Anasayfa » Forum

5651 nolu yasaya g&...

5651 nolu yasaya göre ip log tutma ve imzlama  

RSS
 Anonim

Şimdi arkadaşlar ben server 2008 de dhcp server yapılandırmasıyla localda makinalara ip dağıtıyorum. Yasaya görede ip ve mac adresleri tarih saat bilgilerinin tutulması ve imzalanması gerekiyor. Fakat bu tib dağıttığı yazılım sadece tutulan logları imzalıyor. Yani log tutmuyor. Ben logları nasıl tutarım ve sonra imzalayıcı programla imzalatırım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Alıntı
Gönderildi : 08/12/2011 18:29
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Üye

Yapmanız gereken adımlar ,

* Dhcp loglarını ip log imzalayızı ile loglayıp saklamanız.

* Proxy (Kullanıcılar nereye hangi siteye girmiş) loglarını  ip log imzalayızı ile loglayıp saklamanız.

Bu adımlar yeterli olacaktır. Loglar Tib programı ile Hashleniyor. Ip log imzalayacı log tutmaz ,imzalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/12/2011 20:28
 Anonim

* Dhcp loglarını ip log imzalayızı ile nasıl loglama işini nasıl yapacağım. Programı tib den indirdik ve kurduk diyelim, arkasından dhcp loglarını nasıl gösteriyoruz. Bildiğim kadarı ile dhcp logları win/system32 nin içinde. Programda dhcp loglarının olduğu klasörü göstermemiz yeterli oluyormu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/12/2011 17:17
 Anonim

* Dhcp loglarını ip log imzalayıcı ile nasıl loglama işini yapacağım. Programı tib den indirdik ve kurduk diyelim, arkasından dhcp loglarını nasıl gösteriyoruz. Bildiğim kadarı ile dhcp logları win/system32 nin içinde. Programda dhcp loglarının olduğu klasörü göstermemiz yeterli oluyormu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/12/2011 17:18
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Üye

NEreye kurduysanız programı oraya map edin veya günlük alıp kopyalayın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/12/2011 18:46
 Anonim

Yapmam gereken işi biraz daha araştırınca öğrendim. Önce DHCPLFR 1.2 ile DHCP 7 günlük döngüsel loglarını günlük olarak saklamak gerekiyor. Sonra bu logları tib in verdiği yazılımla imzalatınca iş bitiyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/12/2011 14:31
Hacı YILMAZ
(@HaciYILMAZ)
Üye

loglari gunlukmu yok sa haftalikmi imzalamak gerekli ve hangi loglari kaydetmek imzalamak yeterli olur

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/06/2015 18:07
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5651.pdf

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2015 00:48
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol