Forum

System Tray üz...

Bildirimler
Hepsini Temizle

System Tray üzerinde saat görünmüyor.

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
425 Görüntüleme
(@nihatkusneli)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyigünler

Yeni kurmuş olduğum Windows Server 2008 Foundation R2 sistemi üzerine Active Directory kurulumunu da yaptıktan sonra Group Policy ayarlarından kullanıcı yetkilerini ayarlarken System Tray üzerinde Saat kayboldu. Naptıysam bir daha geri getiremedim. Group Policy den başka bir yerde saati geri getirebilme ayarı varmıdır? Ayrıca açmış olduğum kullanıcılardada saatler kayboldu. Fakat daha sonradan oluşturduğum kullanıcılarda saat görünüyor. Şimdi sıkıntım Administrator ve bununla birlikte açmış olduğum kullanıclarda saat gözükmüyor. Group Policy üzerinde Başlat menüsündeki saati devre dışı bırak ilkesini denedim ve sonuç alamadım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 02/05/2012 20:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33009
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer yeni kurulum ise, dcgpofix komutu ile  tüm policyleri resetleyebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2012 12:16

(@nihatkusneli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sayın üstadım;

Resetlemek derken bütün yapmış olduğum ayarlar (group policy, active directory vb.) kaybolacak mı? Ben hepsini baştanmı yapılandıracam? Eğer böyle bir durum söz konusu ise hepsini baştan yapma imkanım yok. Çünkü bu aşamaya kadar bayağı bi emek sarfettim. Birde şöyle bir durum varmı? Olaki server 2008 çöktü diyelim. Çökmeden önce yedeğini nasıl alabilirim? Ya da en azından active directory kısmının yedeğini alabilirmiyim? www.cozumpark.com sitenizdeki hemen hemen bütün makaleleri okudum sayılır. Şu son 3 günde server 2008 adına internette okumadığım makale kalmadı gibi. Ama anlayamadığım bir kaç mantık kaldı. Group Policy ayarlarını deneme yanılma ile çözdüm sayılır. Fakat anlamsız bir kaç ayar canımı sıktı. Mesela Group Policy de ki bir gruba uyguladığım ayar Administrator için de geçerli olmaya başladı. Bi ara Administrator ile giriş dahi yapamadım. Daha sonradan açmış olduğum client kullanıcısıyla açıp Administrator e ait kullanıcı ilkeleri üzerinden uzaktan bağlanma kısmından silindiğini farkettim. Ekleyince düzelttim durumu. Birde Server üzerinden oluşturmuş olduğum kullanıcılar ile giriş yapamıyorum. Ama başka bilgisayarlarda giriş yapabiliyorum. Bu sorunuda çözemedim. Ayrıca birde Client bilgisayarın bir tanesini Etki alanı olarak Server 2008 e bağladım. Ayarlarını yaptım. Herşey mükemmel oldu. Fakat eski haline döneyim dedim. Bir türlü Etki alanından çıkamıyorum. Yetki yüzünden Etki alanı pasif görnüyor. Bu yetkiyi server üzerinden nerden açabilirim.

Şimdiden kusura kalmayın. Biraz fazla yazdım galiba.. Şimdiden cevabınız için teşekkürlerimi sunuyorum.

Hayırlı çalışmalar...

Gönderildi : 03/05/2012 23:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu komut sonradan oluşturduğunuz GPO ayarlarını değil varsayılan olarak gelen iki GPO ayarlarını sıfırlar. Ama siz eğer tüm yapmış olduğunuz policy ayarlarını varsayılan bu iki policy içerisinde yapmış iseniz evet bu durumda hepsini kaybedersiniz.

Peki bu durumda ne yapacağız ? GPO konulu makaleyi daha dikkatli inceleyerek çözebilirsiniz.

Sorunuza gelince, varsayılan olarak system tray bölümünde saat görünür, sizde görünmüyor ise siz bir gpo yapmışsınızdır.

Administrator sizin yazdığınız policylerden etkilenir çünkü siz yapmamanız gereken bir şey olan varsayılan policy olan default domain policy de değişiklik yapıyorsunuz ki bu da tüm domain user larını etkiler.

Doğru olan yeni OU lar açmak ve her OU için yeni policy ler tanımlamak.

Server üzerinde giriş yapamazsınız çünkü sunucuda domain users için logon izni yoktur bunu vermeniz gerekli ama ben çok merak etmeye başladım sizin iyiden iyiye ne yapmaya çalıştığınızı 🙂

DC üzerinde bir user neden oturum açsın ki ? Microsoft da böyle düşündüğü için varsayılan olarak domain user lar dc üzerinde oturum açamaz ki bunu fa GPO ile eklemeniz gerekli ama neden ihtiyacınız var onu anlamadım.

Son sorunuz ise, bir bilgisayarı domainden çıkarmak için o makinede lokal admin olmanız gereklidir.

Not; bence eğitim alın 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/05/2012 01:28

(@nihatkusneli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sayın üstadım;

Verdiğiniz bilgiler için içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum. İlk defa Windows Server 2008 Foundation R2 işletim sistemini kurup ve üstünüde Active Directory kurdum. (Tabi bu iş için bir arkadaşımdan yardım aldım). Ama çoğunlukla www.cozumpark.com adresindeki makalelerden yararlandım. 

Bulunduğum ilçede ders alma yada kursa gitme imkanım olmadığı için maalesef o konuda bende üzülüyorum. 🙁

Sitedeki tüm makaleleri tekrar tekrar gözden geçireceğimden kesinlikle emin olabilirsiniz.

Teşekkürler...

Gönderildi : 04/05/2012 02:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ok o zaman biz eğitim veririz 🙂

Gönderildi : 04/05/2012 12:46

Paylaş: