Forum

Dell server'mi -- ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell server'mi -- Hp Server'mi

11 Yazılar
11 Üyeler
0 Likes
1,943 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Dell sunucu almaya karar vermiştik ama hp sunucumu olsun diye kararsız kaldık,

Dell serisinde r320 (1u) -r420-r520--- hp'lerde ise  HP 470065-589 DL380G7(2u)--HP 470065-594 ML350G6(5u)

Her iki sunucuyuda kullanan çözüm park katılımcıları varmı.

Merak ettiğim sorun çıkarma yönünden hangisinin daha başarılı olduğu.

Uzun süreli çalışmalarda sıkıntı oranı hangisinde daha yüksek olur.

Rack özelliğinde server'ın 1u-yada 2u olması performansı etkilermi.

Benzer özellikte iki sunucunun 2u yada 5u olması neyi etkiler. 

Fiyat performans vs. 

Teşekkürler. 

Gönderildi : 24/02/2013 15:23

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Dell sunucu almaya karar vermiştik ama hp sunucumu olsun diye kararsız kaldık,

Dell serisinde r320 (1u) -r420-r520--- hp'lerde ise  HP 470065-589 DL380G7(2u)--HP 470065-594 ML350G6(5u)

Her iki sunucuyuda kullanan çözüm park katılımcıları varmı.

Merak ettiğim sorun çıkarma yönünden hangisinin daha başarılı olduğu.

Uzun süreli çalışmalarda sıkıntı oranı hangisinde daha yüksek olur.

Rack özelliğinde server'ın 1u-yada 2u olması performansı etkilermi.

Benzer özellikte iki sunucunun 2u yada 5u olması neyi etkiler. 

Fiyat performans vs. 

Teşekkürler. 

Hocam Merhaba,

Elimizde Dell R620 (1U) HP DL 380 G7(2U) sunucu var  her ikisinden de performans olarak gayet memnunuz şu anlık sorunumuz olmadı sorun olarak konuyu ele alacak olursak HP case durumunda DELL'e göre bir adım daha önde Dell TR daha yeni yapılanmakta sunucunuzda sorun olduğunda Dell TR arasanız bile sizi yurt dışına yönlendiriyor HP ise bu durum biraz daha önde 

Sunucunuzun U olarak 2 veya 5 olması ne istediğinize parallel sunucunuzun üzerinde ne kullanacaksanız hangi platformda çalışacaksınız daha ayrıntılı bilgi verirseniz size yardımcı olalım.

Gönderildi : 24/02/2013 19:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

İki markada da tecrübe sahibiyiz.

"Merak ettiğim sorun çıkarma yönünden hangisinin daha başarılı olduğu.
Uzun süreli çalışmalarda sıkıntı oranı hangisinde daha yüksek olur."

Bu ikisi yönüyle bir kıyaslama yapılamaz. Sunucuların sorun çıkarma oranları belirli sabitlere bağlı değil. Tüm gerçek sunucu ürünleri (SNC gibi olmayan) fabrikalardan bir test süreci sonunda çıkar ve bu ürün markalarına göre ortalama benzerlik taşır. Seçim kriterleri buna göre değil destek verimliliği, hızı yönüyle olmalıdır. Türkiye de çoğunlukla çalışılan hizmet ortağının partnerliği ve projelendirme fiyatı belirler marka alımını. IBM, Cisco gibi sunucuların dışın da HP, Dell ürünlerin de bir birine göre destek avantajları mevcut. Birin de artı bir nokta diğerin de başka bir artı olabilir. 
Donanımlar olarak ortalama olarak benzerler yazılım ve destek süreçlerin de ayrılıyorlar.

1u yada 2u olması düz mantıkla performansı etkilemez şayet birebir aynı donanımlar ise ancak model seçenekleri ile de anakart chipsetleri farklı U'larda aynı olmayabiliyor bu da işlemci destekleri gibi performans farklılığını getirir. Mesela 1U ürünlere bazı daha üst seçenek raid controller'ları üreticiler sunmayabiliyor.
Fiyat performans sabit değildir siz hangisin den daha iyi fiyat alabiliyorsanız o dur. Küçük alımlar da projelendirme olmadığından tabi liste fiyatları söz konusu. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/02/2013 21:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Burada biraz servis önemli. Geçenlerde hp sunucularımdan birinde sorun oldu diskinde problem yaşadım. Diski istememle elime geçmesi 2 saat 55 dakika sürdü. Bence birazda ürünün satınalınması sonrasındaki desteğe göz atmak lazım. Hp bu işi iyi yapmakta.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/02/2013 00:28

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

rızaya katılıyorum. hp nin bu konudaki desteği çok sağlam. ayrıca ürünün arıza yapması durumunda birebir değiştirdiklleri çok ürün oldu. benim şahit olduğum. bu super bişiy.

Gönderildi : 25/02/2013 01:26

(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member

peki 6000-8000 lira arasında sanallaştırma ile kullanmak için alınabilecek en iyi server sizce hangisi? siz olsaydınız ne alırdınız? işlemci benchmarkları single thread sonuçları falan derken kafayı yemek üzereyim :)) bu el atın ortak noktada buluşum bana bi tavsiye verin olmaz mı?

Gönderildi : 31/05/2014 03:52

(@yigitomerocal)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Benim tavsiyem DELL almanız. HP ürünleri benim başıma çok dert açmıştı vaktinde o günden bugüne kadar Her zaman DELL diyorum 4 senedir elimde 30 tane R720 var hiçbirinde ne disk ne ram ne de ısınma sıkıntısı çıktı çokta memnunum. 

Gönderildi : 31/05/2014 05:36

(@eroldursun)
Gönderiler: 2170
Famed Member

Burada biraz servis önemli. Geçenlerde hp sunucularımdan birinde sorun oldu diskinde problem yaşadım. Diski istememle elime geçmesi 2 saat 55 dakika sürdü. Bence birazda ürünün satınalınması sonrasındaki desteğe göz atmak lazım. Hp bu işi iyi yapmakta.

CarePack paketin vardı sanırım yoksa mücize olmuş :))

kötülemek amaçlı yazmıyorum.

Gönderildi : 31/05/2014 19:09

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Bana kalırsa 2sininde desteği yerinde bugune kadar bir sıkıntı görmedim.

DELL'Den R720xd aldık 7 adet ancak 1 tanesinin power'i bozuk çıktı aynı gün içerisinde değiştirildi.

HP'den geçen gün disk arızası oldu kayıt açmam ile değişim aynı gün yapıldı. 

Tasarım ve parça değişimi yada bakım işlemlerinde sunucu içerisindeki dizayn açısından dell sunucuları daha bir kolay gibi. 

Teşekkürler.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 31/05/2014 22:09

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Hp alın kafanız rahat etsin.

Gönderildi : 10/06/2014 17:46

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

HP tarafında en ufak desktop mouse dan sunucu disklerine kadar bir çok defa tek bir telefon ile parça değişimlerim oldu. 3000$'lık Tape Backup ünitesini bir telefon ile değiştirdiğimi biliyorum. Tüm bunları gördükten sonra HP.

Gönderildi : 10/06/2014 17:54

Paylaş: