Forum

windows server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows server 2008 de 2 tb sınırı

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,047 Görüntüleme
(@CanERTURK)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. sun x4500 bir storage aldık. bunun yapılandırılması için firmadan gelecek olan kişiler sisteme win 2008 kurulamayacağını windowsun 2tb üstü diski desteklemediğini söyledi. bu konu hakkında bilgidi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. stora 24 tb lık.

microsoft ile görüşmemde sistemi gpt disk yapısı ile düzenlerseniz sistemi çalıştırabilirsiniz dendi. ama gpt hakkında bir bilgim de maalesef yok

Gönderildi : 08/07/2008 18:01

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Using GPT Drives

Updated: June 3, 2005

GPT disk

A GPT disk uses the GUID partition table (GPT) disk partitioning system. A GPT disk offers these benefits:

Allows up to 128 primary partitions. (MBR disks can support up to four primary partitions and an infinite number of partitions inside an extended partition.)

Allows a much larger volume size - greater than 2 TB, which is the limit for MBR disks.

Provides greater reliability due to replication and cyclical redundancy check (CRC) protection of the partition table.

Can be used as a storage volume on all x64-based platforms, including platforms running Microsoft Windows XP Professional x64 Edition. Windows Server 2003 SP1 also enables support for GPT in x86 versions of the Windows Server 2003 family.

Notes:

Unlike Windows support for the Intel Itanium platform, Windows x64 Edition and Windows Server 2003 SP1 operating systems support the use of GPT drives only as data volumes. Because the x64 and x86 architectures do not provide support for an EFI boot partition, you cannot use a GPT drive to boot an x64-based computer or an x86-based computer with a legacy BIOS. Therefore, computers running these operating systems must be equipped with more than one physical driver to allow the use of the GPT disk format.

On Intel Itanium platforms, Windows supports the use of GPT drives as boot drives or data volumes.

Creating GPT Drives

You can convert only empty, unpartitioned disks (raw drives or empty MBR drives) to the GPT format. To convert a volume that contains data, you must first manually delete the partition.

You can use the following methods to create GPT disks:

In the Disk Management console, right-click the MBR drive you want to convert to GPT and click Convert to GPT Disk. If the drive is not empty or contains partitions, this option is unavailable.

-OR-

In the DISKPART utility, select the drive you want to convert and enter the following command:
CONVERT GPT

For raw disks, you can use two additional methods:

After installing a new raw disk, open the Disk Management console to launch a wizard that you can use to configure the new disk. The wizard includes options to initialize the disk as MBR or GPT.

-OR-

Initialize the new disk later by using the Initialize Disk option in the Disk Management console.

Note: Installing a Windows x64 Edition operating system on a GPT disk is not supported. Attempting to do so yields an error. Although Setup allows you to choose a GPT disk partition on the partition selection screen during Text Mode Setup, doing so displays an error message. To assist users in avoiding this error, the partition selection screen clearly indicates whether the partition is configured as an MBR drive or a GPT drive.

Examining Drive Configurations

You can use the following methods to determine whether a drive is configured as a GPT or an MBR disk:

In the Disk Management console, on the View menu, point to Top, and then click Disk List. The upper pane displays a list of disk drives that specifies the partition style in the last column.

In the Disk Management console, right-click the drive to display conversion options.

If the drive is configured as an unpartitioned GPT disk, the Convert to MBR Disk option appears. If the drive is partitioned, this option is unavailable.

If the drive is configured as an unpartitioned MBR disk, the Convert to GPT Disk option appears. If the drive is partitioned, this option is unavailable.

In the Disk Management console, right-click the driver, click Properties, and then click the Volume tab to display the partition style and other information.

In Device Manager, right-click the drive and, on the Volume tab, click Populate to display the partition style and other information.

Launch the DiskPart utility and enter the command list disk. The disk list indicates GPT or MBR in the last column of the command output.

http://www.microsoft.com/whdc/device/storage/GPT-on-x64.mspx

Gönderildi : 08/07/2008 18:21

(@penduick)
Gönderiler: 8
Active Member

Merhaba,

Benzer sorunla karşılaştım, makaleleri okudum ama önerilen çözüm bende işe yaramadı.

Konu kısaca;

8x500
GB SAS disklerle RAID 5 yapı oluşturdum. Kontrol kartım P410i .(Server : Proliant DL380 G7)

ACU
üzerinden C sürücü için 200 GB ayırdım ve buraya Server 2008 R2 64 bit
kurdum.

Windows
içinden kalan 3 TB bölümlendirmek istediğimde Windows 1.89 TB kısmı Unallocated
gösterdi ve formatlamama izin verdi. Ama geri kalan 1.2 TB kısım Unallocated
olmasına rağmen Windows hiç bir şekilde formatlamama izin vermiyor ve bu alan
kullanım dışı kalıyor.

Benim
istediğim bu 3 TB kısmı 2.3 ve 0.7 TB olarak ikiye bölmek.

Bunu windows üzerinden Diskpart ile yapmak istediğimde 1.89 TB lık bölümü Disk 0 üzerinde görüyor, mevcut C bölümünü silebilir diye düşündüm.

Bu konuda ne önerirsiniz ?

Teşekkürler,

Gönderildi : 21/10/2010 12:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba ntfs disk sınırı 2tb bu şekilde bölebilirsiniz.(8x500)-500=3,5 tb raid 5 üzerinde bunu 2 partition yaparsanız sorun kalmaz.Neden bu şekilde bölmek zorundasınız?Üzerinde barınacak uygulama için olmaz ise olmazmıdır?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/10/2010 12:27

(@penduick)
Active Member

Merhaba,

3.2 TB diski RAID 5 olarak tanımladıktan sonra 200 GB OS için ayırdım ve kalan kısmı OS içinden ayarlanabilir diye tek parça bıraktım. Kalan 3 TB kısmı yine RAID tanımlaması sırasında mı bölümlendirme yapmam gerekirdi diyorsunuz ?

2.3 TB ve 0.7 TB 2 ayrı yedekleme bölümü olarak kullanılacak, bu şekilde ayarlama yapmak zorundayım.

şuanki bölümleri GPT ile birleştirme imkanı yok mudur ?

Teşekkürler,

Gönderildi : 21/10/2010 12:34

(@www-rizasahan-com)
_

İşletim sisteminin haricinde kalan alanı 2 ye bölerek sorunsuz kullanabilirsiniz.Tabi bu şekilde işinize yarar ise.Ürün yeni bir ürün zaten dilerseniz hp ile görüşeblirsiniz.Onlar farklı bir çözüm sunacaklarmı acaba? 444 71 71

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/10/2010 12:55

(@penduick)
Active Member

merhaba,

İşletim sistemi aslında kalan yeri 1.89 TB ve 1.2 TB olarak ikiye bölmüş durumda ama bu 1.2 TB Unallocated kısma şuan erişim izni vermiyor.

Ben HP/Microsoft tarafıyla görüşmeye çalışacağım,

Teşekkürler

Gönderildi : 21/10/2010 13:36

(@penduick)
Active Member

Merhaba,

Sorunu şu şekilde hallettik.

RAID tanımlamasını C:200 GB, E: 750 GB, F:2300 GB şeklinde 3 ayrı mantıksal sürücünün ayrı ayrı RAID 5 olarak tanımlanması şeklinde yaptım. 

Tanımlama esnasında MBR/GPT mi istiyorsunuz diye soruyor. GPT seçince 2 TB üzerini sorunsuz tanımlıyor.

Yardımlarınız için teşekkürler,

Gönderildi : 22/10/2010 11:45

(@www-rizasahan-com)
_

Geçmiş olsun.Bilgilendirme için teşekkürler.Yapılan araştırmalarda 20 yıl içerisinde petabyte hayatımıza girecekmiş artık ms yeni bir dosya formatına geçer.

Gönderildi : 22/10/2010 12:09

(@onurkaramanli-2)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Merhaba;

Win Svr. 2008 x64'te 4 kb cluster dosya yapılı diskler ile 16 TB HDD kullanabiliyor muyuz? Kısacası Server 2008 kaç TB'ye kadar disk destekler?

Toplama PC ile raid destekli anakart üzerinde bir sunucu oluşturacağız. Yardımcı olabilir misiniz? 

Gönderildi : 23/09/2013 20:17

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba MBR basic disk olarak 2 gb GPT olarak sizin diskinizde sorunsuzca tanır.

Gönderildi : 24/09/2013 23:49

Paylaş: