Forum

Kullanıcı Yetkileri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kullanıcı Yetkileri Hk.

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
957 Görüntüleme
(@ozguroz)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

Firmamızda windows server 2008 standart domain yapısı bulunmaktadır. Ve bütün kullanıcılarımız windows7 kullanmaktadır. Kullanıcılar sadece domain user üyesidir.Kullanıcıların bilgisayara hiçbir program yüklemesini istemiyoruz. Fakat kullandığımız otomasyon programı ilk açılışta update yapmak istiyor. Kullanıcı programı ilk çalıştırdığında update için yetki istiyor. İzin vermezse çalışmıyor. Windows7 tarafında uac yi kapatırsam program update yapabildiği için çalışıyor fakat uac kapatınca kullanıcılar bilgisayara istediği programı yükleyebiliyor. Kullanıcıların sadece programı çalıştırmalarını, bilgisayara herhangi bir program kurmalarını istemiyorum. Sorunu nasıl çözebilirim?

Gönderildi : 05/04/2012 12:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4314
Co-Helper

Benzer bir durumu burada  http://www.cozumpark.com/forums/thread/319884.aspx   cevaplandırmıştık.

Kullanıcı yetkileri aynı kalır fakat bir batch file ile programınızı tam yetki ile çalıştırmış olursunuz. Kullanıcılar bu file kısayolundan çalıştırırlar. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2012 13:35

(@ozguroz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kimsenin bilgisi yok galiba 🙂

Gönderildi : 10/04/2012 17:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Verilen yanıt üzerinden bir çözüm sağlayamadınız mı?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2012 11:47

(@ozguroz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam öncelikle kusura bakmayın tüm konuya bakmamışım.

runas /user:domain\username \\server\folder\setup.exe | sanur password          komutunu denedim.  

Komutu şu şekilde çalıştırırsam çalışıyor. Fakat şifre istiyor.

runas /user:domain\username \\server\folder\setup.exe 

Sanur olayını tam anlayamadım çalışması için setup dosyasını nereye atıp sanur password komutu vermem gerekiyor acaba? 

Gönderildi : 11/04/2012 14:41

(@ozguroz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar

http://www.cozumpark.com/forums/thread/61684.aspx  burada bahsedilen script ile programı çalıştırdım. Fakat şimdi başka bir sorun oluştu.

set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
WshShell.Sendkeys "passwordxx"

WshShell.SendKeys "{ENTER}"

pass.vbs diye kaydettim

Daha sonra 

cd C:\Program
pass.vbs

runas /profile /env /user:mymachine\administrator "abc.exe" 

şeklinde batch file hazırladım program bu şekilde çalıştı. Fakat abc.exe çalıştığında aynı dizinde update.exe çalışıyor ve program update yapıyor. Ama batch file dan çalıştırınca program update yapmadan çalışıyor. Direk update.exe yi batch file yapıyorum ondada 740: istenen işlem için yükseltme gerekiyor hatasını alıyorum. bununla ilgili ne yapabilirim acaba?

Gönderildi : 11/04/2012 18:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Zaten standart yolla çalıştırılan runas komutu şifre istememesi için sanur gibi .exe ler ile istenilen .exe veya kısayollar çalıştırılabiliyor. Share adresine takılmayın.
Orada verdiğim diğer linklere de bakabilirsiniz. Bu tip de şifresini girerek yönetici olarak çalıştırmanızı sağlayan başka exe ler de var insanların hazırladığı.   

http://www.robotronic.de/runasspcEn.html

Bunu da kullanabilirsiniz alternatif bol.

Gönderildi : 11/04/2012 18:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

update.exe nin çalışmaması yürütmede problem oluşturuyor mu.
Görev zamanlayıcıdan belirli zamanlarda update kontrolü yaptırılabilir mi.

update.exe yi tek çalıştırdığınız içindir. İki .exe yi beraber çalıştırmanız lazım o zaman tabi update'i hangi aşamada yapıyor incelemek lazım. Zamanlı yapmak gerekebilir batch işlemini. En olmadı autoit ile çözmeye çalışırsınız.

Gönderildi : 11/04/2012 19:04

(@ozguroz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kısaca şöyle özetliyim 

Normalde program çalıştırıldığında yani abc.exe tıklandığında bu exe update.exeyi tetikliyor ve program update yapıyor. Program update yapmadan çalışmıyor. Fakat benim hazırladığım batch dosyasında program direk update yapmadan çalışıyor. Program o şekilde çalışıyor ama yapılan updateleri kullanıcılar alamadığı için sıkıntı çıkıyor. 

Programı değilde direk update.exeyi çalıştırınca program update yapıyor ve sonra açılıyor. Yani biz direk update.exeyi çalıştırsak o bize yetiyor. Ama update.exe yi runas ile batch file yaparsam 740 hatası veriyor çalışmıyor. runasspc ile yaptım ondada update yapmıyor. 

Batch işlemini zamanlı yapabiliriz ama update.exe çalışmayınca yapamıyoruz malesef. 

autoit hakkında bilgim yok şimdi araştıracağım biraz. 

Gönderildi : 12/04/2012 12:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Biraz baktımda 740 sanırım UAC den kaynaklanıyor. Batch komut setinizi yada file ı command promt'u yönetici modunda çalıştırdığınızda aynı mı bakabilir misiniz.

Yada standart runas yaptığınızda şifreyi manuel girdiğinizde program düzgün açılabiliyor mu.

Şayet UAC'yi devre dışı bırakmadan veya aynı anda 2 .exe yi çalıştırarak çözemiyorsanız bu yöntemlerle çözmek mümkün olmayabilir.  

Gönderildi : 12/04/2012 12:53

(@ozguroz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Command promt'u yönetici modunda çalıştırdığımda update yapmıyor.

Standart runas tıklayıp şifreyi manuel girdiğimde update yapıyor.

Peki sorunu başka türlü nasıl çözebilirim. Yani kullanıcılarda uac devre dışı bıraksam yinede kullanıcıların bilgisayara program kurmalarını engelleyebileceğim bir şey varmıdır. Yada grup policy ile felan bu program güvenilir buna izin ver gibi bişey yapılabilir mi?

Amacım kullanıcılar programı update yapabilsin, yani programı kullanabilsin onun dışında bişey yapamasın. 

Gönderildi : 12/04/2012 17:10

Paylaş: