Forum

2003 Server R2 Ntfs...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 Server R2 Ntfs İzinleri

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
373 Görüntüleme
(@AbdullahOmerTEMEL)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese iyi Çalışmalar önce yapımı anlatayım 2003 R2 işletim sistemli server file server olarak yapılandırılmış ntfs izinleriyle başımız büyük dertte şimdi yapı ilk kurulurken dosya izinlerini tek tek kullanıcı bazlı yapılmış ben şimdi group oluşturdum bu şekilde eklemek istiyorum fakat kullanıcıları ntfs izinlerinden kaldırırken inherited oldugunu ve kaldıramıcamı söylüyor tamam kaldırayım diyorum bu seferde alt klasorlerle tek tek izin kaldırmakla ugraşıyorum ki inherited'i tekrar etkinleştirdiğimde kaldırdıgım kullanıcılar tekrar security kısmına ekleniyor bu sorunu nasıl aşabilirm. şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 11/12/2012 20:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba çok yetkilendirme yoksa yeni bir klasör yapısı oluşturup içeriğini buraya taşımanızda yarar var. Hem kendi yapılandırmanız olduğu için daha sağlıklı bir tasarım yapmış olursunuz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/12/2012 01:17

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

departman bazlı guruplar oluşturup  o departmandaki kullanıcıları ilgili departmanın gurubuna ekleyerek gurup bazlı ntfs izni vermenizi öneririm. öncesinde inheritince i kaldırabilirsiniz. klasöre erişemeyen kullanıcı herhangi bir guruba üye değil demek olur. böylece kolayca kontrol elde etmiş olursunuz

Gönderildi : 12/12/2012 01:20

(@AbdullahOmerTEMEL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rıza ve Davut bey soylediklerinizde haklısınız o planlar aklıma geldi fakat bulundugum şirkette izinleri ucurup yeni klasör yapısına gecmemi sağlıyacak vakit yok cünkü hafta sonları dahi sanki hafta içiymiş gibi bu dosyalara erişim var bu yüzden biraz sıkıntı şoyle bi durum var mı şimdi ben dosyaya izin verdiğimde inherited matıgıyla o klasörlerinde altındakilerede gecmiş oluyor ben istiyorumki kaldırdığım zamanda aynı mantıkta izinler kalksın ama tabi microsoftta boyle bir mantık yok bildiğim kadarıyla ama bunu yapabilcek bir program var mı bir bilginiz var mı bu konuda.

Gönderildi : 12/12/2012 02:56

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Bağımlı olan en üst diizine gidip izinleri kaldırdığınızda alt taraftaki izinler de bu bağımlılığa göre revize edilecektir. Ayrıca "Tüm Bağımlı nesne izinlerini bu nesneden devralınabilen inizlerle değiştir" parametresini inceleyiniz. İzin konusu keyifsiz bir konu biraz. Test ortamında deneyip yapmanızda fayda olacaktır. Bildiğim kadarı ile işlemi geri alamıyorsunuz.

Gönderildi : 12/12/2012 20:23

(@AbdullahOmerTEMEL)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Serkan bey dediğiniz gibi cok sevimsiz bi konu bu olay bir iki aya kadar 2008R2 Dfs sistemine gecmeyi planlıyoruz hatta alt yapısı hazır fakat o zamana kadar macı idare etmem lazım şimdi size burda şöyle bir sorum olacak dediğiniz gibi ben advenced sekmesinden mirası kaldırdıgımda alt klasörlerde özellikle administrator yetkiside ucuyor nası oluyorsa bunuda anlamış değilim tek care dfs'e gecene kadar biraz yogun tempoya alışmak gerekiyor gibi gözüküyor 

Gönderildi : 12/12/2012 23:35

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

NTFS izinlerinin yönetimi ile ilgili araçlar olduğunu biliyorum (ben kullanmadım), bilgisi olan arkadaşlar cevap yazacaklardır.

Gönderildi : 13/12/2012 20:29

Paylaş: