Forum

adm file ile usb ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

adm file ile usb yasaklama hk.

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
762 Görüntüleme
(@ozcankaya)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar forumda aradım fakat benim istediğim gibi bilgi bulamadım ve size sormak istedim.şimdi adm file ile bilgisayarların usb,cdrom vs gibi donanımları yasaklayabiliyoruz ancak bunu yaptığımızda bilgisayarı adminlede açsak bu kısıtlama devreye giriyor çünki bilgisayara uygulanıyor.şöyle bişe olmazmı yani domaindeki kısıtlı kullanıcılar usb,cdrom vs ulaşamayacak ama administrator bunlara erişebilecek bu mümkünmüdür acaba.eğer mümkünse böyle birşey yardımcı olursanız çok sevinirim.

saygılar...

Gönderildi : 12/08/2008 22:51

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Yasak kuralı Bilgisayar bazlı uygulandığı için User hesaplarını algılamaması normaldir.

Normal bir kullanıcıdan Device ları yasaklarsınız ve değiştirmesi hakkını alırsınız ki domain user zaten bu hakka sahip değildir ve kullanamaz.

Administrator ise bu hakka sahip olduğu için kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 12/08/2008 23:47

(@ozcankaya)
Active Member
Konu başlatıcı

yani bunumu demek istedin arkadaşım oluşturduğum usb kısıtlaması domaindeki kısıtlı kullanıcıyı etkileyecek ancak administratorı etkilemeycek.yanlız şöyle bişe var adm yi pc bazlı yasaklılıyoruz yani regeditte oynuyoruz bu da kimle açarsan aç usb kısıtlı olacak  buna administratorda dahil .benim istediğim bunu pc değilde kullanıcı bazlı kısıtlayamazmıyız

Gönderildi : 13/08/2008 00:08

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Ben adm file oluşturmanızı söylemedim ki.

Gönderildi : 13/08/2008 00:20

(@ozcankaya)
Active Member
Konu başlatıcı

öyle demediyseniz peki domainden bu istediğim uygulamayı nasıl yapabilirim yada yapılırmı yardımcı olurmusun fatih kardeşim

Gönderildi : 13/08/2008 00:33

(@doganuzun)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Merhaba ;

Yapından bahsedebilirmisin.Ortamda domain varmı eğer varsa yasaklamak istediğin kullanıcılara ve pclere  dc de ayrı konteynir açıp ordan bu işe yapabilirsin.Yapını anlat yardımcı olalım.

Gönderildi : 13/08/2008 01:12

(@ozcankaya)
Active Member
Konu başlatıcı

domainim var bi tane  90 a yakın user etki alanında makinam var.kullanıcıların usb lerini pclere takmalarını istemiyorum aslında kısıtlamayı yapıyorum benim yaptığım pc yi etkiliyor administratorde girse bu kısıtlamadan etkileniyor.benim istediğim sınırlı kullanıcılar usb takamasın ama admin taksın bunu yapabilirmiyiz yapılırsa nası yapılır

Gönderildi : 13/08/2008 01:21

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Merhaba default domain policy den bu yasaklamayı yaparsanız adminlerde etkilenir bu yasaklamayı yapmak istediğiniz kullanıcıları bir OU nun içine toplayarak bu OU ya policy eklerseniz istediğinizi yapabilirsiniz kolay gelsin.

Gönderildi : 13/08/2008 01:42

(@ozcankaya)
Active Member
Konu başlatıcı

alper kardeşim zaten ou içine kullanıcı oluşturdum bu ou ya gpodan kısıtlamalar yaptım ama usb kullanmasınlar diye yapamadım usb kısıtlaması yapıyorum ama adminde etkileniyor.sonucta bi tane kayıt defteri var onada işlendiğinde hepsi etkileniyor yani bence kullanıcı bazlı yapılmaz doğrumu aksi olabilirmi

Gönderildi : 13/08/2008 01:49

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Yasak kuralı Bilgisayar bazlı uygulandığı için User hesaplarını algılamaması normaldir.

Normal bir kullanıcıdan Device ları yasaklarsınız ve değiştirmesi hakkını alırsınız ki domain user zaten bu hakka sahip değildir ve kullanamaz.

Administrator ise bu hakka sahip olduğu için kullanabilirsiniz.

Tekrardan Merhaba;

Cevabı vermiştim. Policy ile Değil Bilgisayar bazlı Device yi yasaklayarak yapabilirsiniz. İş yükünüz çok ama Policy ile uygularsanız kullanıcı ayırmaksızın uygulanıyor bu.

Her bilgisayardan Device yasaklaaycaksınız ve normal userin bunu değiştirmeye hakkı yok zaten.

Adminin bu hakkı olduğu için kullanmak istediği zaman açacaktır.

Gönderildi : 13/08/2008 02:26

(@ozcankaya)
Active Member
Konu başlatıcı

anladım fatih kardeşim ilgilendiğiniz için teşekkür edirim

Gönderildi : 13/08/2008 02:44

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

http://support.microsoft.com/kb/823732

%SystemRoot%\Inf\Usbstor.pnf
%SystemRoot%\Inf\Usbstor.inf

dosyalarının reddet izinlerini ayarlayarak kullanıcı yada grup bazında yetkilendirme yapabilirsin.

adm ile de ;

http://diaryproducts.net/about/operating_systems/windows/disable_usb_sticks

Gönderildi : 13/08/2008 04:48

(@mustafatopaloglu)
Gönderiler: 3
New Member

Hocam benimde domainim var yaklaşık 150 kişilik bunun 100 kişisini usb engellemek istiyorum fakat bir türlü olmuyo logon.vbs denedim olmadı kafayı yiyeceğim yardımcı olursanız sevinirim

Gönderildi : 13/03/2013 00:27

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Paylaş: