Forum

Farklı Dc oturum a&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Farklı Dc oturum açma sorunu

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,129 Görüntüleme
(@miracatmis)
Gönderiler: 317
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Domaine dahil ettiğim bilgisayarlar  Domainden rastgele bir dc seçip login oluyorlar benim localdeki dc den  login olmasını istiyorum nerde eksik var acaba ?

Gönderildi : 23/01/2012 14:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Soru biraz karmaşık olmuş ortamda birden fazla domainmi var? Kullanıcılar nasıl nereye login oluyor? Biraz daha açabilir misiniz?
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/01/2012 16:06

(@miracatmis)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tek domainim var birden falza domain controlüm var ben a noktasındayım burda da a domain controlü var fakat bilgisayarlar da logon olunan server baktığımda b noktasındaki server adı görünüyor buda oturum açma süreleri vs  sorun yaratıyor,benim a noktasındaki bilgisayarlarım a noktasındaki dc logon olmasını nasıl sağlıyabilirim

Gönderildi : 24/01/2012 12:11

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba Mesut hocam sanırım sorunuza nokta atışı yapmış.Herkesi bulunduğu ortamda oturum açmaya zorlamak adına bir cevap yazmış.
http://www.cozumpark.com/forums/thread/68581.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/01/2012 13:07

(@eraydeniz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Eğer soruyu yanlış anlamadıysam birden fazla domain / child domain gibi bir ortam değilde, tek domain ortamında birden fazla domain controller mevcut.

Bu durumda Mesut hocanın makalesi değilde, sanki set logonserver=dc.local veya set logonserver=dc.firma.com.tr gibi bir batch file oluşturup policy uygulamanız işinizi görür gibi geliyor.

Gönderildi : 24/01/2012 13:12

(@miracatmis)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Eğer soruyu yanlış anlamadıysam birden fazla domain / child domain gibi bir ortam değilde, tek domain ortamında birden fazla domain controller mevcut.

Bu durumda Mesut hocanın makalesi değilde, sanki set logonserver=dc.local veya set logonserver=dc.firma.com.tr gibi bir batch file oluşturup policy uygulamanız işinizi görür gibi geliyor.

evet tek domain ortamında birden fazla domain controller mevcut.

Gönderildi : 24/01/2012 13:53

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Kac client var organizasyonunda client uzerinde LMHOST editleyerek bunu yapabilirsin.

Gönderildi : 24/01/2012 14:30

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba Mesut hocam sanırım sorunuza nokta atışı yapmış.Herkesi bulunduğu ortamda oturum açmaya zorlamak adına bir cevap yazmış.
http://www.cozumpark.com/forums/thread/68581.aspx

Yukarıdaki linkteki işlemi uyguladınız mı?

Gönderildi : 24/01/2012 16:59

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

ortamda child domainler olmadigi icin bu islemin herhangi bir etkisi olmaz

kullanici [email protected] veya [email protected] yazip logon olabilecegi bir yapı yok anladigim kadari ile 

sadece @lokasyon.com var diye anladım notlardan 

bu durumda diger dc'lerden logon olmasının ne gibi bir zararı var diye dusunuyorum 

(software yukleme ve gpo ile logon script ile dosya kopyalama vs yapilmiyor ise %logonserver% gibi pathler ile )

bu durum son derece normal clienti illa su dc den logon ol diye zorlayamazsiniz  diye düsünüyorum ,

herhangi bir  dc'ye (herhangi bir sebepten )  erisemediginde otomatik olarak secmesi normal degilmi zaten logon olacagi dc'yi 

Gönderildi : 24/01/2012 17:05

(@miracatmis)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hüseyin bey;

cevabınız ile benim sorum arasında ne tür bir ilişki kurup cevap verdiniz anlamış değilim bunu zaten biliyorum

evren bey

her bölgede 150 yakında bilgisayar var

rıza bey

henüz denemedim fakat burda benim sorunu çözecek bir yol göremedim

vasvi bey

client belli zaman içinde o dc cevap alamssa farklı dc lerden logon olması çok normal fakat yakındaki dc varken client gidip farklı dc üzerinden oturum açması normal bir durum değil

Gönderildi : 24/01/2012 18:17

(@eraydeniz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

Size tam aradığınız cevabı verecek bir makale linki veriyim.

http://social.technet.microsoft.com/Forums/tr/winservertr/thread/b36a5b4b-b79f-48cd-a3f7-356685950905

hüseyin bey;

cevabınız ile benim sorum arasında ne tür bir ilişki kurup cevap verdiniz anlamış değilim bunu zaten biliyorum

evren bey

her bölgede 150 yakında bilgisayar var

rıza bey

henüz denemedim fakat burda benim sorunu çözecek bir yol göremedim

vasvi bey

client belli zaman içinde o dc cevap alamssa farklı dc lerden logon olması çok normal fakat yakındaki dc varken client gidip farklı dc üzerinden oturum açması normal bir durum değil

Gönderildi : 24/01/2012 18:42

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Birden fazla bölgeniz ve DC leriniz var, site yapısı kullanıyor musunuz? DC olan her bölgeniz için site lar oluşturup her site ın ip bloğunu eşleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra o site içinde bulunan client lar kendi site ında bulunan DC den logon olacaklardır. 

Gönderildi : 24/01/2012 19:31

(@miracatmis)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Default Domain Policy / Computer Configuration / Policies / Administrative Templates / System / Net Logon / DC Locator DNS Records Group Policy / Try Next Closest Site Ayarını Enable etmeniz gerekir.

BU İŞLEM İLE SORUN ÇÖZÜLDÜ

TEŞ.

Gönderildi : 08/03/2012 20:57

Paylaş: