Forum

AD 'de Kullanıcılar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AD 'de Kullanıcılara Setup Yetkisi Verilmesi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
524 Görüntüleme
(@GuneyYETKiN)
Gönderiler: 191
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Windows 2008  AD'kurulu makinada clientler Win 7 Ad üyeler ve clientler localde AD deki kullanıcılardan logon oluyorlar.Localde herhangi bir etkilendirme yapmadan AD den yetkilendirme ile kullanıcıların localde sadece kurulum yapabilme yetkisi vermek istiyorum.Yani AD de tanımlandığım bir yetkilendirme ile AD deki kullanıcı hesabı ile logon olan kullanıcılar local pc ye istedikleri yazılımı kurabilecekler fakat ip değiştirme gibi donanım ekleme gibi yetkileri olmayacak sadece Domain user ve setup yapma yetkisi olacak bunu nasıl yapabilirim teşekkürler.Umarım anlatabilmişimdir.Kolay gelsin

Gönderildi : 13/01/2012 14:34

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

http://www.cozumpark.com/forums/thread/281876.aspx

Rıza hoca'mız görsel olarak anlatmış.Power users hakkı vererek kurulum yaptırabilirsiniz.

Gönderildi : 13/01/2012 14:39

(@eraydeniz)
Gönderiler: 62
Trusted Member

bu konu daha önce forumda açılmış

http://www.cozumpark.com/forums/thread/29090.aspx

ancak çözüm alınamamış serhat hocanın cevapları gayet net 

Merhabalar

Windows 2008  AD'kurulu makinada clientler Win 7 Ad üyeler ve clientler localde AD deki kullanıcılardan logon oluyorlar.Localde herhangi bir etkilendirme yapmadan AD den yetkilendirme ile kullanıcıların localde sadece kurulum yapabilme yetkisi vermek istiyorum.Yani AD de tanımlandığım bir yetkilendirme ile AD deki kullanıcı hesabı ile logon olan kullanıcılar local pc ye istedikleri yazılımı kurabilecekler fakat ip değiştirme gibi donanım ekleme gibi yetkileri olmayacak sadece Domain user ve setup yapma yetkisi olacak bunu nasıl yapabilirim teşekkürler.Umarım anlatabilmişimdir.Kolay gelsin

Gönderildi : 13/01/2012 14:45

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Localde bir yetkilendirme yapmadan sadece.Ad tarafında bi yetki ile aşabilirmiyim  mesela kullanıcılara AD 'de  domain admin yetkisi verdiğimde localde kurulum yapabiliyorlar.Ben domain admin yetkisi vermeden AD de başka bir yetki ile yani AD tarafındaki yetkilendirme ile localde setup yapmalarını domain admin yetkisi olmadan özel bir yetki ile  nasıl sağlaya bilirim çok teşekkür ederim...

Gönderildi : 13/01/2012 15:20

(@canbolat)
Noble Member

Merhaba ,

Öncelikle domain admin yetkisinin verilmesinin taraftarı değilim.Art niyetli bi kullanıcı uzakbağlantı,veya unc(\\server\c$) şeklinde dizinlere girip zarar verebilir.Şuanda minimum seviyede power users hakkı verebilirsiniz.AD'deki gruplar içinde özel olarak böyle bir yetki tanımlaması olacağını sanmıyorum.Yukarıda Eray bey'in paylaştığı linkte de gereken açıklama yapılmış.

Gönderildi : 13/01/2012 15:33

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim Can bey domain admin yetkisi verdiğimizde dediğiniz gibi ciddi bir güvenlik açığı olacak, localden vermekten başka çaremiz yok sanırım özel yetkili bir kullanıcı tanımlayabilirmiyiz diye düşündüm fakat olmuyormuş.Localde admin yetkisi vereceğiz mecburen ilginize teşekkürederim.

Gönderildi : 13/01/2012 15:48

(@canbolat)
Noble Member

Rica ederim.Kolay gelsin.

Gönderildi : 13/01/2012 23:30

Paylaş: