Forum

reservational işlem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

reservational işleminde client'in ip bırakması..?

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
413 Görüntüleme
(@haliltasdemir)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaslar :

dün dhcp ayarlarında client bir makineye statik ip sabit ip vermek ıstedım.ısadan onu yonlendırebılmek ıcın ...new reservation bölümünden bunu yaptımda açıkçası serverden internet için sabit ıp tanımlamıstım mac adresi vererek fakat bu sabah geldıgımde ısa kurdum ve client ı goremedım cunku clıent ıp yı bırakmıs ve otomatık ıp almıs ..yanı butun calısma bosa gıttı..bunu neden yapmış olabilir ve bunun kesin çözümü nedir..? 

Gönderildi : 27/01/2013 17:24

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Dhcp tarafında rezervazyon işlemini doğru yaptıysanız ipconfig /release, ipconfig /renew dediğinizde belirttiğiniz ip'yi almıyor mu anlayamadım? 

Gönderildi : 28/01/2013 00:50

(@erkanbbayraktaroglu)
Gönderiler: 376
Reputable Member

merhaba arkadaslar :

dün dhcp ayarlarında client bir makineye statik ip sabit ip vermek ıstedım.ısadan onu yonlendırebılmek ıcın ...new reservation bölümünden bunu yaptımda açıkçası serverden internet için sabit ıp tanımlamıstım mac adresi vererek fakat bu sabah geldıgımde ısa kurdum ve client ı goremedım cunku clıent ıp yı bırakmıs ve otomatık ıp almıs ..yanı butun calısma bosa gıttı..bunu neden yapmış olabilir ve bunun kesin çözümü nedir..? 

Merhaba;

DHCP server tarafındanmı reservation yaptınız, eğer bu şekildeyse Client IP bırakmaz, ISA server tarafındaki son yaptığınız policy i incelemenizi öneririm.

*Ancak Bilgisayarınızın ethernet mac adresini (yada kablosuz) DHCP tarafında mac reservation bölümüne eklerseniz daha sağlıklı işlem yapmış olursunuz. Ve client IP bırakmaz (manual olarak siz IP vermedikçe)

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 28/01/2013 11:22

(@haliltasdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hayır normal olarak ben dhcp ayarlarını yaptım mac adresı vererek servere tanıttım clıentı ip bırak yenile yaptıgımda serverdan tanıtmıs oldugum ıp yı almıstı ..hıc bı sorun gorunmuyordu fakat pc yi kapattım sabah geldiğimde serverda yine tanımlıydı reservation kısmında clienta baktıgımda otomatık ıp alıyordu ama..?

.bende sanırım ayarlarıyla oynadım ve şuan ne yaparsam yapayım tanımlanamayan ağ diyor..ne yapmam gerekiyo benim...

server ip                 :  192.168.0.2
subnet mask              :   255.255.255.0 
defauld gatevay           :
dns servers                 :  192.168.0.1      bu ethernet 1 yanı localhost...

dhcp enable  :   no 
ip adress                    :  192.168.0.3
suubnetmask          :  255.255.255.0
dns servers     :192.168.0.1   bu harici ethernet kartı..

şimdi bu durumda ben client 'a da 192.168.0.3 ip sını tanımlamam mı gerekıyor..?ozamanda aynı ip yı baska bır kullanıcı kulanıyor dıye hata veriyor..ben bir yolunu bulamadım çok sıkıntıdayım hertürlü bilgiye ihtiyacım var şuan..

teşekkürler.. 

Gönderildi : 28/01/2013 14:21

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member

Merhaba;

Bilgisayar internete giriş yapabiliyormu?

IP reservationunu tekrar yapalım ve reservation esnasında farklı bir IP verelim,

Aynı zamanda local host 127.0.0.1 dir. Yada Bilgisayarın kendi IP adresidir.

Bilgisayarlara uyguladığınız GPO nedeniyle böyle bir sıkıntı yaşamış olabilirsiniz.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 28/01/2013 18:30

(@haliltasdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

buarada client 169.254.13.89 dan ip alıyor ..yani client la server birbirini göremiyor ya belki 10 kere reservation oluştuırdum..ağı görmüyor yani.client ı görmediği için client ip almıyor reservationdaki ..dogru soyluyorsunuz bilgisayarın kendı ip si..elle verdim...GPO nedemek yani.?

Gönderildi : 28/01/2013 18:49

(@haliltasdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

buarada client 169.254.13.89 dan ip alıyor ..yani client la server birbirini göremiyor ya belki 10 kere reservation oluştuırdum..ağı görmüyor yani.client ı görmediği için client ip almıyor reservationdaki ..dogru soyluyorsunuz bilgisayarın kendı ip si..elle verdim...GPO nedemek yani.? ısayı sildim ben daha iki pc yi birbirine tanıtamadıgım için kısıtlamaya geçemedim yani..? sabırla ve hırsla bekliyorum altından ne çıkıcak diye.?

Gönderildi : 28/01/2013 18:51

(@erkanbbayraktaroglu)
Reputable Member

Halil Bey;

Mesaj attım size kontrol edebilirmisiniz.

Gönderildi : 28/01/2013 20:16

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

serverda da client da da firewall i kapatin. client uzerinde tek ethernwt karti mi var bilmiyorum ama wireless icinde ethernet karti icinde ayri ip rezervasyonu yapin.

Gönderildi : 28/01/2013 21:11

Paylaş: