Forum

DNS serverlardan bi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS serverlardan birini kaldirma...

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
879 Görüntüleme
(@umittas)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam,

dcpromo ile Domain controller olan serverlarimdan birini kaldirmak istiyorum, fakat uzerinde DNS server kurulu. diger bir makinamda daha DNS server var,.. DNS server icin bir hazirlik yapmam gerekir mi? yoksa direk dcpromo ile cikarayim mi?

Gönderildi : 24/03/2012 19:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kullanıcılarda dns olarak aktif olarak kalacak ve çalışacak olan dc üzerindeki dnsi gösterin.Bu işlemden sonra ortamı gözlemleyin bir sorun yoksa fiğer dcyi ortamdan kaldırabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/03/2012 01:49

(@umittas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

butun FSMO yetkileri diger server a devrettim, bi sure kapatmayi denedim ama butun Domain kullanicilari server erisimlerinde sorunlar olustu, tekrar acmak zorunda kaldim. butun map drive lar disconnect oldu, logon scriptlerim calismadi, tekrar elle map drive yapmak istedigimde domain kullanicisi oldugum halde sifre sormaya basladi her adim icin...

Gönderildi : 25/03/2012 09:44

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

cmd den

"netdom query fsmo" komutunu calistirip bir kontrol edermisin dogru serverimi gosteriyorlar.

Ayrica belli bir sure beklemelisin replikasyon icin.

Gönderildi : 25/03/2012 10:10

(@umittas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

calistirdim,

Schema master - dogru serverda, (FS1)

domain naming master - dogru serverda (FS1)

PDC - dogru serverda (FS1)

RID Pool Manager - Dogru serverda (FS1)

Infrastructure master - dogru serverda (FS1)

DNS server ile alakali bir durum var sanirim...

Gönderildi : 25/03/2012 10:42

(@umittas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kullanicilarin DNS'leride aktif olan servera yonlendirilis durumdaydi bu hatayi aldigimda.

Gönderildi : 25/03/2012 10:51

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

DNS üzerinde > domainadi.local in üzerinde sağ tıklayıp, Name server tabında Name server ları kontrol edebilirmisin orada unkown server olarak herhangi bir server gözüküyor mu? DHCP tabında Server Options daki DNS server tabını kontrol edebilirmisin DNS olarak clientlara eski DNS server mi dağıtılmaya çalışılıyor?

Gönderildi : 25/03/2012 11:47

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Ayrıca event viewer a bakabilirmisin loglarda ne hatası veriyor?

Gönderildi : 25/03/2012 11:52

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

en son ne zaman denedin su anda bir sorun olmayadabilir.

Gönderildi : 26/03/2012 02:09

(@umittas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bu gece denedim hala ayniydi butun dns serverlari kaldirip 1 dns server kurulumu yaptim,

isim bazinda server a map yapamiyorum su anda 🙂 ip olarak yaptigimda ve domain admin yetkisi oldugunda logon scriptlerim ve AD yetkileri calisiyor.

Soylede bir hata aliyorum. bunu cozersek sorun kalmicak sanirim..

Active Directory Domain Services could not resolve the following DNS host name of the source domain controller to an IP address. This error prevents additions, deletions and changes in Active Directory Domain Services from replicating between one or more domain controllers in the forest. Security groups, group policy, users and computers and their passwords will be inconsistent between domain controllers until this error is resolved, potentially affecting logon authentication and access to network resources.

Gönderildi : 26/03/2012 06:54

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

bu hatayi aldiginiz makinada ipconfig /registerdns deneyebilirmisiniz

Gönderildi : 26/03/2012 11:41

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Ortamda dc ve adc var sanırım. Adc içinde dnsteki zonelar dc tarafında yok mu? Dns export import işlemi yapabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/10/25/video-windows-dns-yedekleme.aspx

Bu işlem sonraıs ortdma 1 dc kalacağı için replikasyonda sorun olacağınız sanmıyorum

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 31/03/2012 03:27

Paylaş: