Forum

Active Directory Et...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Etki alanından bir makinayı çıkardığımda

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
494 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Active Directory Etki alanından bir makinayı çıkardığımda tekrar domaine aldığımda bu makina bütün bilgisayarlar ulaşıyor ama diğer makinalar bu bilgisayara ulaşamıyor neden olabilir acil yardımcı olabilirseniz sevinirim

Gönderildi : 26/01/2012 19:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Dns üzerinde a kaydı eski kalmış olabilir.Makina ismine ping attığınızda aynıt geliyormu?
\\makinaipsi şeklinde giriş yapabiliyor musunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/01/2012 19:11

(@AliCevik)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Active Directory Etki alanından bir makinayı çıkardığında Active Directory deki makinanı (PC) hesabınıda silmen gerekiyor. Aksi taktirde eski makinın SID'lerini alabiliyor veya çakışma yapabiliyor. Makinayı Active Directory tekrar çıkarıp Active Directory deki PC hesabını da sildikten sonra tekrar dener misin.

Not: Client makinayı Active Directory den çıkarınca Client ta C:\Users\  altındaki kullanıcı klasörünüde komple sil  Örnek :  C:\Users\ali.xxx

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/01/2012 19:11

(@AliCevik)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Merhaba,
Dns üzerinde a kaydı eski kalmış olabilir.Makina ismine ping attığınızda aynıt geliyormu?
\\makinaipsi şeklinde giriş yapabiliyor musunuz?

DNS kaydınıda temizlemen gerekiyor.

Gönderildi : 26/01/2012 19:16

(@HuseyinDEMiREL)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Sorunun yanıtı, belirtildiği gibi SID tanımlamalarından kaynaklanıyor. Kullanıcı hesabını kaldır ve yeniden hesap oluştur. Ayrıca clientte yer alan local kullanıcı hesabınıda kaldırmalısın.

Sorunun giderilmiş olacaktır.

Saygılar. 

Gönderildi : 26/01/2012 19:18

(@Anonim)
Konu başlatıcı

o şekilde denedim yinede ulaşamıyorum yeni bir makinayı da domaine aldığımda ama o isim tabi daha önce başka makinada vardı buda sıkıntı yaparmı acaba

Gönderildi : 26/01/2012 19:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

du önerisiniz denedim ama olmadı yeni makinayı da domaine daha önce başka makinada ismi olan bir makina adını verdiğimde yine aynı ulaşamıyorum

Gönderildi : 26/01/2012 19:32

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bu önerisiniz denedim ama olmadı yeni makinayı da domaine daha önce başka makinada ismi olan bir makina adını verdiğimde yine aynı ulaşamıyorum

Gönderildi : 26/01/2012 19:34

(@Anonim)
Konu başlatıcı

arkadaşım bunuda denedim ama yine makinaya ulaşamıyorum ping yemiyo

Gönderildi : 26/01/2012 19:36

(@HuseyinDEMiREL)
Gönderiler: 47
Trusted Member

Şu senaryoyu izleyelim;

Domaine almak istediğin PC'nin IP adreslerini tamamen sıfırla (otomatik ayarlara al)

PC'yi Çalışma grubuna al

Local Settings altında yer alan kullanıcıya ait dosya ve klasörleri kaldır 

Server üzerinden kullanıcının tanımlı olduğu hesap adını sıfırla (kaldırabilirsin)

PC'yi restartla

PC'ye gerekli IP adreslerini tanımla

PC'ye Etki alanına al

Server üzerinde "gpupdate /force"  komutunu çalıştır

PC'yi restartla

İlgili kullanıcı hesabından PC'yi aç

Umarım bu senaryo ile sorunun kalmaz.

Saygılar 

Gönderildi : 26/01/2012 19:46

(@Anonim)
Konu başlatıcı

arkadaşlar sorunum çözülmedi yeni bir makinayı da domaine aldığımda aynı makinalara ulaşamıyorumm ama o makine diğer bütün makinalara ulaşabiliyor

Gönderildi : 27/01/2012 18:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Dns üzerinde dediklerimizi yapmamıza rağmen sonuç alamadıysanız makinalarda antivirus v.s. varsa pasif dip test edebilir misiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/01/2012 19:33

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

DC yapından bahsedip DNS sunucuların üzerindeki hatalı logları gönderir misin? Bir makineye ulaşamıyorsan %80 DNS kaynaklı bir problem vardır diye düşünüyorum.

Gönderildi : 27/01/2012 20:16

Paylaş: