Forum

DC - ADC DFSR hatas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC - ADC DFSR hatası ve dcdiag komutu

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,954 Görüntüleme
(@KenanKuralay)
Gönderiler: 161
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

DC ve ADC yi kurdum - (ikiside 2008 server std edition) 

Görünürde bi sorun görünmüyor ama Dnslerin sağlıklı çalışıp çalışmadığını öğrenmek için  dcdiag  komutunu kullandım ve aşşağıdaki ekranda iki bölümde failed verdi.  Bu durumu nasıl çözebilirim. failed olan kısımlar bir tehlike veya problem teşkil edermi ?

[URL= http://img832.imageshack.us/img832/1171/13851164.th.jp g" target="_blank">http://img832.imageshack.us/img832/1171/13851164.th.jp g"/> [/IMG][/URL]

Uploaded with [URL= http://imageshack.us ]ImageShack.us[/URL]

[img] [/img]

Gönderildi : 19/01/2012 18:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

DFSR eventları nedir ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2012 22:54

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu şekilde Eventlar var,

The DFS Replication service failed to communicate with partner ADCServer for replication group Domain System Volume. The partner did not recognize the connection or the replication group configuration. 

Partner DNS Address: ADCServer.int.local 

Optional data if available: 

Partner WINS Address: ADCServer

Partner IP Address: 192.168.2.5

Event ID 5014

Event ID 5012

Aynı hataları hem DC hemde ADC de sürekli tekrarlamış.  

Dikkat çektiğim bişey var !!!

DC serverimde aynı zamanda File Server olarak kullanmaktayım ve Shadow copy olarak config ettiğim saatlerde bu hataların çıkmış olması.

Yani shadow copy 'i 11:00 - 17 :00 ve 05:00 da çalışacak şekilde config etmiştim.  DFSR hatalarıda hep bu saatlerde çıkmış ortaya.

Gönderildi : 20/01/2012 02:36

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

shadow copy C: Sürücüsü İçinde Aktif Mi ? Eğer Aktif İse 1-2 Gün Kapatabilme İmkanınız Varmı Logların Düşüp Düşmeyeceğine Bakalım...

Gönderildi : 20/01/2012 12:07

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aktif.  Hemen kapatıyorum hafta sonu kapalı olsun pazartesi logları kontrol edeceğim.

Hatta hataların saatine uyan windows backup var, onuda 2 günlük kapatıyorum bakalım hata vericekmi yine... 

Gönderildi : 20/01/2012 16:45

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Windows backup ve shadow copy i kapatmama rağmen hata devam etmekte. Bu hata ile birlikte ...

Event ID 2008 veriyor.

Hatanın şıklarında  dcdiag /test:dns diyerek dns i kontrol edin diyor.  

Ben bu komutu kullandığımda   dcdiag /test:adcserver komutunu yazdığımda "Test not found.  Please re-enter a valid test name" diyor.

dcdiag /test:dcserver   veya ms.local ıda test ettiğimde yine  aynı sonuç çıkıyor.

Event ID 2008 

Active Directory Domain Services could not use DNS to resolve the IP address of the source domain controller listed below. To maintain the consistency of Security groups, group policy, users and computers and their passwords, Active Directory Domain Services successfully replicated using the NetBIOS or fully qualified computer name of the source domain controller. 

Invalid DNS configuration may be affecting other essential operations on member computers, domain controllers or application servers in this Active Directory Domain Services forest, including logon authentication or access to network resources. 

You should immediately resolve this DNS configuration error so that this domain controller can resolve the IP address of the source domain controller using DNS. 

Alternate server name: 

adcserver.ms.local 

Failing DNS host name: 

e7c17836-a875-4c43-84d2-d9760cad39ec._msdcs.pc.local 

NOTE: By default, only up to 10 DNS failures are shown for any given 12 hour period, even if more than 10 failures occur.  To log all individual failure events, set the following diagnostics registry value to 1: 

Registry Path: 

HKLM\System\CurrentControlSet\Services\NTDS\Diagnostics\22 DS RPC Client 

User Action: 

1) If the source domain controller is no longer functioning or its operating system has been reinstalled with a different computer name or NTDSDSA object GUID, remove the source domain controller's metadata with ntdsutil.exe, using the steps outlined in MSKB article 216498. 

2) Confirm that the source domain controller is running Active Directory Domain Services and is accessible on the network by typing "net view \\<source DC name>" or "ping <source DC name>". 

3) Verify that the source domain controller is using a valid DNS server for DNS services, and that the source domain controller's host record and CNAME record are correctly registered, using the DNS Enhanced version of DCDIAG.EXE available on http://www.microsoft.com/dns 

dcdiag /test:dns 

4) Verify that this destination domain controller is using a valid DNS server for DNS services, by running the DNS Enhanced version of DCDIAG.EXE command on the console of the destination domain controller, as follows: 

dcdiag /test:dns 

5) For further analysis of DNS error failures see KB 824449: 

http://support.microsoft.com/?kbid=824449 

Additional Data 

Error value: 

11001 No such host is known. 

Gönderildi : 22/01/2012 01:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aşağıdaki linki incelermisiniz lütfen ?

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en/winserverfiles/thread/953be9ef-e9e3-4885-a5c4-47fc475ba562

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/01/2012 00:34

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

inceliyorumda Hakan bey,

Sistemimde DFS kurulu değil ki... neden bu hatayı versin ???

Gönderildi : 23/01/2012 14:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kenan bey bu sorunun size yansıması nedir ?

Bir user açınca diğer dc ye bu bilgi gidiyor mu ?

bir dc üzerinde sysvol klasörüne bir txt koyunca diğer dc' nin paylaşımına iletiliyor mu ?

Gönderildi : 23/01/2012 19:21

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

User açtığımda veya sildiğimde DC ve ADC replikasyon oluyor ve değişiklikleri birebir uyguluyor.

Aynı şekilde SYSVOL klasöründe yaptığım değişiklikleride karşılıklı uyguluyor.  

Fakat bi sorun yansıdığından değil, Event loglarda DFSR hatası alıyorum. Bu hataya istinaden çözmeye çalışıyorum.

The DFS Replication service is stopping communication with partner ADCserver for replication group Domain System Volume due to an error. The service will retry the connection periodically. 

Additional Information: 

Error: 9033 (The request was cancelled by a shutdown) 

Connection ID: 84F00EC6-DCB8-4E08-BD24-EF194CF498EB 

Replication Group ID: 0BED17F4-C93B-4B41-BC28-BC3255127B3C

Gönderildi : 24/01/2012 12:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer bir yansıması yoksa bence sistemi çok kurcalamamak gerekyor, bu beklenmedik sorunlara neden olabilir.

Ancak yinede merak ediyorsanız aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/winservergen/thread/bdfb57f5-e033-4e8c-9f3a-bd6725965f2b/

Gönderildi : 24/01/2012 14:37

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Hakan bey,

iyi çalışmalar, 

Gönderildi : 24/01/2012 19:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederiz kolay gelsin.

Gönderildi : 25/01/2012 14:36

Paylaş: