Forum

Server 2008 R2 İşle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 R2 İşletim Sistemi Hatası

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
664 Görüntüleme
(@SedatTURAN)
Gönderiler: 443
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar. 2 haftadır sorunu çözemediğim bir sıkıntı ile karşı karşıyayım. IBM KGF7945 M3 modelinde sunucumda yaşamış olduğum sorun şudur. fiziksel olarak kurulu server 2008 işletim sistemi üzerine hyper-v ile 4 sanal makinam bulunmakta. fiziksel de kurulu ticari yazılımım var ve 35 kullanıcım online olarak çalışmakta. son 2 hafta içinde 5 kez işletim sistemim göçtü. hali hazırda çalışan sistem run.dll hatası verdi yeniden başlattım onarma ekranına düştü ve açamadım , yeni kurulumdan sonra 3 gün sunucu çalıştı  rpd ile bağlı kullanıcılarım yazıcılarından çıktı alamadıkları için sunucuyu restart ettim bu seferde hal.dll hatası verdi ve işletim sistemini açamadım tekrar kurdum. ticari yazıılımı bu sefer de sanala kurdum ama aynı hatalar sanalda da devam etmekte. ibm ile görüştüm donanım hatası varmı diye log aldılar yok dedi. işletim sistemi üzerinde kaspersky endpoint kurulu , ve sistemde virüs de görmemekte. şimdi yine gitti işletim sistemi anlamadım gitti. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Gönderildi : 25/12/2012 13:31

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

sanırım bu işletim sistemi veya sunucu ile alakalı bir durum değil. kullanmaya çalıştığınız yazılım ile alakalı olabilir.

yazılımın destek ekibi ne diyor bu konuya? 

Gönderildi : 25/12/2012 16:42

(@SedatTURAN)
Honorable Member
Konu başlatıcı

kullanmakta olduğumuz yazılım çok yaygın bir yazılım mümin hocam. yazılımcılar ile görüşmemizde bu sorun yazılımdan olsa herkes de olur gibi bir cevap almaktayız.

Gönderildi : 25/12/2012 20:40

(@metininci)
Gönderiler: 83
Estimable Member

Merhaba

Çöken işletim sisteminin .vhd dosyasını başka bir server de hyper-v üzerine ekliyip çalıştırımısn. 

Gönderildi : 25/12/2012 21:30

(@SedatTURAN)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Çöken işletim sisteminin .vhd dosyasını başka bir server de hyper-v üzerine ekliyip çalıştırımısn. 

merhaba , öyle bir çıkmaza girdiki işim bir çözüm bulamıyorum. yedekde vhd var onunla açıp mdf dosyalarını tekrar  atarak sistemi ayağa kaldırıyorum sistemde çalışma arkadaşlarım işlerini hallediyor mesai saati dışında sunucuyu yeniden başlat dediğimde başlangıç onarmaya düşüyor. bir ayrıntı ise , sistemi ayağa kaldırdıktan sonra kimse kullanmadan önce restart ediyorum sorun olmuyor ama kullanıcılar kullanmaya başlayınca sistem göçüyor. ram dediler değiştirdim ama yinede sorunum devam ediyor. virüs diyecem ama kaspersky kurulu ve network atakları açık ve rapor kısmında da bir virüs gözükmemekte. kafaları yemek üzereyim.

Gönderildi : 26/12/2012 03:06

(@SedatTURAN)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

merhaba , öyle bir çıkmaza girdiki işim bir çözüm bulamıyorum. yedekde vhd var onunla açıp mdf dosyalarını tekrar  atarak sistemi ayağa kaldırıyorum sistemde çalışma arkadaşlarım işlerini hallediyor mesai saati dışında sunucuyu yeniden başlat dediğimde başlangıç onarmaya düşüyor. bir ayrıntı ise , sistemi ayağa kaldırdıktan sonra kimse kullanmadan önce restart ediyorum sorun olmuyor ama kullanıcılar kullanmaya başlayınca sistem göçüyor. ram dediler değiştirdim ama yinede sorunum devam ediyor. virüs diyecem ama kaspersky kurulu ve network atakları açık ve rapor kısmında da bir virüs gözükmemekte. kafaları yemek üzereyim.

Gönderildi : 26/12/2012 03:06

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

donanımsal bir sorun bulunamadıysa ve donanım dahil değiştirildiyse ve sanal ortamda da çalıştırılıp yine de restart ediyorsa yazılımsal bir sorun demektir. 

işletim sisteminden olabilir veya üzerindeki diğer yazılımlardan kaynaklanabilir. donanımı harekete geçiren üzerinde koşan yazılımdır. benim yıllardır kullanmadığım bir bilgisayar var (arasıra açarım) durduk yere kapanıp açılmıyor hiç.

dolayısı ile yazılımcıların verdiği  cevap biraz kaçamak bir cevap olmuş ve işin içinden sıyrılmaya çalışmışlar. yazılımdan olsaydı heryerde olur ne demek?

heryerde çalışıyor olabilir demekki bir fark var arada. bu bir patch bile olabilir. üzerindeki yazılım bu patchi beğenmiyordur ve restart ediyordur.

bence donanım tedarikçisini ve yazılım üreticisini getirin şirkete ve sistemi incelemelerini isteyin.

eğer mümkünse iki farklı donanım ve sanal ortamda birer tane sunucu hazırlayın ve alın size 3 tane farklı yapı deyin ve her üçünün de üzerine kursunlar yazılımı ve durumu kontrol edin. 

Gönderildi : 26/12/2012 18:54

(@SedatTURAN)
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba, sorunun ne olduğunu bugün çözdüm arkadaşlar ama bu çözüm kalıcı bir çözüm değil yardımlarınız ve deneyimleriniz ile bunu halledeceğimize inanıyorum. rpd ile server'a ulaştığımda ilk açılışta cmd ekranında ftp ile ilgili bir ekran gördüm. kaspersky endpoint kurulu olan server üzerinde raporlara baktığımda xpver.exe adında birden fazla virüs geldiğini ve kaspersky sildiğini gördüm. birazdaha incelediğimde virüs'ün bir exe si SQL veri tabanına bulaşıyor biriside ftp transferi yapmaya çalışıyor. sildikçe geri geliyor. ağda bilgisayarlarda esen var güncel hali ile. bir türlü kurtulamıyorum. en son çare olarak dün temiz işletim sistemi kurdum ve server 2008 r2 kurulumu  tamamlandıktan sonra kaspersky kurdum taradım temizdi. sql ve ticari yazılım vs. kurulumlarından sonra tekrar taradım temizdi. kullanılar ticari yazılımı kullanmaya başladıkça bu virüs yeniden türedi. kullanıcılarımdan 2 tanesi rdp diğerleri ise map üzerinden cilent olarak çalışmakta. bir türlü kurtulamıyorum. ne yapmalıyım.

Gönderildi : 28/12/2012 00:28

(@hasanselimguner)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Hocam anti virüsünü değiştirip deneyebilirsin, mesela bitdefender, vipre gibi diğer antivirüslerlerin deneme sürümlerini kurup dene ve de hattın metro değildir diye tahmin ediyorum, telekomun anti virüs hizmetleri var sana gelen ve giden trafik filtrelenmiş şekilde olacağından işini görebilir.  

Gönderildi : 28/12/2012 00:50

(@SedatTURAN)
Honorable Member
Konu başlatıcı

cevabınız için teşekkür ederim. kaspersky koruma olarak başarılı olmadığını anladım yazdıklarınızdan. microsoft essential var üzerinde şimdi , tavsiyeniz üzerine diğer yazılımları deneyip bakacağım. dönüş olarak sonuçları da paylaşacağım.

Gönderildi : 28/12/2012 01:19

(@abdullahissever)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Urun tanitimi gibi olmasin ama son 5 yildir AVG internet security kullaniyorum en ufak bir sorun yasamiyorum. Tavsiye ederim. Hele terminal server da kesinlikle avg tavsiye ederim. Kullanici baglanir baglanmaz tum trafigini suzuyor. Hem de son teknoloji parcali exe olarak calisiyor hic kasmiyor. Bir dene son neticeyi bildir bize sana zahmet.

Gönderildi : 28/12/2012 02:12

(@SedatTURAN)
Honorable Member
Konu başlatıcı

elimde lisans olarak nod32 vardı endpoint güncellemesini falan yaptım ama virüs taramasında tehdit algılamadı. ama rpd veya fiziksel olarak oturum açtığımda hala ftp ile gönderme aracı cmd ekranı çıkıyor. sunucuyu restart etmeye çekiniyorum sistem göçebilir diye. sunucuyu güncellemek istediğimde 80073712 hatası aldım kısa bir araştırma sonucunda ise ( reg delete HKLM\COMPONENTS /v StoreDirty  ) komutu ile bu sorunun düzeleceğini gördüm ama erişim engellendi diyor. bu sorun işletim sistemi çökmesi ile yine son bulacak gibi çıkamadım işin içinden.

Gönderildi : 28/12/2012 02:37

(@abdullahissever)
Trusted Member

Dedigim gibi nod32 servislerden kapatip hic restart gerektirmeden avg internet security 2013 30 gunluk deneme surumunu kullanabilirsin. Bir de kullancilar baglanirken arka planda bir logon script varmi? Yani sizin yaptiniz bir script?

Gönderildi : 28/12/2012 03:23

(@SedatTURAN)
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba , sorunumu esed türkiye ayağı net biçimde ne olduğunu söylediler ve buna göre önlemlerimizi alıyoruz. ne hikmettir ki kaspersky gibi bir antivirüs yazılım şirketi bu denli bir virüs korumasını sağlayamadı ve neyden kaynaklandığına cevap bile veremedi. bilgisayar çalışma hayatımda artık kaspersky ' a yer yok. yardımlarınız ve yorumlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 28/12/2012 13:11

(@abdullahissever)
Trusted Member

Sorunun ne oldugunu bulmak cozmenin yarisidir. Gecmis olsun 🙂

Gönderildi : 29/12/2012 04:52

Paylaş: