Forum

Administrator kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Administrator kullanıcısı kısıtlı açılıyor

15 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
662 Görüntüleme
(@AdemGenc)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba sayın ustadlar;

srever 2008 r2 kullanıyorum. administrator kullanıcısı kısıtlı duruma geldi oturum özelliklerinin ve yapılandırmaların bazılarını kullanamıyorum. (örn. başlat menusunde kapat yada yeniden başlat seçenekleri kayboldu, başlata tıkladığımda özelliklere erişim kısıtlı oldugundan engellendi diye uyarı) sistem üzerinde policy  tanımlı değil default policy de duruyor yapılandırma yapılmadı. başka grup içine aldım policy tanımladım yine olmadı. bu konuda yardımcı olurmusunuz. problem ne olabilir.?

Gönderildi : 16/10/2012 14:06

(@kemalettintaylan)
Gönderiler: 279
Reputable Member

Merhaba 

virüs programınız var mı? virüs ile ilgli bir durum olabilir 

Gönderildi : 16/10/2012 14:17

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba local admin olarak açmış olabilirmisin ? etkialanıadı\administrator  olarak bir dene 

Gönderildi : 16/10/2012 14:17

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://blogs.technet.com/b/grouppolicy/archive/2008/10/16/restoring-default-domain-policies-to-their-defaults.aspx

http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh875588(v=ws.10).aspx

dcgpofix komutunu denyebilirsiniz

administrator kullanıcısına ya policy uygulanmıstır yada ilgili (domain admin gibi ) gruplardan çıkartılmış olabilir 

Gönderildi : 16/10/2012 14:30

(@AdemGenc)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

ilgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Çözüm önerilerini denedim. Virus programı ile ilgili bir durum değil sanırım hiçbir işlem görünmüyor.

etkialanıadı\administrator olarak da denedim yine menuler kısıtlı açılıyor.

Son olarak  dcgpofix komutunuda denedim ön ayarlara tekrar yükledi fakat değişen birşey olmadı.

ilaveten yaptıklarım yeni bir kullanıcı ile oturum açtığımda tüm kısıtlamalar kalkıyor normal olarak menüleri ve gizlenen çalıştır bölümü denetim masası kısayollarını görebiliyorum. sadece administrator ile giriş yaptığımda menüler kısıtlanıyor. 

ne yapmalıyım ? 

Gönderildi : 16/10/2012 16:19

(@AdemGenc)
Active Member
Konu başlatıcı

Yardımcı olabilecek ustad yokmu acaba?

Gönderildi : 18/10/2012 15:48

(@kemalettintaylan)
Gönderiler: 279
Reputable Member

Adem Bey bahsetmiş olduğunuz çok sıkça karşılaşılmayacak bir sorun 

işletim sistemi orjinal mi? crackli veya pachlanmış herhangi bir yazılım kullanıyormusunuz ? ve sisteminizi hangi antivirüsle scan ettiniz AV güncel mi? 

Gönderildi : 18/10/2012 16:37

(@muzafferboyaci)
Gönderiler: 99
Estimable Member

Merhaba,

Menülerin kısıtlı açılmış olması Administrator kullanıcısının kısıtlı olduğunu göstermez. Kısıtlı olup olmadığını yada bir başka deyişle Administrators grubundan çıkartıldığını anlamak için basit bir kaç şey deneyebilirsiniz. Ör : Active Directory User And Computer'a gelip bir kullanıcının yetkilerini değiştirin, eğer değişiyorsa Kullanıcı olarak kısıtlı değildir. Group policy'den Domain Controller'a uygulanmış policy'ler olabilir. Bunları kaldırmanız gerekir.

Gönderildi : 18/10/2012 16:44

(@MuratAKALIN)
Gönderiler: 2
New Member

Merhabalar , eğer pc bir etki alanına dahil değilse küçük bir trojen şeklinde birşey group policy ayarlarında değişiklik yapmış olabilir ve sen bunu gpedit ten göremeyebilirsin direk register kayıtlarını etkilemiş olabilir. Aşmak için ise yardımcı programları kullanabilirsin deneme sürümleride işini görür yetkileri sıfırlar tekrar kaldırırsın. Ör: security administrator (secadmin)

Gönderildi : 20/10/2012 03:38

(@AdemGenc)
Active Member
Konu başlatıcı

Adem Bey bahsetmiş olduğunuz çok sıkça karşılaşılmayacak bir sorun 

işletim sistemi orjinal mi? crackli veya pachlanmış herhangi bir yazılım kullanıyormusunuz ? ve sisteminizi hangi antivirüsle scan ettiniz AV güncel mi? 

Virus programım güncel ve tarama yaptırdım. sistemlerin hepsi orjinal ve update leri yapılmış durumda.  

Gönderildi : 22/10/2012 18:42

(@AdemGenc)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Menülerin kısıtlı açılmış olması Administrator kullanıcısının kısıtlı olduğunu göstermez. Kısıtlı olup olmadığını yada bir başka deyişle Administrators grubundan çıkartıldığını anlamak için basit bir kaç şey deneyebilirsiniz. Ör : Active Directory User And Computer'a gelip bir kullanıcının yetkilerini değiştirin, eğer değişiyorsa Kullanıcı olarak kısıtlı değildir. Group policy'den Domain Controller'a uygulanmış policy'ler olabilir. Bunları kaldırmanız gerekir.

yetkileri kısıtlanmış değil kontrol ettim. sadece menuler kısıtlanmış. group policy de kısıtlama var gibi görünüyor ama ordada herhangi bir kısıtlama yok tek tek baktım. ör: başlat' a sağ tıklayıp özellikler dediğimde bu işlem kısıtlanmıştır gibi bir mesaj veriyor. yine başlat menusun deki programları göremiyorum. 

Gönderildi : 22/10/2012 18:49

(@OrhanYilmaz)
Gönderiler: 101
Estimable Member

Söylediklerinizden yola çıkarak, sanki Administrator'un temporary profile üzerinden login olma gibi bir durumu olabilir. Bunu kontrol ettiniz mi?

Gönderildi : 22/10/2012 19:31

(@AdemGenc)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Muzaffer bey çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi işime yaradı. Sağolun Allah razı olsun.. 

Gönderildi : 22/10/2012 19:43

(@AdemGenc)
Active Member
Konu başlatıcı

Yardımcı olmak için bilgi paylaşımında bulunan arkadaşlarıma ve Çözüm Parka Teşekkür ederim. 🙂

Gönderildi : 22/10/2012 19:46

(@AdemGenc)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar , eğer pc bir etki alanına dahil değilse küçük bir trojen şeklinde birşey group policy ayarlarında değişiklik yapmış olabilir ve sen bunu gpedit ten göremeyebilirsin direk register kayıtlarını etkilemiş olabilir. Aşmak için ise yardımcı programları kullanabilirsin deneme sürümleride işini görür yetkileri sıfırlar tekrar kaldırırsın. Ör: security administrator (secadmin)

Murat bey,

sizin öneriniz ile tam sonuç elde ettim. çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi işime yaradı. Sağolun Allah razı olsun..  

Gönderildi : 23/10/2012 16:58

Paylaş: