Forum

USN rollback sonras...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] USN rollback sonrası işlemler

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,168 Görüntüleme
(@DemirHakan)
Gönderiler: 219
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar yedekleme ile ilgili makale okuyordum . USN Rollback olaylarında aşağıdaki hakan beyin açıklamısını gördüm. aklıma bir şey takıldı.

Rollback olan sunucunun replikasyonu durdurulur diyor. 

Durdurduktan sonra tekrar replikasyonu aktif hale getirmek için ne yapmak lazım.

Rollbacki nasıl düzeltip tekrar replikasyonu calışır hale getirebiliriz.

USN Rollback

Active directory mimarisinde domain controller makineleri birbirlerinin güncelliğini USN ismini verdiğimiz bir numara ile takip etmektedir. Bu konuda zaten bir paylaşım yapmıştık.

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1485&kelime=USN-update-sequence-number

USN Rollback süreci ise aşağıdaki gibi özetlenebilir.

Örneğin iki adet DC olsun, bunların veri tabanlarında karşılıklı olarak USN bilgileri tutulmaktadır. Yani DC1, DC2' nin şu andaki güncel USN numarasını bilir. Benzer şekilde DC2 de DC1' in güncel numarasını bilir.

Örneğin DC2' nin USN numarası 200 olsun ve bu bilgi replikasyon ile DC1' e geldi. Bir süre sonra DC2 üzerinde siz 100 kullanıcı açtınız ve DC2' nin USN numarası 300 oldu, tabiki bu bilgide DC1' e ulaştı. Ancak bir sorun nedeni ile siz DC2 yi yedekten geri döner veya varsa snapshot dan geri dönerseniz DC2 tekrar 200 veya daha eski bir USN' e dönecektir. Bu tabiki yedeği aldığınız zamandaki DC2 nin USN numarası ile ilgili bir durumdur. Bu işlemden sonraki ilk replikasyonda DC1, DC2 nin USN numarasının gerilediğini fark eder ve işte bu durumda USN Rollback oluşmuş olur. Tabiki bu iyi bir senaryo, eğer siz DC2 yi snapshot' dan döndünüz ve diyelim ki USN 200 oldu tekrar ve hemen üstüne 150 kullanıcı açtınız DC2 üzerinde, bu durumda DC2 nin USN numaraso 350 olur ve ilk replikasyonda DC1 sadece bu 150 kişiden 50 kişiyi alır ve bu 100 kişi öksüz obje olarak oluşmuş olacaktır. Ayrıca yine kullanılmış SID numaraları bu kullanıcılar içinde kullanılmış olabilir ki bu da ciddi bir problemdir. Eğer USN Rollback bir DC tarafından tespit edilir ise Rollback olan DC nin netloon servisi hemen durdurulur ve o DC nin replikasyonuda engellenir.

Loglara ise aşağıdaki gibi bir log düşer

A USN rollback occurred. (NTDS General Event 2103)

Gönderildi : 01/02/2013 12:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Server 2012 Hyper-v ile usn rolback olayı kalktı. Server 2012 öncesi sistemlerde bu durumun yaşanmaması için systemstate yedeği varsa ondan geri dönmek gerekir. Eğer system state yedeği yok ve imajdan geri döndüyseniz bu durum oluşur. Bu durumda sorunlu dc ortamdan kaldırılıp, yeniden bir dc kurulup adc olarak yapılandırılırsa sağlıklı olacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/02/2013 17:40

Paylaş: