Forum

Server Ağ Trafiği

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server Ağ Trafiği

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
975 Görüntüleme
(@SalihKUREK)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Windows Server 2003 Standard sistemde 1Gbps lik networkümüz var.
Sorun şu, kullanmakta olduğumuz program RDP ile çok güzel hızda çalışıyor fakat network ten çalışınca bayağı yavaş.
Şuan için kullandığım kelimeler ölçü değil ama server ın üzerindeki ağ kartının başka bir işlem/servis tarafından meşgul edildiğini düşünüyorum bunu izlemenin bir yolu var mı? Hangi uygulama ne kadar veri alıp/gönderiyor?

Görev yöneticisine baktığımda Ağ İletişimi sekmesindeki Ağ Kullanımı %0 bazen de %0.01 oluyor.

Gönderildi : 17/09/2012 15:52

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Trafiği Microsoft network monitor ile izleyebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=4865

Gönderildi : 17/09/2012 15:55

(@Anonim)
Gönderiler: 0

router/firewall vb. cihazlardaki yönlendirme ayarlarınızda sorun var muhtemelen.

Gönderildi : 18/09/2012 05:10

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Merhabalar,

Windows Server 2003 Standard sistemde 1Gbps lik networkümüz var.
Sorun şu, kullanmakta olduğumuz program RDP ile çok güzel hızda çalışıyor fakat network ten çalışınca bayağı yavaş.
Şuan için kullandığım kelimeler ölçü değil ama server ın üzerindeki ağ kartının başka bir işlem/servis tarafından meşgul edildiğini düşünüyorum bunu izlemenin bir yolu var mı? Hangi uygulama ne kadar veri alıp/gönderiyor?

Görev yöneticisine baktığımda Ağ İletişimi sekmesindeki Ağ Kullanımı %0 bazen de %0.01 oluyor.

Kullandığınız program nedir ?

Ağdan çalışıyorken dediğiniz istemcide iken çıkan sorunlar sanırım. Ortamda SQL server var ve siz SQL Server'ın bulunduğu sunucuya uzaktan bağlandığınızda sorun çıkmıyorda, ağ üzerinden bağlanınca mı sorun çıkıyor ? Lütfen detaylandırınız, verdiğiniz bilgiler yeterli değil.

Dostlukla.. 

Gönderildi : 18/09/2012 11:12

(@SalihKUREK)
Active Member
Konu başlatıcı

Kullandığımız programın veritabanı Progress.
Evet istemcilerde çalışırken demek istedim yani istecide program sunucudan bir veri çekmesi gerektiğinde yavaş yavaş çekiyor, aynı işlem RDP de mükembel. Tabi RDP de çalışırkenki gibi bir performans beklenemez ama aşırı yavaş çekiyor.

Gönderildi : 18/09/2012 16:50

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bilgisayarlardaki antivirüs /firewall da portlar açıkmı? 

Gönderildi : 18/09/2012 17:21

(@SalihKUREK)
Active Member
Konu başlatıcı

Windows'un kendi firewall u kapalı ayrıca Trend Micro Businnes Space Security var, fakat denemek için bir süre kapattım fark etmedi.

Gönderildi : 18/09/2012 17:24

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Kullandığımız programın veritabanı Progress.
Evet istemcilerde çalışırken demek istedim yani istecide program sunucudan bir veri çekmesi gerektiğinde yavaş yavaş çekiyor, aynı işlem RDP de mükembel. Tabi RDP de çalışırkenki gibi bir performans beklenemez ama aşırı yavaş çekiyor.

Merhaba Salih bey;

Konu Progress ise duruma biraz daha farklı yaklaşmak gerek. Dediğiniz gibi sunucu üzerine kurduğunuz uzak bağlantı performansını ağ üzerinden sağlamanız mümkün değil. Çok yavaş tabiriniz ise biraz göreceli bir kavram açıkcası. Progress veritabanının servis verdiği sunucuya bir bağlantı açar ve bu bağlantı çalıştığı sürece açık kalır. Burada DNS yapılandırmanız önemlidir. Öncelikle DNS servisinizin düzgün çalıştığına emin olun. Servisi sağlayan sunucunuzu bilgisayar adı ile değilde ip adresi ile tanımlayıp sonucunu gözlemleyin. Ağ altyapınız nasıl bilmiyorum ancak 1 Gb. bir ağ ile ciddi başarım arttırımı sağlarsınız. Eğer altyapınız müsaitse 1 gb. bir bağlantı ile testlerinizi yapıp sonucunu gözlemleyin. Veritabanınınızın performansı için bir çok parametre mevcut, Buffer için -B ve servis veren brokerlarınız için (SQL ve 4GL için ayrı ayrı başlatmanız önerilir) yeterli kaynakları ayırmalısınız. 

Daha detaylı bilgi için kullandığınız versiyona göre üreticinin sitesini inceleyiniz. Dökümantasyonu gayet iyidir.  http://www.progress.com/en/support/index.html  

Dostlukla.. 

Gönderildi : 24/09/2012 23:29

(@SalihKUREK)
Active Member
Konu başlatıcı

Clientlarda map edilmiş U: sürücüsü IP ile (isim olmadan) bağlanıyorlar ve ağda DNS yapılandırması yok. Ağ altyapımız 100Mbps idi 1 aya yakın 1000Gbps yaptık açıkçası hız olarak fark etmedi sadece 100Mbps iken olan program kesilmeleri, ağ tıkanmalarına fayda etti. Yani bu yüzden diyorum acaba Server 2003 ethernet kartını meşgul eden veya Progress tarafından yapılandırmada bir kısıtlama var mı?

Database i açarken kullandığımız komut aşağıda:
D:\uyum\uyumsoft\dlc10\bin\_mprosrv.exe -db D:\uyum\database\2007\finans\uyum2007 -S 300 -N TCP -n 27 -Mn 14 -Mi 2 -Ma 17 -B 64000 -L 2000000

Bahsettiğiniz -B parametre midir?

Gönderildi : 04/10/2012 13:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Ağ kullanımını siz o değerlerde görüyorsanız zaten ağ meşgul olmuyordur. Yüksek ihtimal yavaşlık ağ trafiğinden kaynaklanmıyor. Uzak masaüstünde sorun yaşamayıp, sharing de sorun yaşayabiliyor insanlar bunlar tamamen yapılandırma ile ilgili durumlar. Sizin probleminiz de yüksek ihtimal kullandığınız yazılım ile ilgili burada ise database bakımından, disk tablosu yapılandırmasına kadar düşünülmesi gereken bir çok şey var. En iyi çözümü yazılımın üreticisinden alabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/10/2012 21:26

Paylaş: