Forum

Yeni işyerinde ilk ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni işyerinde ilk yapılacaklar.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
599 Görüntüleme
(@ozguroner)
Gönderiler: 148
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Ben yeni işyerine başladım ve burada kontrol etmem gereken şeyler nelerdir? ve ne yapmamı önerirsiniz?

Sistemde 1 Adet SBS 2003 File server var. 1 Adet 2000 Logo server var. standart active directory, dhcp ve dns sbs üzerinde duruyor. onun dışında başka hiçbirşey yapılmamış. Birde Suse linux server var proxy olarak kullanılıyor. 2 lokasyon arasında juniper 25 gt var. toplam 50 kişilik bir firma bunlardan 10 kişisi laptop kullanıyor. juniper client programı ile uzaktan bağlanabiliyorlar?

Benim yapmak istediğim şey şudur. Yeni server 2008 lisansı aldım. ve sbs 2003 ü kaldırıp onun yerine 2008 yükleyeceğim. AD, dns ve dhcp burada koşacak. 2000 server yerine de sbs 2003 ü (konf. daha düşük) yükleyeceğim. Bunuda bdc yapacağım.

Burada yapacağım iş 0 bir makinaya 2003 sbs kurup tüm ayarları eski 2003 gibi yapıp dosyaları yeni kuracağım desktop pcye kopyalayacağım (insanlar beklemesin diye) bende rahat rahat 2007 serverımı kurmaya başlayacağım? ne dersiniz?

AD de 2 adet OU yaratacağım (Laptoplar ve userlar diye) user bölümüne policy uygulayıp zorunlu proxyden çıkmalarını sağlayacağım. (laptoplara yaptığım zaman kullanıcılar dışarıdan değiştiremiyor doğal olarakta dışarıdan internete giremiyor)

Bunun dışında başka neler yapmam gerekir? tecrübelerinizden yararlanmak isterim. Yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden.

Gönderildi : 05/08/2008 18:38

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

SBS Domain Controller  olarak çalışmak zorunda  oldugundan malesef ıstedıklerını gerceklestıremeyeceksın.

Teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar,

Ben yeni işyerine başladım ve burada kontrol etmem gereken şeyler nelerdir? ve ne yapmamı önerirsiniz?

Sistemde 1 Adet SBS 2003 File server var. 1 Adet 2000 Logo server var. standart active directory, dhcp ve dns sbs üzerinde duruyor. onun dışında başka hiçbirşey yapılmamış. Birde Suse linux server var proxy olarak kullanılıyor. 2 lokasyon arasında juniper 25 gt var. toplam 50 kişilik bir firma bunlardan 10 kişisi laptop kullanıyor. juniper client programı ile uzaktan bağlanabiliyorlar?

Benim yapmak istediğim şey şudur. Yeni server 2008 lisansı aldım. ve sbs 2003 ü kaldırıp onun yerine 2008 yükleyeceğim. AD, dns ve dhcp burada koşacak. 2000 server yerine de sbs 2003 ü (konf. daha düşük) yükleyeceğim. Bunuda bdc yapacağım.

Burada yapacağım iş 0 bir makinaya 2003 sbs kurup tüm ayarları eski 2003 gibi yapıp dosyaları yeni kuracağım desktop pcye kopyalayacağım (insanlar beklemesin diye) bende rahat rahat 2007 serverımı kurmaya başlayacağım? ne dersiniz?

AD de 2 adet OU yaratacağım (Laptoplar ve userlar diye) user bölümüne policy uygulayıp zorunlu proxyden çıkmalarını sağlayacağım. (laptoplara yaptığım zaman kullanıcılar dışarıdan değiştiremiyor doğal olarakta dışarıdan internete giremiyor)

Bunun dışında başka neler yapmam gerekir? tecrübelerinizden yararlanmak isterim. Yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden.

Gönderildi : 05/08/2008 20:29

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Cumhur'un da dediği gibi SBS üzerinde AD çalışmak zorunda.

Belki şunu yapabilirsiniz. Şu an çalışan SBS'i yeni kuracağınız ve desktop pc üzerinde çalışacak olan SBS'e Migrate yapabilirsiniz.

Portalımızda çok ayrıntılı SBS Migration makaleleri var.

Gönderildi : 05/08/2008 20:45

(@ozguroner)
Gönderiler: 148
Reputable Member
Konu başlatıcı

Nerde hata yapmış olabilirim?

Merhaba arkadaşlar,

Bu geçiş işlemi amma uzun oldu ama olsun sağlam oluyor:) Gelelim neler yaptığıma. Windows 2003 SBS in shemasını 30 dan 44 e yükselttim. adprep /forestprep - adprep /domainprep - adprep /rodcprep komutlarını çalıştırdım. Boş bir makinaya 2008 Std. yükledim. ADC için dcpromo dedim. Global katalog ve DNS i yeni makineye aldım. Domain tabanlı 3 masterı ADC ye aldım.Forest tabanlı masterı da aldım. En sonda shema masterını aldım. Sites and serviceste global katalog yeni kurduğum server olarak gelmiş oda süper. Yeni makinam bu şekilde Master DC oldu.

Fakat change Active Directory domain contrellera baktığımda aşağıdaki gibi bir sonuç alıyorum yani yeni serverım online gözükmüyor Bu durumdan nasıl kurtulurum?

Gönderildi : 26/08/2008 10:58

Paylaş: