Forum

Router Nat Taşıma

Bildirimler
Hepsini Temizle

Router Nat Taşıma

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
491 Görüntüleme
(@AykutKILIC)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözümpark Ailesi ve Değerli Hocalarım ;
Server eğitimi aldığımız bir kurumda bir soru karşısında ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız, mutlaka çözümü var ancak artık durum bizi aştı ve diğer forum sitelerinde zaman kaybetmek ve saçma cevaplar almak istemediğim için direkt sorumu uzman kişilere sormak istedim, forumu ve diğer konuları araştırdım ancak sorumla ilgili bir sorunla karşılaşmadım, eğer varsa gözümden kaçmış olabilir affınıza sığınıyorum;

Sorum şu ;

Yukarıda ki linkte bir Visio çizim vari bu çizime göre biz VMWare üzerinden işlem yapıyoruz, Gördüğünüz gibi XP makinesinin ve diğer Serverlerin hepsinin Internet' e çıkması gerekirken biz bunu beceremedik, Router 2 internete çıkış yapabiliyor ancak ne DHCP kurulu olan, nede diğer server ve xp internete çıkış yapamıyor, hepsi birbirini ping' liyor ( Rotalar yazıldı tamam ) görüyor ama Nat' ı onlara taşımayı beceremedik. Ek bir pc veya server kurmadan nasıl bu işlemi yapıcaz?  Sanırım VMWare ethernet kartlarının isimlerini yazmayı unutmuşum hemen yazayım ;  

IP sınıflarına göre yazayım daha açıklayıcı olur ; 1.1 (v2)   - 1.2(v2)  -  2.1(v3)   -   xp1(v3)  -  3.1 (v4)  -  3.2(v4)  - 4.1(v5)  -  Nat(Bridge)

Dediğim gibi diğer ortamlar nete çıkamıyor ROUTER2 haricinde, zaten ROUTER 2' ninde NAT ile ilgisi yok sanırım çünkü kendisinde kurulu olan bir Bridge ethernet kartı var.. Soru cevabı için yazanlara teşekkürler saygılar kolay gelsin ...

Gönderildi : 31/01/2013 22:10

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

Router 2'de nat olmazsa bu haliyle hiç biri internete çıkamaz. Nat'ın ne işe yaradığı konusunda hiç bir fikrinin olmadığı belli. Öncelikle bu konuyu araştır, başta biraz kafan karışır ama çözmen fazla zaman almaz. Konuyla ilgili sana kaynaklarda geçmeyen bir bilgi vereyim en azından araştırdığında olayı tam kavrarsın; nat=route

Gönderildi : 01/02/2013 02:06

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yorum için teşekkür ederim, Yorumumda bunu aktardım yani Visio' da da durum belli açık ortada. ROUTER 2' de NAT kurulu, zaten nete çıkabiliyor, yani buyuk ihtimal NAT ile ilgisi yok , bridge ethernet kartı oldugu için cıkıyor nete. Ben NAT ile diğer ROUTER' lerin ve XP' nin nete çıkmasını istiyorum. Sanırım bu daha açıklayıcı oldu . Diğer makineler hiçbirşekilde nete çıkamıyor ama ping alıp gönderiyorlar..

Gönderildi : 01/02/2013 02:11

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

Selamlar,

1) Router 2 dışında diğer makinelerin, Sanal VM adaptorlerini  Bridge Mod'a çektiğinizi düşünüyorum.

2) Sanal makinelerin içerisindeki işletim sistemlerinde routing işlemini nasıl yaptınız ?

3) Router 1 ve DC/DNS olan makineler Default Gateway olarak hangi IP adreslerini görüyorlar ?

4) Sanal Makinelerin içerisinde sunucu işletim sistemi varsa RRAS hizmeti kurulumu ? kurulu ise konfigürasyonu paylaşman mümkünmüdür ?

5) Routing işlemini hangi cihaz üzerinde yaptırıyorusunuz ? onun konfigürasyonunu paylaşırsanız , yardımcı olabilirim.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 01/02/2013 12:41

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba  Gökhan bey ;
Sorularınıza hızlı cevap aktarim hemen..

1. Sorunuza cevap : Router 2 dışında diğer makinelerin sanal VM adaptörlerini neden bridge moduna çekeyim ? onlar private adaptörler, yani ROUTER 2 üzerinden internete bağlanacaklar, verdiğim link' te ki çizimde bu net olarak görünüyor

2.Sorunuza cevap : XP dışında DC/DNS , ROUTER 1 ve DHCP kurulu olan makineler bağlı oldukları router' e göre aynı VM adaptörlerine bağlılar

3. Sorunuza cevap : Router 1 makinesinin Default Gateway' i 192.168.3.1 , DC makinesinin DG'si 192.168.1.2

4 Sorunuza cevap:  Router 1' de rota işlemlerini uyguladım, yani ben DC makinesinden DHCP kurulu makineyi ping' leyebiliyorum,  Ayrıca DHCP kurulu makineden xp kurulu olan makine rezervation olarak ip alıyor, yani tüm lokasyon birbirini görüyor. RRAS hizmeti ROUTER 1 VE ROUTER 2 de kurulu.

5.Sorunuza cevap :4. soruda bunu hemen hemen açıkladım, Ben DNS ve xp makinesinden router 2 ve DHCP' yi görmek için router 1' de, DHCP ve ROUTER 2 den xp ve DC makinesini görmek için ROUTER 2' de  RRAS hizmetini zaten kurdum, ROTAlarını yani Static Route lerini hallettim.

- Benim sorum , ROUTER 2 de Bridge mod adaptör oldugu için nete çıkabildiği ancak domain' e bağlı diğer hiçbir cihazın internete çıkamadığıdır. Neden oluyor, NAT' ı kuruyoruz ama neden hiçbir cihaz nete çıkamıyor, NAT interface' sini bridge olarak gosterdık olmadı, 3.2 olarak gösterdik olmadı, olmadık ne sacmalık varsa denedik yine olmadı olmadı . Verdiğim link' te bulunan visio çizim herşeyi anlatıyor, tüm cihazlar nete çıkabilsinler. Farklı bir rol eklemeden veya farklı bir makine eklemeden ben XP makinesini nasıl internete çıkarıcam ? bana lütfen yardımcı olun. Teşekkür ederim 

Gönderildi : 01/02/2013 16:26

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sanırım sorum çok zor ve yanıt alamıcam ..:(

Gönderildi : 01/02/2013 20:48

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorun cozuldu ..

Gönderildi : 02/02/2013 22:58

(@DemirHakan)
Gönderiler: 219
Reputable Member

ya arkadaşlar sorun cözüldü diyorsunuz ne yaptıgınızı yazmıyorsunuz. o zaman yardımda istemeyin.

Gönderildi : 03/02/2013 13:11

(@AykutKILIC)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mantıklı bir yorum yaptınızmı ? Herhangi bir fikir belirttiniz mi ? Yardımcı olan oldumu ? Net cevap yada fikir veren oldumu ? olmadı!!! o zaman sorun çözüldü yazdığımda bu şekilde uslupsuz tavır sergilemende bu denli saçma ve gereksiz , sayın kişi .. İyi günler...

Gönderildi : 04/02/2013 14:14

(@DemirHakan)
Gönderiler: 219
Reputable Member

forumun amacı sadece sorulan sorulara cevap yazarak geri dönüş yapmak degildir.

Bu forumda kimse sen cevap yazmadın sen yardımcı olmadın sen benim sorumla ilgilenmedin tarzında uslup sergileyemez.

forumun amacı paylaşımdır.

siz bu denli bir cevap vererek bana yardım edene yardım ederim. etmeyenden banane yahut benim sorunum cozulsun gerisi teferuat tarzında bir yaklaşım sergilerseniz cozumpark yapısına ters düşersiniz ki biz bu denli bir yapıyı da kabul etmeyiz. en azından ben kendi adıma kabul etmem.

her soru soranın sorununa cözüm bulup sonra da tşekkürler ben sorunumu bu yolla cözdüm sayenizde demek en kolayı.

belliki araştırıp cözmüssün. digerleri de faydalansın . bu cözüme benim ihtiyacım yok. ama ihtiyacı olanlar faydalanır.

ayrıca bu forumda makale ve webcast yazanlar sizin mantıgınızla düşünseydi bu forum olmazdı ve sizde yardım isteyemezdiniz.

umarım haddimi aşmamısımdır

Gönderildi : 06/02/2013 23:20

Paylaş: