Forum

Server 2008 r2 admi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 r2 administrator hesabı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Bünyemizde 5 adet 2008 server var. Bunların hepsini domain administrator hesabına acıyoruz .bu doğru bir yöntemimi ?

Administrator ismi degistirilebiliyormu. Öğrenmek istediğin olması gereken yapılarda İT adminlari tüm serverleri domain administrator hesabiylami acıyor firmalarda

Tesekkurle. 

Gönderildi : 12/01/2012 01:48

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Bende iş yerimde sizin gibi yapıyorum. İdeal ve olması gereken yapı bu değil. Bankada geçici süre çalışmıştım burada işlemler için gerekli accountlar tanımlanır ve bu accountlar ile login olarak işlemlerini yaparlar. Örneğin Backup için backup admin tanımlamak gibi grekli yetkileri vermek gibi v.s. Administrator ismi değiştirilebilir bir özelliktir. Farklı oluşturduğunuz kullanıcılara domain admin yetkisi düzeyindede yetkilendirme yapabilirsiniz. Ortamda tek kişiyseniz eğer ben bu nedenle tek admin ile login olup işlemlerimi yapıyorum sizde yapabilirsiniz. Biraz yiğidin yoğurt yemesi ile ilgili bir durum :))

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/01/2012 02:16

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

Firma içinde  it bölümünde çalışan kişi sayısına göre değişir.Eğer sistemi tek başınıza yönetiyorsanız administrator hesabını kullanabilirsiniz.Eğer birden fazla server üzerine erişim yetkisi olan kişiler varsa bunlara administrator şifresi vermek yerine erişim yetkisi olan kişiler için yeni bir admin hesabı açmak daha mantıklı olur.Örneğin Admin Gertex,Admin Can,Admin Cozumpark şeklinde.Bu şekilde güvenlik riskini bi nebze azaltmış olursunuz.İsterseniz kişinin görevine görede üye olacağı hesapları belirleyebilirsiniz.Backup Operatorler,Exchange Organization,Group Policy Create Owners ve benzeri.Bu sayede hangi kullanıcının ne gibi işlemler yaptığını loglardan da görebilme imkanınız olur.

Birden fazla IT admini olacaksa domain admin hesabının kullanılmasını tavsiye etmiyorum.

Gönderildi : 12/01/2012 02:24

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba,
Bende iş yerimde sizin gibi yapıyorum. İdeal ve olması gereken yapı bu değil. Bankada geçici süre çalışmıştım burada işlemler için gerekli accountlar tanımlanır ve bu accountlar ile login olarak işlemlerini yaparlar. Örneğin Backup için backup admin tanımlamak gibi grekli yetkileri vermek gibi v.s. Administrator ismi değiştirilebilir bir özelliktir. Farklı oluşturduğunuz kullanıcılara domain admin yetkisi düzeyindede yetkilendirme yapabilirsiniz. Ortamda tek kişiyseniz eğer ben bu nedenle tek admin ile login olup işlemlerimi yapıyorum sizde yapabilirsiniz. Biraz yiğidin yoğurt yemesi ile ilgili bir durum :))

Rıza Bey'in dediğine katılıyorum.Aynı zamanda mesaja cevap verdiğimiz için Rıza Bey'in cevabını cevapladıktan sonra gördüm =).

Gönderildi : 12/01/2012 04:27

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Rıza Bey'in dediğine katılıyorum.Aynı zamanda mesaja cevap verdiğimiz için Rıza Bey'in cevabını cevapladıktan sonra gördüm =).

Günaydın bu tarz şeyler sürekli hepimizin başına glebiliyor. Sorun değil. Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/01/2012 11:18

Paylaş: