Forum

Sistem Önerisi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem Önerisi

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
370 Görüntüleme
(@recepisik)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ben özel bir kurumda bilgisayar öğretmenliği yapıyorum labaratuarımızda 25 adet domain e bağlı pc  var

makinalarda adobenin tasarım programları ile microsoftun office programları çalışmaktadır.

makinalarda oluşan donanım problemlerini ortadan kaldırmak ve öğrenci bilgisayarlarındaki kontrolu arttırmak amaçlı bir sistem kurmak istiyorum bu konuda sizlerin tecrübelerinden faydalanmak istedim terminal server bişimi görürmü yada alternatif sistemler nelerdir yardımcı olurmusunuz

kolay gelsin  

Gönderildi : 15/02/2013 18:13

(@behzadkapucu)
Gönderiler: 71
Trusted Member

zaten bir domain yapınız varmış, aktif dizinde GPO ile usb girişini kapatmaktan program kurulumu yasaklamaya kadar çok çeşitli kısıtlamalar yapabilirsiniz, sorunuza cevap olmadıysa genişletebilir misiniz... Veya eğitim sınıflarına özel masaüstü paylaşılabilen vs. yazılımlardan mı arıyorsunuz?

Gönderildi : 15/02/2013 19:12

(@recepisik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba benım tam olarak yapmak ıstedıgım sey su
1. Donanım problemlerını nasıl en aza ındırebılırım

2. 3. partı yazılım kurmadan butun makınaların kontrolunu nasıl saglarım

3. her donem yada sene sonunda  butun makınalara yazlımları tek tek  kurmak derdınden kurtulmak ( farklı donanım ozellıklerıne sahıp pcler var) vs problemlerı ortadan kaldırım hem malıyet hemde zamandan tasarruf etmek ıstıyorum

Gönderildi : 15/02/2013 19:39

(@ZekiCanOZOKTAS)
Gönderiler: 12
Eminent Member

Merhabalar,

Bence size en uygun thinclient - terminal server mimarisi ancak 25 pc varsa group policyden tamamıyla kısıtlama yapmak en mantıklısı. Gigabit bir ağınızda mevcutsa terminal server kullanımı olabilir ama onunda dezavantajlarını unutmayın  çünkü adobe gibi programları terminalden çalıştırmak bence baya zorlaştırır eğitim sürecini. Kısıtlamaları yapıp pclere programları kurduktan sonra bir imaj alarak her dönem o imajı restore edip işletim sistemi sorunlarınıda ortadan kaldırabilirsiniz. Umarım fazla kafa karıştırmamışımdır 🙂

Gönderildi : 15/02/2013 23:59

(@recepisik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

önerdiğiniz sistemi denemek için makinalardan birine server 2012 kurdum fakat remote dekstop servislerini kurmak istediğimde şu hata ile karşılaşıyorum 

"the local server must be joined to the domain to complete the remote desktop services inslattaion option. "   

Gönderildi : 16/02/2013 19:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bu rolü ayrı bir makinayamı kuruyorsunuz ve bu makina domainde mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/02/2013 19:50

(@recepisik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ayrı bi makinaya kurdum domaine ekledim ekleyince düzeldi teşekkürler kusuruma bakmayın yeni yeni öğreniyorum 

Gönderildi : 16/02/2013 20:16

(@ErdemAyyildiz)
Gönderiler: 29
Eminent Member

Sorularınızdan bir tanesi ; Makinalara tek tek sistem yüklemesi yapmak yerine hepsine birden ufak ayarlarla yükleme yapabilmek için, önerim Acronis True İmaj Enterprise Server'dır. Programın özelliği; gerekli işlemleri yaptıktan sonra client tarafında ufak ayarlarla daha kısa sürede tek imajdan yükleme yapabilmenizdir, SID ayarları yapılmış universal bir imaj ile Hakan hocamın makalesinden de büyük oranda faydalanarak işinizi oldukça hızlandırabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/03/15/acronis-program-le-online-maj-alma-online-_3101_mage-with-acronis.aspx 

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 16/02/2013 23:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

ayrı bi makinaya kurdum domaine ekledim ekleyince düzeldi teşekkürler kusuruma bakmayın yeni yeni öğreniyorum 

Est. ne kusuru. Ben teşekkür ederim. Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/02/2013 17:40

(@recepisik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorularınızdan bir tanesi ; Makinalara tek tek sistem yüklemesi yapmak yerine hepsine birden ufak ayarlarla yükleme yapabilmek için, önerim Acronis True İmaj Enterprise Server'dır. Programın özelliği; gerekli işlemleri yaptıktan sonra client tarafında ufak ayarlarla daha kısa sürede tek imajdan yükleme yapabilmenizdir, SID ayarları yapılmış universal bir imaj ile Hakan hocamın makalesinden de büyük oranda faydalanarak işinizi oldukça hızlandırabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/03/15/acronis-program-le-online-maj-alma-online-_3101_mage-with-acronis.aspx 

İyi çalışmalar. 

her makinanın donanım özellikleri aynı değil daha önceden norton ghost kullanıyordum fakat kesin bir çözüm arıyorum yeni biri sistem istememmin sebebi şu aslın da  önümüzdeki yıl sistemleri yenileyeceğiz bu sebepten dolayıda acaba gene aynı düzen her masaya yeni bir pc mi almak daha mantıklı yoksa thin client sistemi buna kara vermeye çalışıyorum.

siz tecrübelerinize göre hangisini önerirsiniz

Gönderildi : 18/02/2013 11:27

(@recepisik)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi çalışmalar. 

her makinanın donanım özellikleri aynı değil daha önceden norton ghost kullanıyordum fakat kesin bir çözüm arıyorum yeni biri sistem istememmin sebebi şu aslın da  önümüzdeki yıl sistemleri yenileyeceğiz bu sebepten dolayıda acaba gene aynı düzen her masaya yeni bir pc mi almak daha mantıklı yoksa thin client sistemi buna kara vermeye çalışıyorum.

siz tecrübelerinize göre hangisini önerirsiniz

Gönderildi : 18/02/2013 11:28

Paylaş: