Forum

2012 Server Kurmalı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2012 Server Kurmalımı ? kurupta Hyper V üzerinde sanallaştırılmalı mı? Kararsızım

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
397 Görüntüleme
(@A.VolkanSavas)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yapımda bir takım değişikliklere,sanallaştırmaya ve güncellemelere gitmek istiyorum.  Hazır sisteme el atmışken serverlarıda yükseltmeyi düşünüyorum ama kararsız kaldım.  Yapım hakkında biraz bahsedeyim ve daha sonra sizin önerilerinizi okumak istedim.

Şu anki sistemde ;

Fiziksel Domain Controller: 2008 R2 Fiziksel Aditional Controller: 2008 R2 

Client : Windows 7

Yapmayı düşündüğüm;

Fiziksel 2012 server kurulum ve içerisine Hyper V  domain controller kurmalı (sanal isletim sistemi 2008 de olabilir 2012 serverda)

Fiziksel 1 server daha kurulum yapıp içerisine Hyper V additional domain kurmalı (sanal isletim sistemi 2008 de olabilir 2012 serverda)

Clientler: yine Windows 7

Yada;

2008 R2 kurup içerisine Hyper V ile yukarıdaki gibi iki server kurmalı mı ?

Boş 2 server 'ımı bu şekilde değerlendirip, ileride bir kaç server daha kurup sanallaştırmak yapmak amaçı ile Hyper V ile kurulum yapmak istiyorum 

Böyle bir basit domain yapısını 2012 ye teslim etmek doğrumudur? malüm bi sıkıntı yaşasam destek tarafında baya problem yaşarım die düşünüyorum, yada  2008 R2 lu bir sistem üzerinde sanallaştırma yaparak ilerlemek dahamı uygun olur ?

Bu arada server donanımı olarak bi sıkıntı yok, yeterki kadar RAM ve CPU mevcuttur

iyi çalışmalar, 

Gönderildi : 20/02/2013 17:19

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Tüm yapıyı 2012 ye geçirebilirsin. sıkıntı yok. çok iyi çalışıyor. Exchange'i 2010 kullan şimdilik onun dışında herşey mükemmel...

Bilgehan

Gönderildi : 21/02/2013 18:22

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhabalar,

Yapımda bir takım değişikliklere,sanallaştırmaya ve güncellemelere gitmek istiyorum.  Hazır sisteme el atmışken serverlarıda yükseltmeyi düşünüyorum ama kararsız kaldım.  Yapım hakkında biraz bahsedeyim ve daha sonra sizin önerilerinizi okumak istedim.

Şu anki sistemde ;

Fiziksel Domain Controller: 2008 R2 Fiziksel Aditional Controller: 2008 R2 

Client : Windows 7

Yapmayı düşündüğüm;

Fiziksel 2012 server kurulum ve içerisine Hyper V  domain controller kurmalı (sanal isletim sistemi 2008 de olabilir 2012 serverda)

Fiziksel 1 server daha kurulum yapıp içerisine Hyper V additional domain kurmalı (sanal isletim sistemi 2008 de olabilir 2012 serverda)

Clientler: yine Windows 7

Yada;

2008 R2 kurup içerisine Hyper V ile yukarıdaki gibi iki server kurmalı mı ?

Boş 2 server 'ımı bu şekilde değerlendirip, ileride bir kaç server daha kurup sanallaştırmak yapmak amaçı ile Hyper V ile kurulum yapmak istiyorum 

Böyle bir basit domain yapısını 2012 ye teslim etmek doğrumudur? malüm bi sıkıntı yaşasam destek tarafında baya problem yaşarım die düşünüyorum, yada  2008 R2 lu bir sistem üzerinde sanallaştırma yaparak ilerlemek dahamı uygun olur ?

Bu arada server donanımı olarak bi sıkıntı yok, yeterki kadar RAM ve CPU mevcuttur

iyi çalışmalar, 

Merhaba,

Bence de 2012 kullanın.DC ayrı bir fiziksel makinede dursun, diğer makinede hyper-v kullanıp additional dc ve diğer sanallarınızı burada çalıştırın.

Gönderildi : 22/02/2013 12:48

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

önceki yapılarda MS sanalda DC istemiyordu. Ama artık durum değişti. DC'yi fizikselede kurabilirsiniz diyor.

eğer system state'inizi supported bir backup programı ile alıyorsanız sıkıntı yok DC'yide sanallaştırabilirsiniz.

en güzel seçenek MS'in kendi backup tool'unu kullanarak systemstate backup almak. ir dizin içine alın backup'ı.

oradan tüm sistemlerin backup'ları ile birlikte harici bir yerede backup alabilirsiniz...

Bilgehan

Gönderildi : 22/02/2013 18:39

(@A.VolkanSavas)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

2 Gündür test ediyorum, 2012 nin ekranına alışamadım daha, aradığımı bulmakta güçlük çekiyorum ama bulduktan sonra erişim daha kolay oluyor.

1 hafta sonra schema update edip function level 'i 2012 e alacağım, daha sonra ise rolleri üzerine alıp tüm domainimi 2012 yapacağım.

Hala sanaldamı olsa fizikseldemi olsa karar veremedim.

Domainimi fiziksele alabilirim ama kullanacağım server çok güclü, sırf domain controller için o server 'ı ayırmak istemiyorum.O yüzden sanala daha yakın bakıyorum, zaten dc ve adc olduktan sonra ister fiziksel ister sanal her türlü kurtarılma olasılığı yüksek.  Ben aslında hyperV nin performansını merak ediyorum, VMware kadar esnek, erişimi basit ve kullanımı kolaymı onu inceliyorum şu anda. 2012 ile beraber gelen Hyper V3  bu konuda wmware 'e karşı kendini çok geliştirmiş.

Birde lisans olayı var hala anlamadım, wmware ve hyper V lisanslamasını, biri diyor Hyper V olursa 3-4 sanal ücretsiz kurabiliyorsun, biri diyor microsoft ürünün ister wmware ister hyper v olarak kur 3 tane ücretsiz kurabilirsin diyor.  Bu durumu anlamadım gitti, forumdada baktım ama aklım karıştı.... 

Gönderildi : 22/02/2013 20:25

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Server 2012 standart ile 2 adet sanal makineyi ücretsiz lisanlayabiliyorsunuz, datacenter sürümüyle ise sınırsız.VMware tarafında ücretsiz lisanslama yok, her sanal makine için lisansınızın olması gerek.

Gönderildi : 22/02/2013 23:51

Paylaş: