Forum

win server 2008 r2 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

win server 2008 r2 64 bit yazıcı sorunu

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
808 Görüntüleme
(@ozkantorna)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhabalar, sistemime yeni win server 2008 r2 64 bit kurdum.
   ilk sıkıntıyı oki 3321 ve 521 nokta vuruşlu yazıcılarda yaşıyorum. yazıcılarım karakterleri bozuk olarak çıkartıyor. okı ile görüşmemde Generic IBM Graphics 9pin widw olarak tanıtmam söylendi.  Ama bir sonuç alamadım.
   İkinci sorunum ise hp p1102 yazıcısı ile. yazıcı server üzerinde görüntülenmekt. hatta sınama sayfası da gönderilmekte. ama yazıcının yazdığı her hangi bir şey yok.

Tüm denemelerimi değilşik bir kaç client üzerinde uyguladım.

Bu konularda bana yardımcı olabilcek varsa çok iyi olur. Şimdi den teşekkür ederim..

Gönderildi : 07/05/2012 17:44

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

http://www.oki.com.tr/support/printer/printer-drivers/detail.aspx?prodid=tcm:109-4141&driverid=tcm:109-105918-16

yazıcılarda hem server x64 driverini hemde cleintin os sine uygun driveri additional driver kısmından eklemelisin

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?cc=us&lc=en&dlc=en&tmp_geoLoc=true&product=4110304

Gönderildi : 08/05/2012 11:28

(@muratyorulmaz)
Gönderiler: 295
Reputable Member

İkinci sorunum ise hp p1102 yazıcısı ile. yazıcı server üzerinde görüntülenmekt. hatta sınama sayfası da gönderilmekte. ama yazıcının yazdığı her hangi bir şey yok.

Bunun çözümü için server da C:\Windows\System32\Spool klasörüne "Everyone" yetki vermen lazım. Bunu yaparsan yazdırabilirsin. Ayrıca ilk sorunun içinde yazıcıyı Generic olarak yüklediysen User da da aynı şekilde Generic olarak yükle. Ayrıca Generic driverlarda Dil seçimi vardır. Yazıcının özelliklerine girdiğinde üstteki sekmelerde görürsün. Kolay Gelsin. 

Gönderildi : 08/05/2012 12:27

(@ozkantorna)
Eminent Member
Konu başlatıcı

http://www.oki.com.tr/support/printer/printer-drivers/detail.aspx?prodid=tcm:109-4141&driverid=tcm:109-105918-16

yazıcılarda hem server x64 driverini hemde cleintin os sine uygun driveri additional driver kısmından eklemelisin

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareCategory?cc=us&lc=en&dlc=en&tmp_geoLoc=true&product=4110304

3321 için 64 bit drw mevcut ama 521 için yok...

Gönderildi : 08/05/2012 12:46

(@fatihgurdal)
Gönderiler: 75
Estimable Member

Hocam aynı sorunu bende yaşamıştım fakat bu sorunun tek çözümü oki yazıcılar için kuracağın sürümü yazıcının modeli ile birebir aynı olması gerekiyor. yani oki 521 yazıcılarda 2 tip var biri elit öbürü de microline diye geçiyor yazıcın elitse yazıcı ekle bölümünde yazıcı listesini windows uptade ile arattırırsan listede bi süre sonra bütün yazıcılar görünecektir. ordan oki 521 elite diye seçtiğiniz zaman karakter probleminiz düzelecektir. 

Diğer Hp yazıcınız için de eğerki paylaşım olarak kullanıyorsanız bazı bilgisayarlarda bağlan sekmesi ile bağladığınızda hata veriyor bu problemi aşmak için öncelikle yazıcının driverını sitesinden indirip kurup daha sonra yazıya bağlan derseniz hp yazıcı probleminizde düzelecektir.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 08/05/2012 18:26

(@ozkantorna)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam aynı sorunu bende yaşamıştım fakat bu sorunun tek çözümü oki yazıcılar için kuracağın sürümü yazıcının modeli ile birebir aynı olması gerekiyor. yani oki 521 yazıcılarda 2 tip var biri elit öbürü de microline diye geçiyor yazıcın elitse yazıcı ekle bölümünde yazıcı listesini windows uptade ile arattırırsan listede bi süre sonra bütün yazıcılar görünecektir. ordan oki 521 elite diye seçtiğiniz zaman karakter probleminiz düzelecektir. 

Diğer Hp yazıcınız için de eğerki paylaşım olarak kullanıyorsanız bazı bilgisayarlarda bağlan sekmesi ile bağladığınızda hata veriyor bu problemi aşmak için öncelikle yazıcının driverını sitesinden indirip kurup daha sonra yazıya bağlan derseniz hp yazıcı probleminizde düzelecektir.

Kolay gelsin. 

yardımlarınız için teşekkür ederim.
HP yazıcı sorunumu hala çözebilmiş değilim. Servere hem x86 hemde x64 sürücülerini kurdum. Local bilgisayarda gayet düzgün çalışmakta.Uzak masa üstü ile server bağantısı yaptığımızda server gayet güzel tanımakta.Yazdırmak istediğimizde yazdırma sepetinde belgenin derlendiğini ve gönderildiğini görmekteyiz. ama local makineye (yazıcıya)her hangi bir yazı gelmemekte. Sınama sayfasıdahi yazmamakta. sorunun neden olduğunu bulamadım. Yardımlarınmızı bekliyorum teşekkürler...

Gönderildi : 08/05/2012 18:42

(@ozkantorna)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hp yazıcıların özellikle p1102 uzak masaüstünde yazmama sorununu çözdüm. localde yazıcı tanıtılırken xps sürücüsü ile tanıtılmalı. Bu şekilde tanıtılırsa sorun ortadan kalkıyor. Yardım için uğraşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/05/2012 15:18

(@muratyorulmaz)
Gönderiler: 295
Reputable Member

Merhaba,

Yetki verirken  sadece Spool klasörünü sağ tıklayıp Security sekmesinden Add diyerek eklemen yeter. Diğer türlü dediğin gibi hata verir ama sorun olmaz. Sorunun hala devam ediyorsa bence yapabileceğin tek bir şey kalıyor o da Çevirmeli bağlantı ile VPN yapman. Yazıcıyı o zaman network yazıcı gibi server a kurarsın.Kullanıcıdaki portunu gösterirsin ve sorun gider. Yanlış hatırlamıyorsam benim de sorun yaşadığım bu tip bir yazıcıydı. 1012 olabilir tam hatırlamıyorum. 

Bir de aklıma gelmişken server a kurduğun yazıcı driver versiyon ile client teki driver versiyonları aynı mı? Eğer değilse de son driver ı indir ve hem serve hem de client tarafındaki driver ları uninstall et ve 2 makinayı da yeniden başlatarak temiz bir kurulum yap. Muhtemelen sorun gidecektir. Duruma göre tekrar yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.

Gönderildi : 09/05/2012 18:17

(@fatihgurdal)
Gönderiler: 75
Estimable Member

Kolay gelsin. 

yardımlarınız için teşekkür ederim.
HP yazıcı sorunumu hala çözebilmiş değilim. Servere hem x86 hemde x64 sürücülerini kurdum. Local bilgisayarda gayet düzgün çalışmakta.Uzak masa üstü ile server bağantısı yaptığımızda server gayet güzel tanımakta.Yazdırmak istediğimizde yazdırma sepetinde belgenin derlendiğini ve gönderildiğini görmekteyiz. ama local makineye (yazıcıya)her hangi bir yazı gelmemekte. Sınama sayfasıdahi yazmamakta. sorunun neden olduğunu bulamadım. Yardımlarınmızı bekliyorum teşekkürler...

Rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu 🙂

Remote desktopta yazıcı için yapmanız gereken bir iki küçük ayar var onları yapmış olduğunuzu varsayıyorum. yani remote olarak gitmeden önce yazıcıları göster falan gibi olan tik işaretlerini. vs. remote desktop ile yazdırma yaparken bilgisayarınıza mümkünse servere ve client'a .NET son versiyonunu kurun ve öyle deneyin bende yaşamıştım benzer bi sorun 1 haftalık uğraşım sonrasında sorunun .NET olduğunu anladım inşallah bu sorununuzda giderilir.

Gönderildi : 10/05/2012 12:29

(@OguzhanTUNC)
Gönderiler: 390
Honorable Member

peki oki için IBM PROPRINTERR II  YADA PROPRINTER olarak tanıtmayı denedin mi..

Gönderildi : 15/05/2012 12:36

Paylaş: