Forum

DHCP ve DNS Server

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP ve DNS Server

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
488 Görüntüleme
(@serkanarslan)
Gönderiler: 10
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar ve hocalarım merhaba 

öncellikle aranıza yeni katıldım ve uzun zamandır takip ettiğim çok faydalı bu site için size teşekkür ediyorum.

benim sizlere danışmak istediğim konu; kullanmış olduğum dört adet internet hattını arada bir firewall kullanmadan bir server üzerinden rot-balans yapı yapamıyacağım hakkında. daha detaylı anlatmak gerekirse, 4 modemi servera taşıyıp server da DHCP'yi serverdan ayarlamak istiyorum. bu mümkün mü? ya da böyle bir sistem için ne gibi gereksimlere ihtiyacım var. zamanını ayırıp cevap verecek olan herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/11/2012 18:09

(@MehmetComez)
Gönderiler: 4
Active Member

Valla hocam çok basit bişey önerebilirim ama UTM tarzı (firewall) bişey kullanmadan biraz uğraşırsın.

Gönderildi : 15/11/2012 18:40

(@serkanarslan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

mevcut firewall'um bozuldu yenisini alana kadar elimdeki donelerle bir şeyler yapmak istiyorum o yüzden her fikre açığım 🙂 

Gönderildi : 15/11/2012 19:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba arada bir load balance ayarı yapan firewall olmadan bu işi manuel olarak yapabilirsiniz. Biraz eski usul olacak ama:) Tüm adsl modemleri switch üzerine bağlayın. Kullanıcılara ayrı ayrı ağ geçitleri verin. Bu yük dengelemesi değil yük dağıtımı gibi olacak biraz 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/11/2012 19:38

(@serkanarslan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

rıza bey çok teşekkür ederim cevabınız için yanlış anlamadıysam bu durumda bütün kullanıcılara statik ip vermek zorundayım değil mi?

Gönderildi : 15/11/2012 19:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Dhcp üzerinden bunu yapabilirsiniz ama statik ip vermekten daha çok yorar. Bu nedenle firewall alınana kadar bu operasyonu yapmanızda yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/11/2012 20:33

Paylaş: