Forum

Active Directory 'i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory 'i fizikselden Sanala çevirme

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
476 Görüntüleme
(@A.VolkanSavas)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Active directory kurulu fiziksel server ımı sanala çevirmek istiyorum.  Yardımcı olursanız çok sevinirim. 

Windwos 2008 Server Standart 64 bit üzerinde Active Directory kurulu

Teşekkürler, 

Gönderildi : 06/11/2012 20:38

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

vmware converter ile sanala dönüştürdüğümüz ve sorunsuz çalışan (müşterilerimizde ) domain controllerlar mevcut

Gönderildi : 06/11/2012 20:41

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

2008 server işletim sistemine kadar bunun yapılmasında bir sorun olmayıp active directory mimarisi gereği sanalda dc olması önerilmemektedir. 2012 ile birlikte bu yapı desteklenir hale geldi. Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/11/2012 01:25

(@A.VolkanSavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

2008 server üzerindeki DC nin  sanala gerçilmesi önerilmemekte yani doğrumuyum ?

Sanal serverların bir problem anında daha avantajlı olacağını düşünüyorum, sizce geçirmemelimiyim ?

Saygılar, 

Gönderildi : 07/11/2012 14:20

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

ortamda 2 dc var ise birisini fiziksel bırakmak faydalı olabilir

sanalda dc onerilmemesinin sebebi herhangi bir sorunda snapshottan vesaire geri donmenin replikasyon veya clientler ile server arasında 

guven propblemleri ortaya cıkarma ihtimali oldugu icin diye dusunuyorum , bilincli bir sistem yoneticisinin sanalda dc tutmasının cok problem 

olacağını düşünmemekle birlikte microsoft bu şekilde öneriyor 

Gönderildi : 07/11/2012 14:27

(@MuharremTurk)
Gönderiler: 203
Reputable Member

Arkadaşlar, geçenlerde ben böyle bir sorun yaşadım. Acronisle aldığımız ADC image'ı vhd'e dönüştürüp sanalda (Hyper-V) çalıştırmak istedik. Sonuç hüsran oldu. Daha sonra yeni bir sanal makine kurarak ADC rolü yükledik.

Gönderildi : 07/11/2012 14:42

(@A.VolkanSavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Burda sanala geçmek istememdeki sebep, donanım hatasını ve dc ye bağlı olmayan yazılım hatalarını aradan kaldırmak.

Yani DC nin bağlı olduğu fiziksel serverda disklerde veya donanımsalda veya yazılımda sorun çıktığında ilk önce server 'ı ayağa kaldırmak ve daha sonra da DC ile ilgilenmek olucak.  Bu da ayı bir zaman kaybı.

Sanallaştırmada ise günlük DC server 'ın yedeğini alarak başka bi serverda hızlı bi şekilde çalıştırma şansın var.  Zaten DC nin hiç bir zaman tek kullanılıcağını düşünmüyorum.  ADC ile birlikte çalıştırarak risk yönetimini aza indirmiş oluyoruz zaten.  Birde aradan donanım sorunlarını kaldırırsak riskimizi daha da aza indireceğimizi düşünüyorum.

Bu yüzden DC + ADC  + sanallaştırma sistemini uygulamak istiyorum.

Saygılar,

Gönderildi : 07/11/2012 15:46

Paylaş: