Forum

Server 2003 kullanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2003 kullanıcı ekleme sorunu

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
497 Görüntüleme
(@dogakaya)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar 1 haftadır tatildeydim yeni geldim ve serverdaki gariplikleri farkettim. 🙂

1-  AD ye yeni kullanıcı ekliyorum ve pc den o kullanıcı ile oturum açmaya çalışıyorum etki alanında değilsin hatası veriyor. Fakat mevcut kullanıcılar ile oturum açtığımda sıkıntı olmuyor.

2- Pclerde ağ bağlantılarımda domaindeki pclere tıkladığımda diğer pcler gözüküyor fakat server gözükmüyor.  \\server yazdığımda paylaşımdaki dosyaları görebiliyorum.

3- Server tarafında ağ bağlantısı domaindeki pclere tıkladığımda hiçbir pc yi görmüyor.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/06/2012 14:53

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Yapınızı dağınık mı? şubeniz çok mu yani ?

eğer şubeniz yoksa 

başlat çalıştıra gelin dsa.msc yazarak çıkan ekrandan default-site ın altına gelin Serverin altında NTDS settings var onun üzerine tıkladığınızda aşağısında otomatik olarak serverların listesi çıkıyor olması gerekiyor sağ tıklayıp replicate now seçeneğini seçin, sonra client bilgisayarı yeniden başlatarak test edein

Gönderildi : 08/06/2012 15:18

(@dogakaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yapınızı dağınık mı? şubeniz çok mu yani ?

eğer şubeniz yoksa 

başlat çalıştıra gelin dsa.msc yazarak çıkan ekrandan default-site ın altına gelin Serverin altında NTDS settings var onun üzerine tıkladığınızda aşağısında otomatik olarak serverların listesi çıkıyor olması gerekiyor sağ tıklayıp replicate now seçeneğini seçin, sonra client bilgisayarı yeniden başlatarak test edein

Merhaba Davut bey Ntds Setting i bulamadım. Ntds Quatas var sadece. Birde olay görüntüleyicisinde Dns e 4015 hatası vermiş. Bi alakası olabilir mi acaba.

Gönderildi : 08/06/2012 20:41

(@dogakaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hatanın içeriğinde de şu yazıyor. " Dns sunucusu Active Directory den önemli bir hata aldı. AD nin düzgün çalışıp çalışmadığını denetleyin.Uzatılmış hata ayıklama bilgisi boş olabilir. " Çözümünde Dns i resetleyin yazıyor. Ben Serverı komple resetledim. Hala hata devam ediyor. Dns i nasıl resetleyebilirim acaba.

Gönderildi : 08/06/2012 20:45

(@GokhanKenarci)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Dns Server'in ip adresini client bilgisayarlara manual verip deneyin..

Gönderildi : 08/06/2012 21:11

(@GokceKARGI)
Gönderiler: 53
Trusted Member

Slm ilgil kullanıcıyı pc admin olarak eklemeyi denermisin dc'den kullanıyıcı çekebilcekmi bakalım

Gönderildi : 10/06/2012 00:06

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

bunun birçok sebebi olabilir, dns iniz iyi yapılanmamış da olabilir, event loglardaki hata kayıtlarını ve içerğini yazabilirmisiniz?

ayrıca client ın dns adresi kısmına dc nin ip adresini yazarak kaydedelim ping domainadi.com yazdığında ping gönderebilmesi gerek bunu da test edebilirmisiniz. birde clienti domainden düşürüp tekrar domaine almayı deneyin

Gönderildi : 10/06/2012 17:19

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Hatanın ID sini paylaşırmısın. Birde DNS servisin çalışıyormu onu kontrol et ilk başta ve pinglerken isimden çözüm yapabiliyormusun ?

Gönderildi : 11/06/2012 03:40

(@dogakaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim.  her pc de dns kısmında server ın ip si yazılı. Bu sorun daha yeni olmaya başladı. Serverda yeni kullanıcı ekliyorum. Fakat eklediğim kullanıcı ile giriş yapmaya çalıştığımda domainde değil uyarısı alıyorum.

1- Pcden servera ping atabiliyorum fakat ping server.domain adına ping atamıyorum. Dns i resetledim. Serverı resetledim. Ama hala aynı. Dns gitti galiba 🙂

2- Event loglara baktığımda DNS SUNUCUSU kısmında 08.06.2012 de olay kimliği 4015 hatası vermiş. Daha sonra Dns başlatıldı konumuna geçmiş . Bu sabah ise " Dns sunucusu pek çok çalışma anı olayla karşılaştı. Dns sunucusunun olay kimliğini hızla doldurmamması için Olay kimliği 3000 den yüksek olan biribiri ardına olaylar, artık yüksek hızda oluşturulmayana dek baskılanır. Event id :3000 " uyarısını vermiş.  

3- Event log DİZİN HİZMETİ kısmında verdiği hata yok. Bilgiler var.

Gönderildi : 11/06/2012 13:47

(@dogakaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar yardım pls..

Gönderildi : 11/06/2012 17:12

Paylaş: