Forum

Win Server 2008 R2 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win Server 2008 R2 üzerinde (Yeniden) AD kurulumu ve yapılandırması

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
452 Görüntüleme
(@UfukDeniz)
Gönderiler: 95
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba.

Öncelikle belirtmek isterim ki bu işlemleri ilk kez deniyorum/yapıyorum. Daha önce bir tecrübem olmadı.

Önceki mevcut sistemimde 2 ayrı sunucum vardı. birini sanallaştırma için birini de sadece sql için kullanıyordum. Sanallarda AD,Mail ve Web vardı. Mail hariç tüm sanalları sildim. 🙂 Ve yeniden kurmaya başladım.  Win Server 2008 R2 Ent. bir işletim sistemi, üzerine AD ve DNS kurulumlarını yaptım kendi çapımda ve makaleleri okuyarak. Şimdi herşey normal gibi görünüyor. Ancak sql makinesine DOMAIN\Administrator şeklinde bağlanmak istediğimde bağlanamıyorum. Sanırım AD tam kurulmadı. Eksik olan ne olabilir? Nereleri kontrol etmem gerekir ?

Gönderildi : 25/07/2012 18:20

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

ad yi rollerden eklediniz sanırım sadece (tahmin)

çalıştırdan dcpromo yazıp  sihirbazı tamamladınızmı ?

Gönderildi : 25/07/2012 18:22

(@UfukDeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ad yi rollerden eklediniz sanırım sadece (tahmin)

çalıştırdan dcpromo yazıp  sihirbazı tamamladınızmı ?

dcpromo yaparak kurulumunu yaptım AD nin ... 

Gönderildi : 25/07/2012 18:24

(@vasviuysal)
Üye

SQL makinasını domaine dahil ettinizmi ?

ayrıca bu makina dns olarak AD uzerindeki dns ip adresinden soru yapacka sekildemi yapılandırıldı 

Gönderildi : 25/07/2012 18:29

(@UfukDeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet, SQL makinesi domainde. Yeni kurduğum AD makinesinide aslında önceki ile aynı ayarlard akurdum. Sadeve makinenin ismi değişik. IP si, domain ismi her şeyi aynı genel olarak. Ama atladığım bir yer var. Mesela silmediğim mail makinemde Kerio kullanıyordum ve AD deki kullanıcılar direk entegre idi. Haliyle webmail den girmek istediğim zaman kullanıcıları tanımıyor. 

Gönderildi : 25/07/2012 18:32

(@vasviuysal)
Üye

muhtemelen sql makinasındaki dns yanlıs diye tahmin ediyorum

Gönderildi : 25/07/2012 18:36

(@UfukDeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Eğer kAstınız SQL makinesindeki IPv4 DNS kayıtları ise AD nin ip adresi mevcut orada. SQL makinesinde hiçbir şekilde değişiklik yapmadım zaten.

Gönderildi : 25/07/2012 18:40

(@UfukDeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba.

Dünkü sorunu hallettim. AD kullanıcıları ile diğer serverlara erişim sağlayabiliyorum şu anda.  Bu gün de farklı bir sorunum var. Daha önceki kurulu sistemde Kerio mail server LDAP ile AD kullanıcılarına bağlıydı. Ancak şimdi bir türlü LDAP bağlantısını kuramıyorum. 

Directory server:

The schema extensions haven't been found on the LDAP server

hatasını alıyorum. AD makinesinde aşağıdaki işlemleri yaptım ancak maalesef bir sonuca ulaşamadım.

http://forums.kerio.com/?t=msg&th=9885&start=0

Bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var. 🙂 

Gönderildi : 26/07/2012 12:36

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Kerio mail server ve DC Üzerindeki Windows Güvenlik Duvarlarını Kapatıp Denermisin Eğer çalışırsa Windows Firewall üzerinde Bir Kural oluştur 389 portuna TCP UDP olarak izin ver.

Gönderildi : 26/07/2012 12:59

(@UfukDeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Kerio mail server ve DC Üzerindeki Windows Güvenlik Duvarlarını Kapatıp Denermisin Eğer çalışırsa Windows Firewall üzerinde Bir Kural oluştur 389 portuna TCP UDP olarak izin ver.

2 sunucudaki de kapalı Serkan Bey. 

Gönderildi : 26/07/2012 13:12

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Kerio Mail Server'in Bağlanamayınca Verdiği Log'u Paylaşırmısın.

Gönderildi : 28/07/2012 15:12

Paylaş: