Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp sunucu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
433 Görüntüleme
(@alienli)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

DL380G7 E5620 model hp sunucu var.

üzerinde 300gb*3 hard disk raid 5 var.

diğer boş hard disk yuvasına hard disk taktığım zaman raid sistemi etkilermi.

sistem otomatik tanıyormu.hp yazılımıyla tanıtım yapmaya gerek varmı.

Gönderildi : 29/10/2012 13:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba boş yuvaya disk takarsanız etkilemez raid 5 olan diskleri kesinlikle yerinden oynatmadan boş bir yere takabilirsiniz. Sistem bunu görecektir dilerseniz bu diski raid 5 e ekleyebilir birim genişletme bile yapaiblirsiniz.
Saygılrımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/10/2012 14:04

(@alienli)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

şu an sistemde raid 5 3*300 gb,

sistemde 600 gb (558 gb) görünüyor.

burasıda c ve d olarak ikiye bölündü.

yeni takılacak disk raid5 sisteme genişletme olarak eklenirse, c ye mi eklenir yoksa d'yemi..

bu işleri yapmak risklimidir.mevcut çalışan bir sistem var zarar görme ihtimali varmı.

Gönderildi : 29/10/2012 15:17

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

disk eklemelerde öncelikle raid controller üzerinde bir bbwc veya fbwc olması gereklidir. bbwc için pilin çalışıyor olması gerekir.

öncelikle array configuration utility ile array büyütmeniz gerekiyor. bu biraz zaman alacaktır. daha sonra array içine girmiş bu diski unused space olarak göreceksiniz. bunun isterseniz yepyeni bir logical drive oluşturarak veya mevcut logical driveı büyüterek kullanabilirsiniz.

daha sonra yeni bir logical drive yarattıysanız disk1 gibi farklı bir disk olarak, ya da mevcut logical drive eklediyseniz disk management içinde mevcut partların sağında siyah bir alan olarak görünecek.

disk management veya diskpart ile bunun için yeni bir partition oluşturabilirsiniz veya mevcuta eklemek isterseniz bunun ancak hangi diskin sağında görünüyorsa ona ekleyebilirsiniz.

Gönderildi : 29/10/2012 15:50

Paylaş: