Forum

exchange kayıtların...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] exchange kayıtlarını kaldırma

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
705 Görüntüleme
(@onerziyabas)
Gönderiler: 92
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba, senaryo şu. 3 server var.

1. Ent. 2008 R2 DC (sanal) (Geriye dönük system state yedeği var)

2. Ent. 2008 R2 (sanal)

3. Stand. 2008 R2 ADC (Geriye dönük system state yedeği yok)

2 numaralı serverı domaine dahil edip  exchange 2010 SP2 kurdum. Kurulum sorunsuz bitti. Posta kutusu vb açmadım. DB önemli değil yani. ertesi gün 2 numaralı sanalı direk sildim.

şimdi DC den şu an olmayan 2 numaralı bilgisayara ve Exchange' e ait tüm kayıtları silmek istiyorum.

Yapılanlar :

users and computers dan 2 numaralı bilgisayar ı sildim.

DNS den 2 numaralı bilgisayara ait dns kayıdını sildim.

ADSI edit ile Configiration/Services içinden CN=Microsoft Exchange ve CN=Microsoft Exchange AutoDiscover sildim.

ADSI edit ile Default Naming Context/DC içinden OU=Microsoft Exchange Security Groups ve CN=Microsoft Exchange System Objects sildim. 

ancak sanırım bu yeterli değil. Çünkü 2 numaralı serverı tekrar kurup domaine ekledikten sonra eXchange 2010 kurmaya çalıştığımda en sonda hata veriyor. Başka ne yapabilirim? Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum. 

Gönderildi : 17/02/2012 17:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33016
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Lab ortamı ise bence hiç zorlamayın temiz temiz kurun.

Prod ortam ise,

Şu andaki güncel durum nedir öncelikle onu paylaşın, çünkü 2. server' ı tekrar kurdum dediniz, iyide bu zaten biraz önce ADC ve Exch 2010 du bunu nasıl kaldırdınız ki yeniden kuruyorsunuz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2012 18:04

(@onerziyabas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yanıtınız için öncelikle teşekkür ederim. malesef lab değil.

Önce 1 ve 3 nolu server vardı. 1 DC 3 ADC idi. Sonra 2 nolu serverı kurdum 2008r2 ve üzerine exc2010 sp2 kurdum. ertesi gün yanlışlıkla 2 nolu sanal serverı direk formatladım. exch uninstall yapmadım yani.

formattan sonra tekrar 2008r2 kurdum domaine dahil ettikten sonra exc2010 kurayım dedim. mesajlar falan recovery mode kurulumu derken olmadı.

dc nin system state yedeğini eski bir tarihe döndüm ancak adc ile senkronize oluyor ve sonraki kayıtlar yine geliyor. yine sorun.

sonra dc nin system state yedeğini yine eski bir tarihe döndüm son resetten önce adc kapadım. kapalı olduğu için kayıtlar güncellenmedi ama bu sefer kullanıcılar file server a erişemedi vs. test ortamında bir sorun olmamıştı ama canlıda bu sorunu yaşadım.

Gönderildi : 17/02/2012 20:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Keşke bu işlemden önce bir danışmnalık hizmeti alsaydınız, çünkü sistemi bir hayli karıştırmışsınız.

Benim tavsiyem öncelikle PDC yani root DC hangisi ise o kalsın, geriye kalan tüm dc leri kaldırın. Arından sistemde kalan DC leride metadata cleanup ile temizleyin.

Ayrıca yine tam anlamadığım bir konu, neden dc nin yedeğini döndünüz ? Hangi kayıtlar geri geliyor ve ne sorunu oluyor ? 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2012 23:46

(@onerziyabas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

exchange mailbox rolü kurulamama sorununu çözdüm hakan hocam.

öncelikle şunu yaptım.

http://support.microsoft.com/kb/978776/en-us

sonra ADSI edit default naming context --users altından administrator ve DiscoverySearchMailbox için boş gözüken HomeMDB değerine FederatedEemail den aldığım HomeMDB değerini girdim.

Sonra exc2010sp2 kurulumunu tekrar başlattım. mailbox rolünü kurmaya başladı ve hiç hata vermeden kurulum bitti.

Teşekkürler... 

Gönderildi : 21/02/2012 20:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bilgi ve geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 22/02/2012 01:03

Paylaş: