Forum

2003 Server Yerel K...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 Server Yerel Kullanıcılar ve Gruplar Sekmesi

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
564 Görüntüleme
(@CenkYilmaz)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Üzerinde AD koşmakta olan makinamda Bilgisayarım-Yönet dediğimde Yerel Kullanıcılar ve gruplar sekmesi görünmüyor.

Domain Admin hesabı ile oturum açıp denediğimde de yine göremiyorum ilgili sekmeyi.

Bu konuda daha önce tecrübe etmiş birisi var mıdır bana yardımcı olabilecek ?

Şimdiden teşekkürler. 

Gönderildi : 29/10/2012 13:05

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

dc yüklü bir sunucu yerel kaynaklarından vazgeçmiş oluyor, görevi kaldırmadığınız müddetçe yerel kullanıcıları göremiyorsunuz.

Gönderildi : 29/10/2012 13:25

(@CenkYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Görevi kaldırmaktaki detayınızı tam öğrenebilir miyim ?

Event Viewer hizmeti bile kaldırılmış services.msc den baktığımda.

Yeni başladığım bir yer ve eski IT ekibi sıkıntı yarattığı düşüncesindeyim.

Yardımlarınız için teşekkürler. 

Gönderildi : 29/10/2012 13:33

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

efe beyin dediklerine ilaveten AD yüklü bir makinada başlat/çalıştır dsa.msc yazarak local gurup ve kullanıcıların yerini alan active directory kullanıcı ve gurupların yer aldığı daha gelişmiş menüye erişebilirsiniz.

Gönderildi : 29/10/2012 13:35

(@davuteren)
Noble Member

Görevi kaldırmaktaki detayınızı tam öğrenebilir miyim ?

Event Viewer hizmeti bile kaldırılmış services.msc den baktığımda.

Yeni başladığım bir yer ve eski IT ekibi sıkıntı yarattığı düşüncesindeyim.

Yardımlarınız için teşekkürler. 

efe beyin görev diye bahsettiği Active Directory hizmetini kaldırmanız halinde local gruplar ve local userlar sekmesi gelicektir.

Gönderildi : 29/10/2012 13:41

(@CenkYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Davut Bey.

Aslında yapmaya çalıştığım local admin pass değiştirmek bu sunucu için.

AD User listesi içerisinde bildiğim kadarıyla local user lar bulunmuyor ama emin değilim.

Asıl amacım local admin şifresini değiştirmek, script ile yapmayı denediğimde çözülebilir mi acaba ? 

Gönderildi : 29/10/2012 13:42

(@CenkYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Hali hazırda aktif çalışan bir kurumda an itibariyle maalesef gerçekleştiremiyorum görevi kaldırma olayını 🙁

Gönderildi : 29/10/2012 13:47

(@davuteren)
Noble Member

dc üzerinde ad kurduğunuzda local admin domain admin olarak değişir. bu yüzden local admin dc üzerinde kalkar. administratorün şifresini değiştirdiğinizde problem düzelicektir.

Gönderildi : 29/10/2012 14:27

(@DenizCINAR)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Selamlar, 

Tüm kullanıcıları, kullanacakları makinelerde elimle girdim. Mesela XXXX kullanıcı şu domainde standart kullanıcı olarak tamınladım local makine de yapıyorum bu işlemi, daha sonra sunucudan konsoldan yerel kullanıcılar ve gruplar sekmesinden makineye bağlanıyorum sadece local olanları görebiliyorum. Tamam mantık olarak görmemem gerekiyor çünkü elimle giriyorum, fakat ben bu kullanıcı standart user olarak AD den tanımlamadım.

Uzak makinedeki bu local olarak eklediğim AD XXXX kullanıcısını local deki  standart user özelliğini değiştirebilirim?

Teşekkürler.

Gönderildi : 06/02/2013 20:35

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Selamlar, 

Tüm kullanıcıları, kullanacakları makinelerde elimle girdim. Mesela XXXX kullanıcı şu domainde standart kullanıcı olarak tamınladım local makine de yapıyorum bu işlemi, daha sonra sunucudan konsoldan yerel kullanıcılar ve gruplar sekmesinden makineye bağlanıyorum sadece local olanları görebiliyorum. Tamam mantık olarak görmemem gerekiyor çünkü elimle giriyorum, fakat ben bu kullanıcı standart user olarak AD den tanımlamadım.

Uzak makinedeki bu local olarak eklediğim AD XXXX kullanıcısını local deki  standart user özelliğini değiştirebilirim?

Teşekkürler.

hocam tam olarak ne yapmaya çalışıyorsunuz ? 

Gönderildi : 06/02/2013 21:15

(@DenizCINAR)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Selamlar, 

Teşekkürler.

hocam tam olarak ne yapmaya çalışıyorsunuz ? 

Şimdi olay şu domainde Ahmet kullanıcısı var belirli kısıtlamalar koyduğum. Ahmet kullanıcısını ayrıca kullanacağı local makinadanda standart user olarak tanımlamışım zamanında kurulum yaparken. Sunucudan o makinenin yerel kullanıcılarını kontrol etme amaçlı yerek kullanıcılar ve gruplar sekmesinden makineyi ekledim, fakat sadece local admin ve guest hesaplarını görebiliyorum. Yani o zamanında eklediğim Ahmet kullanıcısını göremiyorum. Ama local makineyi kontrol ettiğimde o kullanıcı hala orda standart user olarak duruyor. 

Asıl amacım bu kullanıcıları uzaktan yönetebilmek.  

Gönderildi : 07/02/2013 10:46

Paylaş: