Forum

DC-Exchange aynı su...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC-Exchange aynı sunucu, C de yer azaldı

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
572 Görüntüleme
(@mkiraz)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şöyle bir problemim var:

Bir serverım var. Windows2000 Server üzerine Exchange 2003 kurulu. Yani hem DC hem Exchange. Sunucu barındırma hizmeti aldıgımız ISP de durması gerektiğinden böyle bir şey yapmıstık. Ayrıca 2 SCSI disk var üzerinde ve yazılımsal RAID 1 olarak calısyorlar. Windows un RAID 1 ozelligini kulanıyoruz. C ve D olarak 2 partition.C de işletim sistemi ISA server ve antispam vb calısyor, D de ise Exchange database var.

C de cok az yer kalmıs durumda. Şimdi A.D. yi defrag yapsam, bakım yapsam yer kazanırım diye dusunuyorum fakat yazılımsal RAID1 oldugu icin ve üzerinde Exchange de oldugu icin sunucuya birsey olur diye korkuyorum, sizce bunu deneyeyim mi?

Ya da Acronis Disk tool u gibi toollarla  D bolumunden bos yer alıp C ye mi ilave edeyim. Sizce hangisi en az sorunlu ya da tamamen sorunsuz olur.

Dediğim gibi sunucuda yazılımsal RAID1 ve Exchange Server da olması  beni düşündürüyor.

Saygılarımla,

Gönderildi : 10/07/2008 23:23

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

Merhaba sanırım defrag yapmanız disk tool ile d den c ye yer almanızdan çok daha az risklidir birde şu var kurulumdan itibaren devam eder bir yer sıkıntısımı var yoksa zamanla oluşmuş bir sıkıntımı mesela isa üzerinde caching açıkmı yada isa dışında neler yüklü makinada antivirus server vs ?

Gönderildi : 10/07/2008 23:37

(@mkiraz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

sunucu üzerinde symantec mail security ve brightmail antispam programı calısıyor, yalnız D bolumunde bunlar. C dolmasın diye automatic update i de iptal ettim , ISA 2000 deki cache de kapalı. Ama hala azalıyor C deki boş alan.

Gönderildi : 12/07/2008 15:50

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

disk temzileme yaptınmı c sürücüsü üzerinde ??

Gönderildi : 12/07/2008 15:53

(@alperozdemir)
Prominent Member

Merhaba C üzerinde shadow copy aktifse buda doldurabilir ek olarak bu tarz bir programla büyümenin kaynağını bulabilirsiniz altta linki veriyorum kolay gelsin.

http://www.safe-install.com/programs/where-d-my-space-go.html

Gönderildi : 12/07/2008 17:56

(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member

Merhaba system32 icindeki logs klasorunu temizlemeyi dener misin?Burayı da temizleyince yer acilacagina eminim

Gönderildi : 12/07/2008 17:59

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Dc nin Virtual Memory ayarlarına girerek pagefile.sys dosyasının boyutunu azaltmayı dene.

Gönderildi : 13/07/2008 15:08

(@mkiraz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar cevaplar için teşekkurler

Aşağıdaki resimde LogFiles ın icindekiler gornuyor, 250 mb a yakın boyutu var . Bunları silmeyi dusunuyorum. Umarım sisteme zarar vermez.

Fakat sunları merak ediyorum.

1.Logfiles icindeki bu klasorler ne amacla burada tutuluyor.Bu loglar neye aittir.Hic tutulmaması icin nerede ayar yapmalıyım, ya da maximum boyutu 40 mb olasun gibi bir ayar yapabilirmiyim

2.EventViewer loglarının icerigi anlamlı bir sekilde goruntuleniyor, fakat burakadi logları anlamlı bir sekilde goruntulemek icin bir tool var mı?

Gönderildi : 14/07/2008 13:40

(@alperozdemir)
Prominent Member

Cluster klasörünün ne olduğu konusunda fikrim yok alttakiler IIS ve exchange logları silmenizde sorun olacağını sanmıyorum IIS üzerinden kapatabilirsiniz logging i IIS e girip default web site üzerinde günlük kaydını etkinleştir seçimini kaldırın ardından default web site altında exchange kısmına gelip özellikler dedikten sonra ziyaretleri günlüğe yaz ı kapatınız kolay gelsin.

Gönderildi : 14/07/2008 14:09

Paylaş: