Forum

Ts printer spool so...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ts printer spool sorunu

18 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,431 Görüntüleme
(@SerdarGuley)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar;

Benim sorunum hayli ilginç. Hp P1505 usb yazıcım var. Localde bir sıkıntı yok fakat terminalde çıktı almak istediğim zaman ilk deneme 2-3 dakka bekleyip çıktı geliyor ondan sonra yazdırmaya çalıştığım zaman ts tarafında belge yazdırılıyor diye beklemeye giriyor. Local tarafına baktığım zaman oda ne kuyrukta bekleyen 150 belge bu bazen 2000-3000 e çıkıyor. Lütfen acil yardım....

Not: Server tarafında driver yüklü. Yazıcıyı tek ben kullanıyorum...

Gönderildi : 15/08/2008 14:11

(@BilalARI)
Gönderiler: 131
Estimable Member

Her iki locasyonda printer driver ını uninstall edip tekrar install ederek dener misiniz ? Yazdığınıza göre herşey normal görünüyor.

Test page yazdırdığınızda sorun yaşıyor musunuz ?

Gönderildi : 15/08/2008 20:31

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Driver problemi olabilir. Bazı modeller bunu yapıyor çünkü driver lar TS  yada AĞ ortamına göre yazılmamış oluyor. HP destek hattını ararsanız bu modelin TS ve ağ desteği olmadığını söylerlerr. Yani bu yazıcıların localde çalışacak şekilde tasarlandığını söylerler.  Ama desteklemediği söylendiği halde çalışan örnekleri yok mu? tabiki var:)

Öncelikle her iki noktaya da (TS Server - TS Client) en son driver'ı yükleyin ve tekrar deneyin.

Elinizde farklı bir TS sunucu varsa bu TS üzerinde deneyin. (Sanal sistem üzerinde de deneyebilirsiniz)

Eğer  aynı sorun yine varsa, driver problemi diyebiliriz. Eğer normal şekilde çıktı alabiliyorsanız sorunu TS üzerinde ararız...

Gönderildi : 15/08/2008 21:57

(@TarikMuratislam)
Gönderiler: 18
Eminent Member

ben de 2 gün önce benzer bir sorunla karşılaşmıştım. microsoft support sitesinden printer spooler hatalarıyla ilgili bi makale vardı ondaki adımları izledim ama bi sonuç alamamıştım. gerçi şu anda o makaleyi bulamadım ama spooler servisin durdurulmuş olmasından olabilir. bilgisayarıma sağ tıklayıp yönet>servisler ve hizmetler>servisler altında print spooler durdurulmuşsa  bu servisi restart yapabilir misiniz. Ayrıca güvenli modda açıp windows-system32-spool klasörü altındaki printers ve w32x86 klasör içeriklerinizi silmenizi tavsiye ederim. ben denedim bi sonuç alamadım gerçi ama 🙂 belki siz alırsınız. kolay gelsin.

Gönderildi : 16/08/2008 00:15

(@SerdarGuley)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar teşekkür ederim. Evet serhat aynen dediğin gibi oldu. Hp yi aradım bu modelin ev kullanıcıları için tasarlandığını ve network ortamındaki ts gibi sitemlerde problem çıkardığını söyledi:):) Ama ben aynı cihazı başka bir masaüstü pc de kullanıyorum ts den. Aradaki fark çalışan pc masaüstü sorun çıkaran thinclient xp embended yüklü. Biz bu cihazlara print server taksak acaba sorun ortadan kalkarmı yoksa yazıcıları değiştirmemizmi gerekir..

Gönderildi : 16/08/2008 13:18

(@serhatakinci)
Famed Member

Kesin çözüm thinprint uygulamasıdır.

TS Lan/Wan yapısı içinde mi? yoksa internet üzerinden mi erişiyorsunuz?

Ben tasarladığım bir yapıyı özetliyorum, siz kendi yapınıza göre değerlendirin.

İzmir - İstanbul olarak iki nokta var. İstanbulda TS sunucular duruyor. İzmirde thinclient'lar çalışıyor (xp embedded). Thinclient lar fatura kesmek zorunda (Dotmatris  yazıcı ile). Bu nedenle LPT (paralel) bağlantılı yazıcılara ihtiyaç var. Ama thinclient lar üzerinde LTP portu yok. Her yazıcı için PrintServer kullandık. TS üzerinde oturum açan ThinClient lar yazıcıları network üzerinden görüyor ve kullanıyor. Tabi burada önemli olan nokta şu. TS ve ThinClient lar WAN yapısı içinde çalışıyor. Yani örnek veriyorum 192.168.0.0/24 istanbul networkündeki TS, 192.168.1.0/24 izmir networkündeki printserver'a ulaşabiliyor. Ve TS üzerindeki kullanıcılarda  bu printerları kullanabiliyor. Yaklaşık 5 TS ve 200 fatura kesen thinclient var ve bu kullanıcılar mağazalardaki kasalar. Bu nedenle sürekli print geliyor ve TS ler üzerinde acaip bir print yükü oluşuyordu. Çözüm olarak ThinPrint kullandık ve performans inanılmaz arttı. (Burada thinprint kullanmamızın amacı performans artırmaktı. Yoksa printserver'lar ile zaten çıktı alabiliyorduk)

Eğer siz USB yazıcıyı xp embedded üzerine bağladığınızda local olarak çıktı alabiliyorsanız, printserver'a gerek yok. Direk ThinPrint ile sorunu çözersiniz.

Gönderildi : 16/08/2008 14:51

(@akifkilinc)
Gönderiler: 4
New Member

merhaba serhat kardeşş.. ya ben de aynı sorunu yaşıyorum yazıcıyı yeni yükleyecem print spooler sorunu var onu halledin diyo spooler diye bir yeride açıyorum başlat diyorum erişim engellendi diyor bana yardımcı olursan çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.. ben sadece yazıcıyı yükleyecem..

Gönderildi : 19/09/2008 14:39

(@serhatakinci)
Famed Member

Merhaba akif.

Öncelikle işletim sisteminiz, kurmak istediğiniz yazıcı modeli ve bağlantı tipi hakkında bilgi rica edeceğiz.

Ayrıca almış olduğunuz hatayı, hangi adımda aldığınızı ve hatanın tamamını yazarmısınız.

Gönderildi : 19/09/2008 16:55

(@akifkilinc)
New Member

xp kullanıyorum yazıcım hp deskjet D1460. şimdi bu benim bilgisayarımda yüklüydü sonra nolduysa yazıcıyı görmemeye başladı.. bende silip yeniden yükleyeyim dedim yüklemenin 2.aşamasında uyarı diye bişey çıkıyo   "bu hizmet durdurulmuş ve yüklemenin yapılabilmesi için çalışması gerekiyor" diye bişey yazıyor " onar" butonuna basıyorum ama işe yaramıyor. ne yapmam gerekiyo acaba??

Gönderildi : 20/09/2008 00:02

(@serhatakinci)
Famed Member

başlat> çalıştır> services.msc

yazdırma biriktiricisi servisi başladı durumunda mı?

Gönderildi : 20/09/2008 12:40

(@akifkilinc)
New Member

ben oraya girdim ama yazdırma biriktiricisi  "başlat" butonunda basıyorum ona ama erişim engellendi diyor..

Gönderildi : 20/09/2008 13:28

(@serhatakinci)
Famed Member

Oturum açtığınız hesap servislere müdahale etmeye yetkili mi?

Bu servisin özelliklerine gelin. Oturum aç tabında "yerel sistem hesabı" seçili olsun. Altındaki "hizmetin masaüstü ile etkileşimine izin ver" seçili olsun. Uygula diyin.

Tekrar Genel tabına gelin. Başlangıç türünün Otomatik olduğundan emin olun ve yeniden start yapmayı deneyin. (Bu işlemleri yapabilmek için yetkili bir hesaba sahip olmalısınız)

Gönderildi : 20/09/2008 13:38

(@akifkilinc)
New Member

kusura bakmayın sizi de çok meşgul ettim ama söylediklerinizi yaptım ancak başlat düğmesine basınca local computer başlatıyor diyor hemn arkasından uygulama başlatılamıyor erişim engellendi diye bi yazı çıkıyor..

Gönderildi : 21/09/2008 23:33

(@muharremtalaz)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Merhaba,

benim de bu konuyla ilgili benzer sıkıntılarım var. W2k Std server üzerinde Terminal server çalışıyor ve clientlarda barkod yazıcı, inkjet ve laserjet türü yazıcılar kurulu. Print spooler servisi sık sık stop ediyor. Yazıcı listesinde baktığımda logoff veya disconnect olmuş oturunlardaki yazıcıların kaybolmadığını görüyorum. Kullanıcılar sık sık yazıcıların görünmediğinden şikayet ediyorlar. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 25/10/2008 20:53

(@serhatakinci)
Famed Member

Merhaba,

benim de bu konuyla ilgili benzer sıkıntılarım var. W2k Std server üzerinde Terminal server çalışıyor ve clientlarda barkod yazıcı, inkjet ve laserjet türü yazıcılar kurulu. Print spooler servisi sık sık stop ediyor. Yazıcı listesinde baktığımda logoff veya disconnect olmuş oturunlardaki yazıcıların kaybolmadığını görüyorum. Kullanıcılar sık sık yazıcıların görünmediğinden şikayet ediyorlar. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Merhaba. İlk aklıma gelen driverlar.

Client lar XP, TS ise windows 2000 mi?

Eğer bu şekilde ise windows 2000 üzerine doğru driverları kurduğunuzdan emin olun.

Gönderildi : 25/10/2008 23:08

(@muharremtalaz)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Clientlar XP ve 2000, driverlar server'da w2k için kuruldu. Bazı driverlar hem xp  hem 2000 için veriliyor.

Gönderildi : 27/10/2008 15:13

(@saner)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba arkadaşlar aynı sorun bizim serverlerda da var terminal servere baglı kullanicilarda yazıcıların gözülkmediğini görüyoruz spooler durduup tekrar başlattığımızda geliyor yazıcılar ama bu sorun bu aralar daha fazla olmaya başladı yardım lütfenn....

Gönderildi : 07/10/2010 18:03

(@saner)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba arkadaşlar aynı sorun bizim serverlerda da var terminal servere baglı kullanicilarda yazıcıların gözülkmediğini görüyoruz spooler durduup tekrar başlattığımızda geliyor yazıcılar ama bu sorun bu aralar daha fazla olmaya başladı bu arada etiket yazıcıları değilde hepsinde var sorun yardım lütfenn....

Gönderildi : 07/10/2010 18:04

Paylaş: