Forum

GPO ler Değişmiyor

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO ler Değişmiyor

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
484 Görüntüleme
(@AliCevik)
Gönderiler: 145
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar.

Ortamada 2 tane 2008R2 server var ve birinde DC kurulu diğerinde Tiger promramı var ve bu makina domaine admin hesabıyla join. Local de 10 client DC ye dahil. Tiger programını lokalde ve uzak da kullananlar var. 1 haftaya kadar herhangi 1 sorun yoktu. 2 gün önce uzak kullanıcıların olduğu grupun policy sinde bir değişiklik yaptım fakat kullanıcılar bu değişiklikten hiç etkilenmiyor. DC de  group policy management consol da yapılan değişiklikler uygulandı görünüyor ama kullanıcılar bunu almıyor.

Örnek: Uzak kullanıcılar Tiger kurulu olan Server a bağlandığında bilgisayarın disklerini (C - D...) görmesin diyorum fakat bir değişiklik olmuyor. 2 hafta önce bu değişiklikleri yaptığımda oluyordu. Kısacası uyguladığım policy leri kullanıcılar almıyor.

Sorun ne acaba? Nasıl bir çözüm yolu izlemeliyim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 31/07/2012 01:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33028
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu uyguladığınız policy yani diskleri görmesin bir User policy değil mi ? Bunun User ların olduğu OU ya uyguluyorsunuz değil mi ?

User tiger kurulu olan sunucuya bağlandığı zaman

cmd - gpresult ile bakar mısın senin uyguladığın policy çıktı içerisinde "user settings" altında var mı, birde bunu

rsop.msc ile test edebilirsin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/07/2012 18:34

(@AliCevik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bu uyguladığınız policy yani diskleri görmesin bir User policy değil mi ? Bunun User ların olduğu OU ya uyguluyorsunuz değil mi ?

User tiger kurulu olan sunucuya bağlandığı zaman

cmd - gpresult ile bakar mısın senin uyguladığın policy çıktı içerisinde "user settings" altında var mı, birde bunu

rsop.msc ile test edebilirsin.

İlginizden dolayı teşekkürler Hakan bey. Söylediğiniz gibi (Bu uyguladığınız policy yani diskleri görmesin bir User policy değil mi ? Bunun User ların olduğu OU ya uyguluyorsunuz değil mi ?) aynen.

cmd konsolunu kullanamıyor user larda çünkü ona da erişimide yasaklamıştım :)) Çalıştır da pasif durumda tabiki.

Fakat Local de 10 kadar kullanıcım var ve bunlarda DC ye bağlı ve uyguladığım policy leri alıyorlar. Örneğin; bugün Teamviewer çalıştırılmasın diye policy de değişiklik yaptım ve oldu ama uzak kullanıcılarda değiştirilen policy sonuç vermiyor.Hiç olmaz ise Yeni bir OU oluşturup uzak kullanıcıları buraya taşıyacağım ve policy leri yeniden yazacağım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 01/08/2012 01:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

uzak kullanıcı dediğiniz kullanıcılar sonuç olarak domaindeki bir makinede oturum açmıyor mu ? Bu aynı makinede local kullanıcılar yani aynı fiziki yapıda olan kullanıcılar sorunsuz bir şekilde oturum açıyor ise daha ilginç bir sorun vardır, yok local kullanıcılar kendi makinelerinde oturum açıyor diyorsan bu durumda uzak kullanıcıların oturum açtığı makineyi domainden çıkarıp bir almanda fayda var.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/08/2012 13:41

(@AliCevik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan hocam,

Sistem aynen bu şekilde;

Ortamda 2 adet server var ikiside IBM X3650 M3 işletim sistemleri server 2008R2 Standart Edition. 1. Server da DC kurulu ve 11 tane kullanıcı domaine dahil. 2. server da da Tiger programı kurulu ve bu server da admin hesabıyla domain e join. Uzak kullanıcılar bu 2. server da oturum açıyorlar, local kullanıcılar ise sadece dc ye bağlı tiger kurulu olan server da paylaşıma açılmış logo klasörü üzerinde çalışıyor. Çözüm bulamazsan söylediğiniz gibi Tiger kurulu serverı domainden çıkarıp tekrar domaine almayı deneyeceğim.

İyi çalışamalar.

Gönderildi : 01/08/2012 22:26

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Selamlar windows 2008 R2 üzerinde SP1 yüklümü birde event viewer da gpo ları alamadıgına dair bir hata görüyormusun. RDS de cmd den gpresult için masaüstünde sağ tıklayıp cmd nin kısayolunu masaüstüne ekleyebilirsin (c:\windows\system32 altında) gecici olarak.

Gönderildi : 02/08/2012 03:03

(@AliCevik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evren bey, söylediğiniz gibi kısıtlı uzak kullancının oturumunda cmd yi kısayol ekleyerek rsop.msc komutunu çalıştırdım ve ekran görüntüsü aşağıdadır.

Fakat çok tuhaf bir durum fark ettim rsop.msc araçılığıyla; uzak kullanıcılara uyguladığım policy aslında kullanıcılar alıyor fakat kullanıcının policy sinde değişiklik yapılmıyor ve var olan kural policy den siliniyor.

Örnek olarak resimde Başlat Menüsünden PC yi Çıkar Düğmesini Kaldır kuralını pasif ettiğimde veya varsayılanda bıraktığımda policy deki Başlat Menüsünden PC yi Çıkar Düğmesini Kaldır  kuralı tamamen siliniyor. 2. resimde mevcut.

Teşekkürler

[url= http://d1208.hizliresim.com/10/2/bc9t3.jp g" target="_blank">http://d1208.hizliresim.com/10/2/bc9t3.jp g"/> [/img][/url]

[url= http://f1208.hizliresim.com/10/2/bcbgm.jp g" target="_blank">http://f1208.hizliresim.com/10/2/bcbgm.jp g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 02/08/2012 03:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

RSOP sonuçlarında zaten ünlem var, yani policy sağlıklı bir şekilde dağıtılmıyor, işletim sisteminizin türkçe olmasıda kötü olmuş aslında, DC de mi türkçe ?

Bu durumda bence sıfırdan bir GPO objesi oluşturun ve onun üzerinde adım adım deneme yapın.

Gönderildi : 02/08/2012 13:05

(@AliCevik)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet DC de Türkçe.

Gönderildi : 02/08/2012 20:30

Paylaş: