Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Group Policy

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
417 Görüntüleme
(@Gurkanipek)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ben bir domain server'da kullanıcıların kendi bilgisayarlarındaki C:\DATA klasörünü ve alt klasörlerini-dosyalarını silmelerini engelleyebilmek için    group policy oluşturmak istiyorum. Kullanıcı o dizinde veya alt dizinlerinde bir şey silmeye kalkarsa admin şifresi soracak. Acaba bu yapılabilirmi? Bu konuda makale varmıdır. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür eder herkese iyi çalışmalar dilerim... 

Gönderildi : 31/12/2011 12:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Şifre sorması mümkün değil, ancak diğer istediğiniz için GPO üzerinden aşağıdaki başlık ile çözüm üretebilirsiniz

Computer configuration\Windows settings\Security settings\File system

Ancak sunucu üzerinde ilgli klasör olmadığı için izin vermek adına sadece ister DC de ister GPO yu edit ettiğiniz makinede boş olarak bu klasörü oluşturmanız yeterli olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/12/2011 21:22

(@Gurkanipek)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle teşekkür ederim. Peki user da kendim o klasörde birşey silmek istersem nasıl sileceğim?

Gönderildi : 01/01/2012 15:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

User' da derken ilgili kullanıcı ile logon olduktan sonra mı ? Tabiki silemezsiniz, farklı bir kullanıcı ile logon olmanız gerekli veya cmd konsolunu run as ile çalıştırırsanız cmd üzerinden olur. Ancak size bir tavsiye eğer istediğiniz şeyin size göre bir çözümü yoksa emin olun doğru bir şey istemiyorsunuzdur, çünkü eğer doğru olsaydı emin olun bu herkesin isteği olacağı için MS bunu yapardı. Sizin yönteminizi değiştirmeniz daha doğru olacaktır.

İlk aklıma gelen neden o kullanıcı hesabı ile bir şey siliyorsunuz ki ? Siz admin olarak oturduğunuz yerden zaten ilgili makineye C$ ile bağlanıp gerekli dosyayı silebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/01/2012 17:17

(@Gurkanipek)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ben özel bir okulda çalışıyorum. Öğrencilerimizin her birinde DC üzerende çalışan kendilerine ait user hesabı kullandıkları pc ler var. C:\DATA dizinini içerisine ödevlerini ve kitaplarını kaydediyoruz. Bazı öğrenciler bu dizinin içerisindekileri kasıtlı veya yanlışlıkla siliyorlar. Benim amacım bu dizini ve alt dizininlerini silebilmelerini engellemek. Silme haricindeki diğer tüm hakları verebiliriz.

Gönderildi : 02/01/2012 02:25

(@KenanKuralay)
Gönderiler: 161
Estimable Member

Günaydın Gürkan bey,

Böyle bi yapı yerine network ortamında bir paylaşıma ödevleri kaydederseniz.  İstemiş olduğunuz yetkiyi kolaylıkla klasöre yetki vererek halledebilirsiniz.  Hemde merkezi bir klasör olduğu için yedeklemeside kolay olacaktır.

Sizin istemiş olduğnuz işlemi yapsanız bile bu sefer bilgisayar bozulduğunda ilgili klasörü geri alamyabilirsiniz ve doğru bi yapı diil, Her bilgisayarın backup ı ile uğraşmak zaman kaybettirir size.

iyi çalışmalar, 

Gönderildi : 02/01/2012 12:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Dökümanları sharepoint üzerinde tutabilirsiniz, veya file server üzerinde her kullanıcı için bir klasör oluşturabilirsiniz, veya roaming profile yapabilirsiniz yani o kadar çok farklı çözüm var ki hangisini isterseniz yapabilirsiniz. Veya ödevi bitenler size mail atabilirler.

Gönderildi : 02/01/2012 13:44

Paylaş: