Forum

Domain policy uygul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain policy uygulaması...

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
440 Görüntüleme
(@GurcanADALI)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

çalıştığımız network te Windows 2008 üzerine kurulu active Directory Domain altyapısı mevcut. Bu domain altyapısına dahil bilgisayarlarda özellikle client bilgisayarlarda işletim sistemi Windows XP mevcut. Şu an Windows 7 işletim sistemli bilgisayarları bu domaine dahil ediyorum fakat User Policy ler sanırım tam anlamıyla uygulanamıyor. İşletim sistemi farklılıklarında domain controller tarafında policy tanımlamaları anlamında bir değişiklik yapılmalımıdır ? Yardımcı olabilirmisiniz? 

Gönderildi : 30/01/2013 21:00

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Tam anlamıyla uygulanmıyor derken biraz daha açabilir misiniz?Policy'ler client tarafında bazen çalışmayabiliyor, zira Server 2003 Windows XP ile, Server 2008 Windows Vista ile, Server 2008R2 Windows 7 ile, Server 2012 Windows 8 ile tam uyumlu olarak çalışır. 

Gönderildi : 30/01/2013 21:08

(@GurcanADALI)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Örneğin bir kullanıcı grubu var bu kullanıcıların oturumlarında sadece printer ekleme özelliği etkin windows' un diğer özellikleri aktif değil. Bu kullanıcı ile Windows 7 bilgisayarda bu printer menüsüde görünmüyor örneğin...Teşekkürler..  

Gönderildi : 30/01/2013 21:12

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Örneğin bir kullanıcı grubu var bu kullanıcıların oturumlarında sadece printer ekleme özelliği etkin windows' un diğer özellikleri aktif değil. Bu kullanıcı ile Windows 7 bilgisayarda bu printer menüsüde görünmüyor örneğin...Teşekkürler..  

Bu policy için uyumsuzluk sorunu varmı bilmiyorum, çünkü böyle bir policy oluşturup hem XP hem de windows 7 client'lara uygulamadım.Bence internette biraz araştırma yapın, çözümü yoksa size bahsettiğim server-client uyumsuzluğundan kaynaklanıyordur.

Gönderildi : 30/01/2013 21:50

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

kullanıcı pclerinde rsop.msc komutu ile uyguladığınız politikanın ne kadarının uygulandığını görebilirsiniz. gözle kontrolden daha iyi sonuç verecek, atladığınız yerleri de görmenizi sağlayacaktır.

ayrıca kullanıcı pc üzerinde açacağınız local security policy ile, dcdeki policynizin ne kadar değişiklik gösterdiğini görebilirsiniz.

2008den sonra 2008 r2 (windows 7 server versiyonu) arasında çok fark var.

http://blogs.technet.com/b/craigf/archive/2010/07/10/upgrading-the-admx-central-store-files-from-vista-to-windows-7.aspx  adresindeki işlemleri de yapmanızı öneririm.

Gönderildi : 31/01/2013 02:56

(@GurcanADALI)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim sizlere. Bu konu çok uzmanlık alanımın olduğu bir konu olmadığı için sizlerle aynı dili konuşmakta tabii güçlük çekiyorum özür dilerim. Ben bu kısıtlı kullanıcı ile pc yi başlattığımda hiç bir özellik aktif değil. rsop.msc komutunu bile çalıştırmam mümkün değil. Daha üst seviye bir kullanıcı ile pc yi başlatıp  rsop.msc komutu ile ancak başlatılan kullanıcı için uygulanan policy leri görmezmiyim ?

Gönderildi : 31/01/2013 14:19

(@GurcanADALI)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim sizlere. Bu konu çok uzmanlık alanımın olduğu bir konu olmadığı için sizlerle aynı dili konuşmakta tabii güçlük çekiyorum özür dilerim. Ben bu kısıtlı kullanıcı ile pc yi başlattığımda hiç bir özellik aktif değil. rsop.msc komutunu bile çalıştırmam mümkün değil. Daha üst seviye bir kullanıcı ile pc yi başlatıp  rsop.msc komutu ile ancak başlatılan kullanıcı için uygulanan policy leri görmezmiyim ?

Gönderildi : 31/01/2013 14:21

Paylaş: