0x0000003B Hatası i...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

0x0000003B Hatası ile ilgili yardım.  

  RSS
SemihCanBasoglu
(@SemihCanBasoglu)
Üye

Merhaba;

 Bir kaç gündür sistemimdeki sunucular ile boğuşuyorum diye bilirim. Durduk yere sunucunun restart yemesi ve mavi ekran hatası vermesi  ile ilgili bir çözüme ulaşamadım. Konu hakkında bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim. Aldığım hatayı aşağıda belirttim.

 

 

 

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. 

Alıntı
Gönderildi : 05/06/2012 00:07
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
Bu sorun ne zamandan sonra ortaya çıkmaya başladı.

http://yukselis.wordpress.com/2012/05/23/neden-mavi-ekran-2/  burayı okuyabilir ve dump dosyasını analiz den yazılımlar ile sebebi netleştirebilirsiniz.  Araçlara http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/hardware/gg463009.aspx  buradan ulaşabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/06/2012 01:27
Savas KAPLAN
(@SavasKAPLAN)
Üye

Merhabalar Semih Bey,

Bahsettiğiniz sorun tek sunucu için mi geçerli, yoksa kurulu diğer sistemlerde de aynı hatayı veriyor mu?

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/06/2012 01:48
SemihCanBasoglu
(@SemihCanBasoglu)
Üye

Bu hatayı şuan çalışan tek sunucum üzerinden alıyorum. Ancak 3 - 4 kere yeniden işletim sistemini kurdum. Ancak bütün işletim sistemlerinde aynı hatayı aldım. Özellikle 2003 olan sunucumu 2008 e yükselttiğimizde de oluyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/06/2012 02:11
Savas KAPLAN
(@SavasKAPLAN)
Üye

Valla hocam yazdığınız iki mesajı göz önünde bulundurunca kafam baya bi karıştı.

[quote]STOP 0x0000003B: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION

Usual causes: System service, Device driver, graphics driver, ?memory 

[/quote] Yukarıda yazılı sebeplerden bir seçim yapmak gerekirse en mantıklısı sistemdeki servislerle bir çakışma olduğudur.

Ayrıca yüklediğiniz resimde adı geçen "termdd.sys" dosyası 3389 TCP portunu rdp için dinlemeye alan bir sistem bileşenidir.

Önerebileceğim yollar 

Uzak masaüstü hizmetini devre dışı bırakıp. Sistemi yeniden başlatın.

Devre dışı bırakmak için izleyebileceğiniz iki yol var.

1. Yol -  Kayıt defteri yöneticisinden,

HKLM\ SYSTEM\ CurrentControlSet\ Control\ TerminalServer yolunu izleyerek "fDenyTSConnections" kaydı içindeki değeri 1 olarak değiştirin.

2. Yol -  Group Policy Editörü üzerinden,

Computer Configuration\ Administrative Templates\ Windows Components\ Terminal Services -> "Do not allow new client connections" seçeneğini enable olarak işaretleyin.

Sistemi yeniden başlattıktan sonra son durumu kontrol etmek amacıyla 

netstat -an |find /i "3389" komutunu çalıştırın. [quote]  TCP    0.0.0.0:3389          0.0.0.0:0              LISTENING

[/quote]  Şeklinde bir çıktı vermediğinden emin olduktan sonra sistemi 2008'e upgrade etmeyi deneyin.

Baktınız yine hata veriyor aynı yolu bi daha izleyip, sistemi update ettikten sonra 2008'e yükseltmeyi deneyin. 

Yine aynı hata aldınız. Bu sefer başka bir sanallaştırma aracını kullanarak temiz 2003 kurulumu yaptıktan sonra 2008'e geçmeyi deneyin. Bunu denediğiniz takdirde herhangi bir sorun vereceğini sanmıyorum. Olurda yine aynı hatayla karşılaşırsanız burada belirtirsiniz.

Aslında sorununuz bu kadar teferruat gerektiren bir şey değil; fakat gelin görün ki konumuz sanal sistem olduğundan birde hata veren dosya sistemin temel yazılımlarından biri olduğundan fikir yürütmek baya bi meşakkatli oluyor. Nedenine gelince virtualization motorlarının sistemi emule etme mantıkları hakkında bilgi sahibi değilim. Eğer sorununuz fiziki bir sistem üzerinde olsaydı en kötü ihtimalle Rıza Bey'inde bahsettiği üzere sistemin kernel memory dump'ına bakılıp çözülebilirdi. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/06/2012 03:51
SemihCanBasoglu
(@SemihCanBasoglu)
Üye

Merhaba;

Yaşadığım sorunun temel kaynağını buldum. Windows'u default olarak kurduğumuzda sunucu üzerindeki açık portlarda session açıp ram'i şişiriyorlar. Yaklaşık bir 20 dakika boyunca  makina sürekli olarak restart atarak mavi ekran'a düşüyor. Dump sorunu olduğu kesin. Çözümü ise Service Packleri sürekli olarak güncel tutmak. Yeni kurduğum makinalara Service Pack güncellemesi yapmadığım için bu sorunu alıyormuşum.

 Yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkür ederim. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/06/2012 14:07
SemihCanBasoglu
(@SemihCanBasoglu)
Üye

Merhabalar;

Geçen ay bu sorunu yaşadığımı ve kapattığımı fark etmiştim. Fakat sorunu çözemediğimi fark ettim. Ancak sorunun da neyden kaynaklı olduğunu buldum. DDOS saldırısı ile 80 Portuna Flood saldırısı yapılıyor. Saldırı süresi uzun sürerse sunucu kaynaklarını emip sunucunun restart atmasını sağlıyor. Bir kaç araştırma yaptım. 80 Portunu kapatmam gerektiğini öğrendim. Fakat sunucu web üzerinden MYSQL bağlantısı olduğu için buna pek yanaşamıyorum. Bir çözüm önerisi olan varsa çok memnun olurum.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/06/2012 02:02
Paylaş: