Forum

Ris server ve Imaj ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ris server ve Imaj server Hak.

20 Yazılar
10 Üyeler
0 Reactions
1,120 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16308
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

merhaba,

teknik servis i yoğun olan bir firma da calısıyorum. ve Windows kurulumların da kolaylık olsun diye.

RIS + WSUS server kurdum ve (drivers, programlar, office programları vb...) kurumlar için bir dizin açtım ve client lara programları ordan kuruyorum. Buraya kadar bir sorunum yok. Fakat benim asıl yapmak istediğim; Windows kurulumu bittikten sonra, client pc nın driver ları ve acrobat reader, Winrar, office gibi programların kurulu gelmesini istiyorum.

Mesala bunu şu şekilde yapabilirmiyiz.

ASUS P5B anakartı olan bir pc ye windows XP, office, winrar vb.. programları yükleyerek pc yi hazır duruma getirdikten sonra imajını RIS server a alıp 2 inci bir kez daha böyle bir anakart ı olan bir pc gelince bu imajı o pc ye nasıl dönebilirim?

Asıl Sorumlarım 🙂

Imajı neyle ve nasıl alabilirim.?

Daha sonra bu imajı Client pc ye nasıl yükleyebilirim.?

bütün bunları RIS server ı kullanarak nasıl yapabilirim.? 

tskrlr.

Gönderildi : 08/03/2008 20:04

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

İstedigin olayı ghost server ile yapabilirsin.

Gönderildi : 08/03/2008 20:21

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Tskrlr.  

Ghostcast server diye bir program ile yapılıyormuş. Elimde yapılışı ile ilgili dökümanlarda var. fakat programı bir türlü bulamıyorum.

sizce nereden bulabilirim.?

Gönderildi : 10/03/2008 00:43

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

Makaleler kısmında yakında makaleside yayınalanacak olan Acronis True Image Server + Wsus kullanmanı tavsiye ederim.

Gönderildi : 10/03/2008 12:04

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba;

Elindeki bir makinanın kurulum işlemleri ve vs vs yükledikten sonra o makinanın imajını al server makinanın d: sine at Networkten boot edebilmesi için kurduğun makinanın Eternet kartından bir tane meb dosyası oluştur ve imajın yanına koy    sanra kurmak istediğin makinaları Networkten boot ettir servera bağlandıklarında d: içindeki imajı görücekler ve  ghost işlemi başlıcaktır

Sabancı Ünivde bu yöntemde 2300 tane notebook kurdum gayette  iyi oldu

Gönderildi : 10/03/2008 12:24

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

merhaba ertan bey,

hazırladığım client pc nin ghost unu aldıktan sonra "Ethernet kartından bir tane meb dosyası oluştur" u anlayamadım?

nasıl yapılır. 🙁

tskrlr.

Gönderildi : 11/03/2008 00:02

(@gokselgokce)
Gönderiler: 5
Active Member

ACRONIS SNAP DEPLOY KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM...

Gönderildi : 23/03/2008 13:12

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

üstatlar çok amatör bir soru soracağım win 2003 server etn. ed. üzerinde program ekle/kaldırda "Remote Installation Services" gözükmüyor bir neden olabilir

Gönderildi : 20/08/2008 00:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131

Merhaba
eğer sp2 li ise normal , ris artık yok onun yerine WDS geliyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/08/2008 07:05

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Add remove windows components  kısmına bakacaksınız ek olarak Hakan hocamın dediği gibi  SP2 varsa  WDS olarak gözükür

Gönderildi : 20/08/2008 11:29

(@selimselveroglu)
Gönderiler: 205
Estimable Member

SID, computername çakışmaları ve de Lisans key ile ilgili problem yaşamamak adına hazırlayacağınız imajı SYSPREP tool'u ile sıfırlamayı unutmayın.Bu noktada bir answer file ile belli noktalardaki cevapları önceden hazırlayabilirsiniz. Çünkü SYSPREP tool'unu çalıştırdığınızda lisans key'i dahil herşeyi sıfırlayacak ve açılırken soruları tek tek size soracaktır.

Gönderildi : 20/08/2008 11:39

(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member

merhaba

hazır konu imaj dan açılmış iken hemen sorayım  ben server ların imajını AcronisTrueImageEnterpriseServer ile alıyorum fakat hiç çökmediğinden makinalar denemedim geri dönüşte bir sorun çıkmıyor normal xp lerde serverlarda da çıkmıcagını düşünüyorum .

benim asıl sorum şu Acroniste restore ederken
TrueImageEnterpriseServer9.1UniversalRestore diye bi prgramı daha var .sanırım bu exe ile restore da farklı bir donanıma sahip makinada olsa geri dönüş yapıyor sadece dönmeye başladığında driver ları soruyor istiyor diye bana bi kaç sistemci arkadaş söyledi en kısa zamada bunu deniyeceğim  bunu deneyen birisi varmı aramızda universal restore da farklı bir makinada olsa imaj yuklenebiliyormu . . 

Gönderildi : 20/08/2008 11:46

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

Acronis ürünleri başarılı. İmajını aldığınız makinayı donanım olarak aynı makinaya dönmenizde bir sıkıntı çıkmıyor. Hatta bazıları da tecrübe etmiştir farklı donanıma da restore edip çalıştıranlar var. Zaman zaman imajdan dönmelerde bazı sıkıntılar olduğu da oluyor(explorer.exe sapıtması vs. herkese göre değişik şeyler. Server restore ettiyseniz userlarda vs. sorun yaşayanları duydum)

Universal restore ürünü ile aldığınız imajı donanımsal olarak başka makinaya dönebiliyorsunuz. Ama universal restore özelliği olan Acronis True image ürünüyle. 

Kendi donanımlarınıza göre denemenizde fayda var. Raidli yapılarda(güncel serverlarda) restore edemiyordunuz en son durum nedir bilmiyorum.

Gönderildi : 20/08/2008 11:55

(@OmerKARADENIZ)
Noble Member

Universal olarak alınmış image dosyalarından yüklenen pclerin Driver ve bazı spesifik windows dosyaları haricindeki dosyalar yüklenir.

Gönderildi : 20/08/2008 11:56

(@ibrahimkalayci)
Gönderiler: 219
Reputable Member

Universal olarak alınmış image dosyalarından yüklenen pclerin Driver ve bazı spesifik windows dosyaları haricindeki dosyalar yüklenir.

Universal olarak derken yani backup alırken universal ı filan mı seçiyoruz ben true_image_ent_server.exe yi başlatıp backup diyerek alıyorum

özellikle universal filan diye biyeri seçmiyorum .Ayrı bir exede yok fakat universal restore diye ayrı bir exe si var

yani tam anlamıyola ne oldugunu anlayamadım yine dediğiniz olayın . universal olarak alınmayan yada alınan diye bir ayrım yok benim kullandıgım sürümde öyle bir sürümmü var nasıl universal olarak alınıyor ?

Gönderildi : 20/08/2008 12:09

(@OmerKARADENIZ)
Noble Member

Merhaba

Acronis Universal Restore özelliği ile alınmış backuplar sadece universal olarak geri yazılabilir

Detaylar Hakkında Bilgi almak için Tıklayınız

Gönderildi : 20/08/2008 13:29

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Merhaba eğer sp2 li ise normal , ris artık yok onun yerine WDS geliyor.

Add remove windows components  kısmına bakacaksınız ek olarak Hakan hocamın dediği gibi  SP2 varsa  WDS olarak gözükür

Hocalarım yardımınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/08/2008 16:24

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

"The RIS server to which you are attempting to post this installation does not contain the correct CD-based image. The version of the CD-based image on the server must match the version of the system you are attempting to image[Version 5.1 Build 2600, Language English]. Please either select a different RIS server to post this installation to or add the corresponding CD-based image to the current RIS server"

Hocalarım bu uyarıyı neden verir.

Gönderildi : 20/08/2008 22:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131

http://support.microsoft.com/kb/835264

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/08/2008 07:08

Sayfa 1 / 2
Paylaş: