl yaparım bilmiyorum yani tek netwok var

ip:;192,168,0,5

dg:192,168,0,6

dns:192,168,0,3

dns2:192.168.0.85

konfiguration

dc üzerinde dns forwards ise

195.175.39.40

195.175.39.39

hocam bu konuda yardımcı olun bana lütfen birde proxy kurdum yaa ftp olayı calısmıyor bağlanılamıyor ftp read only secenegini kaldırdım

Gönderildi : 18/08/2008 21:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

web proxy clientları isim çözümlemesini proxy server lara yani burada isa oluyor isa ya yaptırırlar  , isa server ın da dns i dc ise ve dc forward edilmiş ise ve yine dc nin gateway i asa ise ve yine asa üzerinde dc nin dns protokolu için dışarı çıkış izni var ise sorunsuz çalışır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/08/2008 08:36

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

bazı sitelerde yapıyor dedgim gibi mesela blackbery mesela bizim doruktaki web siteleri hadi doruktaki web sitelerini ben ic dns me girdimde gidip türkcell icin yeni bir zone o zonun altına black bery host kaydı ve ip sini girmek yanlıs olur yani her site icin öyle yapmama lazım

Gönderildi : 19/08/2008 11:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

dns cache ini temizleyin ve bir kontrol edin sorun çıkaran domain ler için dns sorgusu nereden dönyor yani isa üzerinden monitoring yaparak bunu bulabirsiniz.

Gönderildi : 19/08/2008 20:37

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 811
Noble Member

ISA IP yapılandırması ile DC IP yapılandırması daha net yazar mısınız lütfen.

Gönderildi : 19/08/2008 20:46

(@MasumARSLAN)
Gönderiler: 84
Estimable Member

eğer client bilgisayarlarında varsayılan ağ geçidi DC'nin IP adresi ise Clientlarda DNS olarak yine DC'nin IP adresini ayarla, daha sonra DC'nin servislerinde Routing and remote access servisini aktif ve DC nin IP yapılandırmasında ise ağ geçidi olarak ISA'nın iç bacağının IP adresini yazmalısın. DC için DNS ler kendi IP adresi ve turk telekom dns'leri eklemeli, ISA için ise turktelekom IP adresleri eklemelisin.

Gönderildi : 20/08/2008 00:22

Paylaş: