Forum

GPO ile map yapma v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO ile map yapma ve masaüstüne kısayol oluşturma

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
3,044 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba herkses

Windows 2003 DC kurulu bir ağda ticari program logo kullanıyoruz client bilgisayarları formatlayııp tekrar domaine alıyorum Gorup policy ile logo klasörünü kullanıcılara ağ sürücüsü olarak map yapıp logo.exe dosyasınıda masaüstlerine kısayol nasıl atabilirim.

Gönderildi : 08/12/2011 20:53

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

logon script ile yapabilirsin hocam

net use x: \\server\share

seklinde map eder lnk dosyasınıda bir yere yaratip , xcopy ile map sonrasinda %userprofile%\Desktop yoluna kopyalarsin 

Gönderildi : 08/12/2011 21:02

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Bir .bat dosyasını gpo ile startup 'a atarak dağıtabilirsiniz.

https://i0.wp.com/www.martius.nl/mt/wp-content/uploads/2010/09/GPO-Startup.png?w=1220&quality=80

Gönderildi : 08/12/2011 21:14

(@oktaykumas)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Selamlar,

Aşağıdaki Vbs scripti ile yapabilirsin koyu renkli olan kısımları kendi sunucu ve paylaşım adına göre değiştiriniz. üst taraf map yapar alt taraf ta o map'daki kısayılo masaüstüne atar. GPO ile logon script olarak dağıytmayı unutma

Kolay gelsin..

Set objNetwork = CreateObject("WScript.Network")
objNetwork.MapNetworkDrive "Z:", "\\Dc2003\LOGO"

set WshShell = WScript.CreateObject("WScript.Shell")
strDesktop = WshShell.SpecialFolders("Desktop")
set oUrlLink = WshShell.CreateShortcut(strDesktop & "\Logo.lnk")
oUrlLink.TargetPath = "z:\logo.exe"
oUrlLink.Save

Gönderildi : 09/12/2011 19:59

(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Oktay Hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz kod çok  işime yaradı allah sizden razı olsun. diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/12/2011 20:42

(@KadirURGUN)
Gönderiler: 24
Eminent Member

Şifreli klasörlerde vbs hata veriyor. Bu hatayı kullanıcıya gösterme ve sonrakine geç diyebileceğimiz bir kod varmı?

Örneğin,

Set objNetwork = CreateObject("WScript.Network") 

objNetwork.MapNetworkDrive "Y:", "\\Dc2003\LOGO" (Şifrelidir ve hata veriyor. Burayı es geçerek diğerine geçmeli)

objNetwork.MapNetworkDrive "Z:", "\\dc2010\pc" 

Gönderildi : 13/08/2014 20:57

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

domain ortamında şifreli klasor nasıl olabilir ki , en fazla kullanıcının bu klasore okuma/yazma vb. yetkisi olmayabilir 

sizde o kullanıcı (veya kullanıcılar ) icin ayrı bir batch/vbs  hazırlar hakkı olmayan surucuye erismeye calısmamasını saglarsınız

Gönderildi : 14/08/2014 11:46

(@KadirURGUN)
Gönderiler: 24
Eminent Member

domain ortamında şifreli klasor nasıl olabilir ki , en fazla kullanıcının bu klasore okuma/yazma vb. yetkisi olmayabilir 

sizde o kullanıcı (veya kullanıcılar ) icin ayrı bir batch/vbs  hazırlar hakkı olmayan surucuye erismeye calısmamasını saglarsınız

Nas cihazında 50 kullanıcı var. Bu kullanıcıların girebileceği alanlar kısıtlı. Örneğin biri a klasörüne girebilir, diğeri ise hem a hemde b klasörüne.

Yaklaşık 10 tane maplenecek klasör var. İstediğim şu, Bat dosyası çalışsın ve yetkisi olan alanlar maplensin. 

Her kullanıcının şifresini windows kasasına eklediğim için, şifre sormuyor. O alana yetkisi varsa otomatik olarak mapleniyor. Fakat yoksa uyarı veriyor. Ben bu uyarıyı kullanıcıya göstermemek ve hatalı olanı es geçmesini istiyorum. Çok şeymi istiyorum 🙂

Gönderildi : 14/08/2014 13:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba kullanıcı sayınız çok değil ise klasörleri açıp paylaşım ve izinleri atayım kullanıcı özellikleirnden connect alanından istediğiniz sürücü adı ile map edebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/08/2014 16:17

Paylaş: