Forum

domain yapısında ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

domain yapısında bazı kullanıcılar serverın isminden erişemiyor

24 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,420 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

arkadaşlar bu migration dan sonra hep başım ağırımakta 2003 de 2008 e migration yapmıştım. ama şimdi bazı kullanıcılar \\serverismi dediğinde erişemiyor. \\ip den erişebiliyorlar. hepsinde olsa anlarım ama bazılarında bazılarıda sabahları erişemiyor sonra ağ bağlantısını devredışı bırakıp/etkinleştirince düzeliyor.

kullanıcılar bir iki sn oturum geç açıyor.

ve internet sitelerine ilk açılışta geç bağlanıyor

arkadaşlar biliyorum dns sorunu nasıl çözebilirim acaba başınıza geldimi böle bir şey daha önceden. 

Gönderildi : 22/03/2012 12:25

(@Anonim)
Konu başlatıcı

arkadaşlar konuyla ilgili bilgisi olan yokmudur.

Gönderildi : 22/03/2012 15:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Erişim sağlayamayan kullanıcılar server ismine ping atabiliyor mu? Erişim sağlayamayanlar dns olarak nereyi görüyor?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/03/2012 15:42

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hayır atamıyorlar görüyorlar 

dediğim gibi bu yeni ad 2003 den migration yapıldı sanırım bu linkde sorun anlatılıyor ama ben çözümü tam anlayamadım 

http://support.microsoft.com/kb/275278  

Gönderildi : 22/03/2012 15:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Server ismine pig atmaya çalıştığınızda doğru ipye ping atmayı deniyor ama atamıyor mu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/03/2012 16:35

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ewt tam dediğiniz gibi oluyor.

domain server a ulaşılıyor da diğer erp server a erişilemiyor sorun hala devam ediyor. 

Gönderildi : 22/03/2012 20:18

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

DNS ni kontrol edermisin bu server in bir a kaydi varmi ?

Gönderildi : 22/03/2012 20:20

(@Anonim)
Konu başlatıcı

DNS ni kontrol edermisin bu server in bir a kaydi varmi ?

ewt var kaydı server ismi ve ip sini doğru şekilde kayıt etmiş. 

ben o server a otomatic ip de eski srv nin ip sini dns olarak aldığı için elle vermiştim şuanda elle verilmiş şekilde.

Gönderildi : 22/03/2012 20:45

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

client dan ipconfig /all yapıldığında DNS server olarak ilk sırada sizin server i mi görüyor? DC üzerinde firewall açık mı?

Gönderildi : 22/03/2012 23:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

client dan ipconfig /all yapıldığında DNS server olarak ilk sırada sizin server i mi görüyor? DC üzerinde firewall açık mı?

r.

ewt ipconfig /all dediğimizde dc server ı görüyor. isimden çözemediği serverda firewall kapalı. isim çözümlemediğinden tiger programı ara ara bağlantıkesildi diyor bu şekilde sürekli tekrarlıyo 

Gönderildi : 22/03/2012 23:17

(@Anonim)
Konu başlatıcı

arkadalar dhcp serverda bir takım hatalar veriyordu bende bu 
http://support.microsoft.com/kb/929852  linkden disable ettim ama ipv6 dhcp serverda yeşil görünüyor acaba olmamışmı başka nasıl disable edebilirim. belki sorun onlada alakalı olabilirmi

Gönderildi : 22/03/2012 23:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

arkadaşlar resimde görüldüğü gibi activedirectory firewall disable sanki eneble olması gerekiyormuş gibi geliyor bana

ondan dolayı etkilenebilir mi 

Gönderildi : 23/03/2012 00:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

arkadaşlar link deki resimde işaretlediğim alandaki simgeler neden öyle ayrıca 10.0.0.0 yazması doğrumu ve reservetion yapınca ekle dediğimde direk 10.0.0. gelmesi gerekmez mi ben en son haneyi doldurmalıyım diye biliyorum dhcp de bir hata mı var sizce

Gönderildi : 23/03/2012 00:58

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

* Serverda 3rd bir firewall yazılımı varsa kaldır, içerisinde firewall barındıran bir antivirüs programı varsa (eset smart security gibi) bunun servisini de stop edebilirsin.

* DNS kayıtlarında ulaşılamayan makine için (dc ise dc için) yanlış bir IP kaydı varsa sil.

* DC üzerinde acronis backup programı varsa servislerini durdur.

* Firewall servisinin kapalı değil açık olması gerekir. Stop durumda olmayacak. Started olacak, Fakat istersen Advanced Settings'in properties bölümüne girip default action bölümünü allow yapabilirsin. Böylelikle server kendine gelen istekleri geri çevirmemiş olur

* DHCP o söylediğin kayıtları senin kurulumda belirttiğin şekilde doldurur. IPv6 'nın varlığı paylaşım anlamında \\abc olarak bu durumu etkilemez. 

Gönderildi : 23/03/2012 02:01

(@Anonim)
Konu başlatıcı

arkadaşlar server a isimden ulaşamayan pc den ping attığımda şu şekilde atıyor ip ye ve isme pinglediğimde aşağıdaki resimdeki gibi

[URL= http://img221.imageshack.us/img221/1183/ping1g.pn g" target="_blank">http://img221.imageshack.us/img221/1183/ping1g.pn g"/> [/IMG][/URL]

Uploaded with [URL= http://imageshack.us ]ImageShack.us[/URL]

Gönderildi : 23/03/2012 11:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

* Serverda 3rd bir firewall yazılımı varsa kaldır, içerisinde firewall barındıran bir antivirüs programı varsa (eset smart security gibi) bunun servisini de stop edebilirsin.

* DNS kayıtlarında ulaşılamayan makine için (dc ise dc için) yanlış bir IP kaydı varsa sil.

* DC üzerinde acronis backup programı varsa servislerini durdur.

* Firewall servisinin kapalı değil açık olması gerekir. Stop durumda olmayacak. Started olacak, Fakat istersen Advanced Settings'in properties bölümüne girip default action bölümünü allow yapabilirsin. Böylelikle server kendine gelen istekleri geri çevirmemiş olur

* DHCP o söylediğin kayıtları senin kurulumda belirttiğin şekilde doldurur. IPv6 'nın varlığı paylaşım anlamında \\abc olarak bu durumu etkilemez. 

sizin dediklerinizi de yaptım ama değişen bir şey olmadı. 

Gönderildi : 23/03/2012 15:06

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

arkadaşlar server a isimden ulaşamayan pc den ping attığımda şu şekilde atıyor ip ye ve isme pinglediğimde aşağıdaki resimdeki gibi

[URL= http://img221.imageshack.us/img221/1183/ping1g.pn g" target="_blank">http://img221.imageshack.us/img221/1183/ping1g.pn g"/> [/IMG][/URL]

Uploaded with [URL= http://imageshack.us ]ImageShack.us[/URL]

ipv6 ile ulasmaya calisiyor sanirim 

ipv6 yi disable ederseniz (client ve server tarafinda )  muhtemelen ipv4 uzerinden ulasacagi icin sorununuz cozulecektir 

Gönderildi : 23/03/2012 15:13

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

IPv6 ile ulasmaya calisiyor

http://support.microsoft.com/kb/929852 adresi IPv6 yi nasil disable edecegin gosteriyor.

IPv6 yi disable ettintikten sonra DNS deki kayitlari silermisin daha sonra tekrar dene.

Gönderildi : 23/03/2012 16:46

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ben sadece bunu indirip kurmuştum  "IPv6'yı devre dışı bırakma, "    ayrıca aşağıdakileri de kurmama gerek varmı hepsini indirip kurayım mı?

"Yerel IPv6 arabirimlerini devre dışı bırakma",  "Tünel IPv6 arabirimlerini devre dışı bırakma", "Geri döngü arabirimi hariç IPv6'yı devre dışı bırakma"

sonrasında da aşağıdakini yaptım. yurada indirmediklerimi de indirip kurayım mı?

1. üğmesini tıklatın, Aramaya Başla kutusuna regedit yazın ve sonra Programlar listesinderegedit.exe'yi tıklatın.
  2. Kullanıcı Hesabı Denetimi iletişim kutusunda, Devam'ı tıklatın.
  3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını bulun ve tıklatın:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip6\Parameters \
  4. DisabledComponents değiştirmek için DisabledComponents öğesini çift tıklatın.

NotDisabledComponents girişi kullanılabilir durumda değilse, oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Düzen menüsünde Yeni'nin üzerine gelin ve DWORD (32-bit) Değeri'ni tıklatın.
    2. DisabledComponents yazın ve ENTER tuşuna basın.
    3. DisabledComponents'ı çift tıklatın.
  5. IPv6 protokolünü istediğiniz durumda yapılandırmak için, Değer verisi: alanına aşağıdaki değerlerden herhangi birini yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın:
    1. Tüm IPv6 bileşenleri etkinleştirmek için, 0 yazın. (Windows varsayılan ayarı) 

bu şekilde 0 yazdım ve dhcp yi restart ettim.

Gönderildi : 23/03/2012 16:54

Sayfa 1 / 2
Paylaş: