Forum

Masaüstün...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Masaüstündeki değişiklikleri engellemek

11 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,649 Görüntüleme
(@BarisMENEKSE)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba domain'e dahil olan kullanıcıların gpo ile masa üstüne yazmasını,klasör eklemesini,herhangi bir belge yada dosya silmesini engellemek istiyorum sadece masa üstüne d sürücüsünde bulunan dosyalarım klasörünün kısayolunu atıp kullanıcıların sadece bu dosyaya yazmasını ve okumasını istiyorum. Bu konu ile ilgili formda da araştırma yaptım   http://www.cozumpark.com/forums/thread/152803.aspx deki konuyu inceledim ve uyguladım fakat istediğim sonucu alamadım konu ile ilgili bilgilerinize ihtiyacım var.

Gönderildi : 04/04/2012 20:23

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Bunun yerine Masaüstü, belgelerim vb. klasörleri D ye taşırsan kısayola vs. gerek olmaz.

Gönderildi : 04/04/2012 23:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,
Bende 10 adet kiosk var kullanıcılar sadece iki yazılım kullanıyorlar.Bende bunları başlat çubuğuna yerleştirdim ve tüm özellikleri kıstım.Hiç bir işlem yapamıyor bir yere giremiyorlar.Bilgisayarı açıp kaparıp sadece gerekli yazılımı kullanabiliyorlar.Tabi izinleri genişletmek veya daraltmak sizin elinizde. http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2010/09/12/security-administrator-program-ile-letim-sistemi-k-s-tlama.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/04/2012 00:31

(@BarisMENEKSE)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu güzel bilgiler için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık .Lakin ben bu işi tek tek client pc lerle uğraşarak yapmak istemiyorum dc den kural belirleyip bu işi gerçekleştirmek istiyorum ve bunu nasıl yapabilirim ,nasıl masa üstüne yeni klasör oluşturulmasını,taşınmasını engelleyebilirim ,nasıl masa üstünden bir birşey silinemez hale getirebilirim bunun cevabını arıyorum bu konu hakkında bana detaylı bir  bilgi verebilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 05/04/2012 13:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4352
Co-Helper

Rıza beyin bahsettiği Kiosk konusu tek tek pc'lere uygulamak değil zaten. Kiosk kurulumu makalelerde var incelerseniz işinize yarayabileceğini göreceksiniz.

Bildiğim kadarıyla sizin istediğiniz manada desktop'u kilitleyemezsiniz. Dekstop lock işlevi yürüten basit tool'lar var fakat bunlar klasör yetkilerini belirtmiyor düzenlemeyi kilitliyor sadece. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2012 13:42

(@BarisMENEKSE)
Active Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkür ederim fakat benim amacım kiosk kurmak değil.Domain kullanıcılarına bu kuralı atamak ve işin ilginç tarafı bunun yapıldığını gördüm 3.part bir yazılım kullanmadan dc den yaptılar bunu. Malesef ki nasıl yapıldığını görmedim fakat tek bildiğim 3.part bir yazılım kullanmadan dc üzerinden yaptılar. O anki sistemde  server 2003 dc vardı clientlerde xp pro sp3 idi ve katılımsız kurulum yaptılar ,bende server 2008 dc,dhcp ,clientler ise hem win7pro ve xppro acaba bundan dolayımıdır diyeceğim ama pek sanmıyorum.

Gönderildi : 05/04/2012 13:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,

Bu kiosklar yazılımsal anlamda değilde bildiğimiz dokunmatik üzerinde win7 olan kiosklar.Tek tek ayar yapmak yerine bu tool ise import export yaparak bu işi çözebilirsiniz. Tabi sizin işlerinizin kolay olması adına Gpo ile çözebilirseniz daha iyi olacaktır.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/04/2012 14:36

(@BarisMENEKSE)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza bey ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim lakin bunun gpo dan yapılabilme olanağının olduğunu biliyorum ve bunu 3.part yazılımlarla yapmak yada client gpeditten yapmak pek istemiyorum.  en kötü ihtimal script yazılabilir diye düşünüyorum, belkide gözümüzün önünde olan çok basit bir şey 🙂  ama şimdilik UAC yi araştırıyorum belki oralardan bulabilirim konu ile ilgili formdada araştırma yaptım sanırım cevap verilemeyen konular arasında gibi bknz 
http://www.cozumpark.com/forums/thread/152803.aspx daha önceden bunu denemişler ve olmuş yaptıklarını yaptım olmadı hatta gpupdate/force yaptım kapattım açtım clientleri olmadı.

Gönderildi : 07/04/2012 17:41

(@BahriYilmaz)
Gönderiler: 38
Trusted Member

Çok ilginçtir ama 1 aydır bu sorunun cevabını arıyorum ve hiçbir yerde çözüm yok 🙂 herkes yana yana bende dahil olmak üzere çözümü bulamıyorum. Gerçekten bilen arkadaşlar varsa lütfen paylaşsın.

Gönderildi : 19/02/2016 20:52

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Bana kalırsa masaüstlerini fsrm olan bir makineye yönlendirip tüm uzantıları engellemen olacaktır. 

Gönderildi : 19/02/2016 22:03

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Bana kalırsa masaüstlerini fsrm olan bir makineye yönlendirip tüm uzantıları engellemen olacaktır. 

Porfili için c diski değil farklı diski kullandır.

Gönderildi : 12/03/2016 16:46

Paylaş: