Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 R2 Kurulum anında öncelik ne olmalıdır

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
535 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar ;

Windows Server 2008 R2 Kurulumu yapıldıktan sonra öncelik olarak sırasıyla ;

1- DNS

2- Active Directory

3- DHCP

kurulum sırasına uymak gereklimidir. Sıra bu şekildemi olmalı.

SYg.

Gönderildi : 20/03/2012 17:50

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba ilk önce her sunucuda olduğu gibi IP yapılandırmanı yap sonra active drectory kur DNS side aynı anda kuruyorsun zaten son olarak DHCP ile bitir. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 20/03/2012 17:58

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ilk önce her sunucuda olduğu gibi IP yapılandırmanı yap sonra active drectory kur DNS side aynı anda kuruyorsun zaten son olarak DHCP ile bitir. İyi çalışmalar.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/03/2012 18:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
1-Active directory zaten bu arada dnste otomatik kuruluyor.2- Dhcp önce veya sonra olablilir.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/03/2012 18:50

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
1-Active directory zaten bu arada dnste otomatik kuruluyor.2- Dhcp önce veya sonra olablilir.
Saygılarımla.

Teşekkür ederim Rıza Bey ;

Artık tarih olmuş Windows 2000 Advanced Server'ı çöpe çıkarıp Windows Server 2008 R2 kurmanın heyacını içindeyim. Biraz geç oldu fakat tamamen benim elimde olmayan nedenlerden. Sonuçta IT Departmanını masraf departmanı olarak görmekten artık vazgeçmeye karar verdiler. 2000 Server üzerinde yoğunlaşmış biri olarak 2008 R2'nun kurulumu konusunda zorlandığım kısımlar oldu haliyle. Fakat evimde kurduğum server 2008 R2'da başarılı olduğumu düşünüyorum. 2000 ile 2008 R2 yönetimsel ve kurulum aşamaları konusunda birbirinden inanılmaz farklı olduğu aşikar tabikide. Rıza bey dediğiniz gibi AD kurarken DNS'de kurdum arkasından DHCP'yi kurdum. Sorun çıkmadı. Tabii test etmek lazım, evimde 2. bir bilgisayar olmadığı için Client kısmında deneme yapmam gerek. İnşallah bunuda yaparım yakında. Çözümpark emeği geçen herkese teşekkür ederim, çünkü makaleler ve videolar kısmı bana çok yardımcı oldu. Atladığım ve size sormak istediğim bir şeyler olursa yardım edeceğinizden hiç şüphem yok. Bir sorum olacak, Server 2008 R2 masaüstü icon'ları gelmiyor kurulum yaptıktan sonra, sadece geri dönüşüm kutusu masaüstünde konumlanmış durumda. Diğer iconları nasıl getirebilirim masaüstüne ( Computer, Documents, Ağ Bağlantıları IE vs. ) bunun bir yolu varmıdır acaba, o kadar araştırmam ve karıştırmam sonucunda sonuca ulaşamadım.

Saygılar.

Gönderildi : 22/03/2012 00:47

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Windows7 ile aynı mantık başlata tıklayıp masaüstünde görmek istediğiniz ikona sağ tıklatın masa üstünde göster diyin bu seçeneğin çıkmadığı ikonlarda ise kısayolunu sürükle bırakla masaüsütüne taşıyın.

İki bilgisayarla test yapmak için donanımınız kaldırır ise eğer vmware workstation kurarak burada server2008 ve 2 adet client kurarak test yapabilirsiniz.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/03/2012 11:45

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Mehmet Bey Merhaba ;

Siz burda yazınızda ilk olarak AD kur ( DNS'te birlikte kuruluyor AD kurarken ) + DHCP kur diyorsunuz. Sıralama bu şekilde olmalı diyorsunuz. Peki bir konu içinde ;

http://www.cozumpark.com/forums/thread/290857.aspx

Sn. Serkan Taş'ın yazısında şöyle diyor

'' Şimdi Bu Sıra Değişir Eğer Ortama Kesinlikle Bir Domain Kuracaksan Sırası Şu Şekilde Olur

DHCP-Active Directory (DNS İse Active Directory İle Birlikte Yüklenir Zaten İstersen Ayrıda Kurabilirsin Ama Bence Domain Controller Olacak İse Bırak Active Directory Kendi Kursun) ''

** Serkan beyin dediği sıraya görede DHCP + AD ( DNS ) olarak işaret ediyor kurulum sırasını.

Ben ise 2008 R2'yi kurarken AD (DNS) + DHCP olarak kurdum.

** Ayrıca birşey daha sormak istiyorum yukarıda yazdığım soruya ilave olarak.

Server 2008 R2'yi evimdeki PC'ye kurdum, Client yok evde tek PC. İnternete bağlı iken kurulum yaptım. Peki ben iş yerimde Server 2000 aktiv olarak çalışıyor, onu devre dışı bırakamadım Client'ların işleri olduğu için. Fakat iş yerindeki kendi PC'imi Ethernet kablosunu çıkartarak Server 2000 ile bir çakışma yaşamamak adına kurmayı denedim. Fakat kurulum esnasında AD kuramadım, şimdi tam hatırlamamakla beraber, ilk başlarda bir uyarı veriyor TCP/IP ile ilgili hata mesajı aldım yazıdan ibaret bir hata mesajı. Dahada ileri gitmeme izin vermedi AD. Sonlandırmak zorunda kaldım. Manuel IP verdim AD kurulumuna geçmeden PC'ye. Neden yaşadım böyle bir sorun anlayamadım.

Aşağıda görüldüğü üzere bu ekranda Next diyorum,

Gelecek olan 2. resimdeki bölüm gelmiyor, aşağıda görüldüğü gibi gelmesi gereken bu bölüm olması lazım, fakat buraya geçemedim.

Saygılar.

Gönderildi : 22/03/2012 19:23

(@www-rizasahan-com)
_

Tam olarak gelen hata nedir?
Ortamdaki domain migration olmayacaksa ayrı bir switch takarak burada kurulum yapabilrisiniz. İlla nete bağlı olmanızada gerek yok.
Kurulum sırasında ekran gelmiyor demişsiniz hata nedir?

Gönderildi : 22/03/2012 19:44

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Domaini sifirdan mi kurucaksiniz yoksa ortamdaki 2000 ile migrate mi ediceksiniz ?

Gönderildi : 22/03/2012 19:49

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Tam olarak gelen hata nedir?
Ortamdaki domain migration olmayacaksa ayrı bir switch takarak burada kurulum yapabilrisiniz. İlla nete bağlı olmanızada gerek yok.
Kurulum sırasında ekran gelmiyor demişsiniz hata nedir?

Merhaba Rıza Bey, hata TCP/IP ile ilgili bir yazı fakat şu an inanın hiç aklımda değil, '' hata mesajı içinde Ethernet adapter ile ilgili bir ibare görmüştüm, Ethernet kartı driverı ile ilgili bir şey olabilirmi. Aygıt yöneticisine bakamadım, o an. Driver falan aklımdan gitmiş. Bundan kaynaklı olabilirmi acaba. Fakat bunu işyerimdeki PC'de verdi bu hatayı, eve gittim evdeki PC'imde böyle bir hata almadım, direkt olarak kurdum. İşteki PC'nin kablosunu çekerek diğer Server'la bir çakışma yapmasını engelledim sadece.

Domaini sifirdan mi kurucaksiniz yoksa ortamdaki 2000 ile migrate mi ediceksiniz ?

Merhaba Evren Bey ;

Domaini sıfırdan kuracağım Evren bey.

Ayrıca ikinizede çok çok teşekkür ederim yönlendirmeniz ve yardımlarınızdan ötürü.

Saygılarımla.

Gönderildi : 22/03/2012 20:04

(@www-rizasahan-com)
_

Hatayı paylaşırsanız sevinirim ama active directory kurarkan ipnin statik olması gerektiğini belirten bir uyarı verir bunu yesle geçebilrisiniz.

Gönderildi : 23/03/2012 01:19

Paylaş: