Forum

Server 2008 ve GPO ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 ve GPO ayarları

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
739 Görüntüleme
(@ismailkocer)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar şu terimlerde biraz karışıklık yaşıyorum

*gpedit.msc:Yerel grup ilkesi düzenleyici

*secpol.msc:Yerel Güvenlik ilkesi

*rsop.msc :İlke sonuç kümesi

*gpmc.msc:grup ilkesi yönetimi

-Bağlı grup ilkesi Nesneleri

-Grup ilkesi nesneleri

-Temsilci seçme-

*Default Domain policy

*Default Domain Controler

Bunlar hangisi ne işe yarar.Benim serverimde 3 yapısal birim oluşturdum herbirinde farklı kullanıcılar var ve her birine ayrı ayarlar yapmak istiyorum.her gruba yukarıdakilerden hangisini oluşturmalıyım ve servere onlarda bağımsız ayar yapmak için hangisini kullanmalıyım özellikle yukardakileri açıklayabilirsek çok işime yarayacak

Gönderildi : 01/12/2012 16:02

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=gpo&s=110 linkteki videolar group policy mantığını anlamanıza yardımcı olur.

GPO = Grup policy object

gpedit = group policy editör.

gpmc = group policy management console

Bilgisayarlarda kullanıcılar üzerinde yapılan bütün değişiklikler group policy isimli yazılımın kayıtlarında tutulur. GPO sisteme eklenecek kısıtlamaların veya ayarların toplu bir şekilde yer aldığı işlem dosyasıdır. Gpmc, gpo oluşturmak için kullanılan yönetim konsoludur.

Diğerlerini iki kelime ile anlatmak yanlış iş yapmanıza sebep olabilir o yüzden siz önce linkteki videoları inceleyin zaten hepsinin ne işe yaradığını çözersiniz. Takıldığınız yerlerde yardımcı oluruz.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 02/12/2012 10:51

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Linkteki içerikleri inceledim güzel paylaşımlar teşekkür ederim fakat bi kısmı çözemedim.ben

ogretmen (yapısal birim) olusturdum buna ögretmen adında guvenlik grubu oluşturdum ayrıca ogretmen adında birde gpo olusturdum aynı işlemi personel ve idare için de uyguladım ben öğretmenelere ayrı personellere ayrı ayarlar yapmak istiyorum bunlar için öğretmen adında olusturduğum gpoya ayar yapıyorum ama oğretmn grubundaki kullancı o gpo yu değilde default domain policy deki ayarları algılıyor oradan yaptığım ayarlar genel olsa gerek grup grup nereden ayar yapmam lazım

Gönderildi : 03/12/2012 18:39

(@SavasKAPLAN)
Reputable Member

Böyle bir durumda iki şey söz konusu olabilir. 

Birincisi policy'ler hiyerarşik bir sıraya göre uygulanır. Örneğin default domian policy'de yapılmış bir ayarı OU altında farklı bir şekilde yaparsanız default domain policy'deki ayarlar öncelikli olduğundan Ou için ayarlanmış policy'leri domine edecektir. 

İkinci ihtimal client'larınız policy'leri alamıyordur, server taraflı bir problem olabileceği gibi network tarafında da bir sorun olabilir. Komut satırına gpresult /r yazıp policy'leri alıp almadığına bi göz atın.

Gönderildi : 03/12/2012 21:28

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

yardımın için teşekkür ederim çok işime yaradı linkler.parola ilkesi değişikliklerini Default domain policyden yapmam lazımmış sanırım sorun halloldu.Bir sorum daha olacaktı bilgisayarlardan klavye mouse kaldırıp ekran kalvyesi kullanmalarını isityoruz

domaindeki clientlerden ctrl-alt-del'i kaldırabilirmiyim (şifreyi iptal etmeden)

yada ekran klavyesinde ctr-alt-del yapabilirmiyim(ben yapamadım )

Gönderildi : 04/12/2012 14:52

(@SavasKAPLAN)
Reputable Member

Rica ederim, ne demek. 

Ctrl+Alt+Del fonksiyonunu devre dışı bırakmak en basit policy ayarıdır zaten, şifre kısmı pek anlayamadım. Sanırım şunu kastediyorsunuz. 

Klavye, mouse gibi üniteleri devre dışı bırakmak şimdi biraz göz atınca fark ettim ki baya bi teferruatlıymış.

1. Yöntem şurdaki yolu deneyebilirsiniz. Bu şekilde hallolmazsa

2. Yöntem(Programlı) burdaki programları kullanmak isteyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin işe yarar bir yanı yoksa geriye son bir yol kalıyor oda üstte yazdığım ve teferruatlı dediğim işlem.

Mantık aygıt yöneticisinin komut satırı versiyonundan donanımları devre dışı bırakıp sonrasında clientlerın(GPO üzerinden) aygıt yöneticisine erişimlerini kısıtlamak.

Komut satırı uygulaması ve
uygulanışı.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar. 

Gönderildi : 07/12/2012 05:58

(@ismailkocer)
Trusted Member
Konu başlatıcı

karışık dediğiniz sisteme dün uğraştım bir sorun var kullanıcı hesaplarında ctrl alt del yapılacak checkbox pasif durumda gpo dan disable yaptım yine olmadı.2.yöntemden yalan yok bişey anlamadım 🙁 ingilizce olmayınca 3.seçenek programlardada sanki tam aradığım şeyler depğilgibi geldi(tuşları kilitliyor klavye mouse u kilitliyor falan ama sanırım karmaşık dediğimiz olayı çozmem gerekiyor

Gönderildi : 07/12/2012 17:54

Paylaş: