Forum

Terminal serverda o...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Terminal serverda oturumlar üzerinde admin yetkisi hk.

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,163 Görüntüleme
(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member
Konu başlatıcı

2008 de terminal server makinada oturum açan kullanıcıların oturumları üzerinde connect, disconnect, log off ve remote kontrol yapmak istediğim zaman aşağıdakı engellemeleri alıyorum. Admine bu işler için yetki vermem gerekiyor. Bunu nereden nasıl yapabilirim? Admin domain admin grubuna dahil..

Gönderildi : 04/02/2012 16:10

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Sunucuya Windows Vista veya Windows 7 istemciden uzak bağlantı ile bağlıyken işlem yapıyorsanız bu hataları alabilirsiniz. Windows XP veya Windows 2008 sunucudan yönetici haklarına sahip bir kullanıcı hesabı ile uzaktan bağlanıp sonucunu bildirir misiniz ?

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 05/02/2012 01:59

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Serkan bey win7 makina ile sunucuya yönetici haklarına sahip bir kullanıcı hesabı ile
uzaktan bağlanıp bunları deniyorum. Normal bir ts kullanıcısı olarak oturum açmıyorum.

Gönderildi : 05/02/2012 02:25

(@serkanates)
Üye

Windows XP istemciden bağlanıp sonucu paylaşır mısınız ? Windows 2008 tarafında böyle bir sıkıntı mevcut.

(Windows 2008 (R2 değil) de olabilir.)

Gönderildi : 05/02/2012 02:44

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Serkan bey xp istemciyle açtım yine birşey değişmedi. Bu bahsettiğim şeyleri 2003srvr kurulu iken rahatlıkla yapabiliyordum. Ayrıca ister domain üzerinden veya ts consolundan direkt olarak ts serverda oturum açıp picasa isimli programı kurmak istediğimde, program kurmaya veya güncellemeye yetkiniz yoktur diye uyarı veriyor. Bu makinaya libre ofis, klite, vlc, mozilla thunderbird, flash player, gibi programları kurdum, halada kurabiliyorum fakat bu picasadaki izin meselesini nasıl çözebilirim. Serkan bey muhtemelen konuyu açma sebebim olan kullanıcılar üzerindeki işlemlerle bu picasa meselesi aynı şekilde çözülür. Admine nasıl full yetki verebilirim.

Gönderildi : 06/02/2012 16:14

(@serkanates)
Üye

Windows 2008 üzerinde böyle bir sıkıntı vardı ve ben belirttiğiniz hatanın kaynağının bu olabileceğini düşünmüştüm. Eğer bağlandığınız kullanıcı "Administrators" grubuna üye ise ve bu grubun izinlerinde bir değişiklik yapmadı iseniz başka birşey yapmanıza gerek kalmamalı.

Gönderildi : 06/02/2012 22:59

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Serkan bey kullanıcı Admin grubuna üye. Admin grubunun izinlerini nasıl değiştirebilirim, en azından o bölümü bulabilirsem kontrol ederim.

Gönderildi : 07/02/2012 00:24

(@serkanates)
Üye

Merhaba, kastettiğim grubun yetkilerinden ziyade ilgili kullanıcı hesapları üzerine uyguladığınız bir policy veya benzeri birşey ile izinleri değiştirmiş olabileceğiniz düşüncesi idi, tekrar okuyunca bende grubun yetkilerinin değiştirilmesi anlamını çıkarttım ancak yorgunluğuma verin bunu anlatmak istememiştim.

Açıkcası sizin sorununuz benim karşılaştığım durumdan farklı gözüküyor, günlük kayıtlarına konu ile ilgili birşeyler düşmüyor mu ?

İyi çalışmalar.. 

Gönderildi : 07/02/2012 11:18

(@GokhanErol)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Serkan bey ben düzgün izah edememişimdir belki.

Biraz önce son güncellemesini yükledim. Normal kullanıcının oturumu üzerinde kapat, reset atma gibi şeyleri yapabiliyorum. Uzaktan kontrol için denediğimde loglara anormal birşey düşmüyor. X kullanıcının bağlantı istediğini kabul ediyormusunuz diyor yani buraya kadar sorun yok remote connect kullandığımda karşı taraf isteği kabul ettiğinde onun oturumu kapanıyor fakat onun oturumu bana geçmiyor. 2003te bunu yaptığımda karşı tarafın oturum kapanmadan onun izni ile aynı ekranı ikimizde görebiliyorduk. Karşı tarafın oturumunu almadan ona anlataacaklarımı gösterebiliyordum. Böyle bir durumla siz karşılaştınız mı, yerimde olsanız ne yapardınız.

Bu arada cevaplarınız için teşekkür ederim..

Gönderildi : 07/02/2012 13:53

(@serkanates)
Üye

Merhaba Gökhan bey;

İş yoğunluğum nedeni ile birkaç gündür portala uğrayamıyorum, kusura bakmayın. Şu anda son durumunuz nedir bilmiyorum ama son gönderiniz aslında konunun başında benim anladığım sorun ile örtüşüyor. İlgili bağlantı üzerinde "Remote Control" dediğinizde karşı tarafın oturumu kapanıyor sizin tarafta ise "Access Denied" hatası veriyor. Benzer durumu Windows 2008'de (özellikle belirtmek istiyorum R2 değil) bende yaşadım ve aşağıdaki şekilde bağlandığımda sorun oluşmadığını gözlemledim.

Bağlantı 1 : 

İstemci A (Windows7-RDP) -------> Windows Server 2008 <-------  İstemci B (Windows7-RDP) 

İstemci B,   İstemci A'nın oturumununa Uzak denetim (remote control) yapmak istediğinde bir önceki iletinizde belirttiğiniz durumla karşılaştım. İstemci A ve B her ikiside Administrators grubuna üye kullanıcı hesabı kullnıyor.

Bağlantı 2 :

İstemci A (Windows7-RDP) -------> Windows Server 2008 <------- 
İstemci B (WindowsXP-RDP)  

Bu durumda 
İstemci B'nin 
İstemci A'nın oturumunu uzaktan denetleyebildiğini gördüm.

Bağlantı 3 :

İstemci A (Windows7-RDP) -------> Windows Server 2008 <------- 
İstemci B (Windows Server 2008 -RDP) <-------  İstemci C (Windows7-RDP)  

Windows 7 istemci ile Windows 2008 (R2 değil) sunucuya bağlanıp oradan da esas sunucuya yaptığım bağlantılarda da yine sorun olmadığını gördüm. Çok sık ihtiyacım olan bir konu olmadığı için de üzerinde fazla durmadım açıkcası, ancak fırsat bulursam detaylı incelemeye çalışacağım. Bu aralar iş takvimim buna pek müsait değil, eğer durumunuz örtüşüyor ise Microsoft'a bununla ilgili bir sorun bildirimi açar ve konuyu takip edip sonuçlarını bizimle paylaşabilirseniz bizde istifade etmiş oluruz. Ayrıca aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz, benim kastettiğim durum böyle birşeydi. Bununla ilgili Microsoft tarafında bir düzeltme de görünüyor.

http://support.microsoft.com/kb/2523307  

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-GB/winserverTS/thread/9e43df68-0342-4463-8c37-01d0a577ca1a  

İyi çalışmalar.. 

NOT : Bu arada bağlantıda kullandığınız tüm istemci ve sunucularınızın bütün güncelleştirmelerin yapılmış olduğunu varsayıyorum.  

Gönderildi : 11/02/2012 08:02

Paylaş: