Forum

Bulut sisteminin Bi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bulut sisteminin Bilgi işlemcilere etkileri

32 Yazılar
15 Üyeler
0 Likes
785 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

Benim merak ettiğim konu var.  Hakan hocanın makalelerindede belirttiği gibi yakında cloud sistemleri devreye girmeye başlayacak. anladığım kadarıyla bu bulut sistemi ile birlikte yakında zamanda özellikle merkze şube çalışan yerlerde şubede serverlar tutulmayıp,  cloud sistemi hizmeti

veren firmalarda tutulacak. bu durumda her şey merkezden yönetilecek. bu durumda şubelerde bilgi işlemciye gerek kalmayacak diye düşünüyorum. bu bulut sistemi bir anlamda bilgi işlemcileri işsiz bırakacak. yanlışmuı düşünüyorum 

Gönderildi : 03/12/2011 14:53

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Tabikide bilgi işlemciler işsiz kalacak demek çok doğru olmaz. Çünkü Cloud üzerinde bir alan aldığında onun kurulumu yönetimi yine bilgi işlem personelinde olacak. Bazı hazır cloud sistemleri için bu durum geçerli olabilir uygulama yönetimi sizde değilse sorun durumunda ilk müdehale merkezden gerçekleşecektir. Cloud bilgi işlemciler için bence bir fırsat bu konuda bir çok yenilik var ve henüz çok net bir durum yok bu nedenle IT çalışanı kendini geliştirirse Cloud Servisler bir fırsattır. Bu söylediklerim benim şahsi görüşlerim tabi.

Gönderildi : 03/12/2011 16:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba

hakan hocam siz ne düşünüyorsunuz bu konuda 

Gönderildi : 03/12/2011 19:15

(@Anonim)

Bilgi İşlem mesleği zaten şu anda kazançlı bir meslek değil. Bence gelişen teknoloji ile birlikte dahada yapılmaz bir meslek haline gelecek. Ben artık bu mesleği kimseye tavsiye etmiyorum. Soranlara yazılımcı olun diyorum.Yoksa başka meslek düşünün.

Gönderildi : 03/12/2011 21:42

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Bulut sistemlerin şirketlerde bilgi işlem iş gücü kaynağını tamamen ortadan kaldırmasa da azaltacağı kesin ancak şöyle bir durum da var. Hizmet alacağınız firmaya şirketinizin tüm bilgilerini emanet edeceksiniz. Bu noktada iki firma (hizmeti veren ve alan) arasında bir sözleşme mutlaka olacak ancak bir anlaşmazlık durumunda mahkemelerimiz ve yasalarımız firmaları nasıl koruyacak. Şirketler tüm bilgilerini başkasına emanet etme konusunda nasıl bir tavır takınacak bunları zaman gösterecek. Diyelim çok gizli veya özel projeleriniz var (makine, yazılım kaynak kodlarınız, satış fiyatlarınız, sözleşmeleriniz vb.) ve bunun paylaşılması durumunda rakiplerinize karşı büyük bir kaybınız mevcut ise bu bilgi bilinçli olarak paylaşıldığında yada hizmet aldığınız şirketten bir şekilde başkası tarafından ele geçirildiğinde süreç nasıl işleyecek, benimde bu durumlar ile ilgili sorularım var. Dolayısı ile süreç tam olarak şekillenene kadar şirketlere özel bilgilerin daha uzun süre şirket içerisinde kalacağını ve bu sistemleri yönetecek için bilgi işlem yöneticilerine ihtiyacın devam edeceği kanaatindeyim.

Not : Bulut sistemlerin yaygınlaşmasının daha çok donanım üreticilerini etkileyeceğini ve satış fiyatlarında mecburi indirime gideceklerini düşünüyorum.

Gönderildi : 04/12/2011 00:09

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba

anlaşılamn oki 1 , 2 sene içersinde bilg işlem diye bir meslek kalmayacak 

Gönderildi : 05/12/2011 12:36

(@Anonim)

Merhaba

benimde gördüğüm bu gidişle bilgi işlem cazibe olmaktan çıkmaya başlamıştı. bulut sistemiyle birlikte çöküşe geçecek.

ben burada hakan hocamın düşüncesini merak ediyorum 

Gönderildi : 05/12/2011 13:56

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Merhaba

anlaşılamn oki 1 , 2 sene içersinde bilg işlem diye bir meslek kalmayacak 

Could İçin Biraz Hızlı Konuşuyoruz Ben Şunu Gönül Rahatlığı İle Söylüyorum Could Sistemlerin Firmalarda Anlaşılması Nerden Baksanız 5-8 Yıl Arası Sürer Bunun Dışında Bu Sisteme Geçmeleri Falan Derken Çok Uzun Bir Süreç Ve Bilgi İşlemcilerin İşten Çıkarılması Değil Aslında.

Could Mantığı Firmaları Sadece Sunucuların Bakım Yedekleme UPS Vb Gibi İhtiyaçlardan Kurtarmak Üzere Kurulmuş Bir Yapı.

Peki Bu Yapıda Yine Bir Domain Server Yine Şirket İçi Bir Firewall Yine Bir Network Ve Belkide VLAN Yapısı Bulunacak Bunları Sen Olmazsan Kim Yönetecek Firmalar Bilgi İşlem Bölümünü Kattiyetle Mecbur Kılıyorlar Bu Yapılara Geçince Sadece Sunucu Senin Yanında Değilde Uzakta Bir Yerde Oluyor Farkı Bu Aslında .

Tabi İşverenler Sunucu Yok Elemana İhtiyaç Yok Zannedebilirler Ama Firmalar Could Yapısını Önerirken Bilgi İşlemcileri Korumakta. Ancak Şu Olabilir ; Could Hizmeti Veren Firmalar Kendi Personellerini Yerleştirebilir .

O Zamanda Eğer Sen Bu Sektörde Uzman Değilsen Boynunu Bükmekten Başka Çaren Yok.

Eğerki Akşam Mesai Bitiminde Evine Gidip Televizyon Başında Muhteşem Süleyman'ı İzliyorsan 8 Yıl Sonra Başına Gelecekleri Şimdiden Kabullenmen Gerekmektedir. Yok Evine Gidince Pc Başında Sabahlara Kadar Araştırmalar Yapıp Kendi Demo Ortamında Denemeler Yapıp Makaleler Okuyup Bu Meslek İçin Özveride Bulunuyorsan Korkma Could Kendi Personelini Yerleştirse Bile Muhakak O Sen Olursun. 

Gönderildi : 05/12/2011 14:20

(@Anonim)

Merhaba

ben 5-8 sene süreceğini zannetmiyorum 1-2 sene sonra vmware gibi yayılır 

Gönderildi : 05/12/2011 21:02

(@serkantas)
Prominent Member

Merhaba

ben 5-8 sene süreceğini zannetmiyorum 1-2 sene sonra vmware gibi yayılır 

Biz Bunun Planlanmasını Ve Firmaların Yatırım Yaparak Bu İşe Başlaması Falan Derken Bu Süreyi Bulacağına İnanıyoruz Çünkü .

İşverenin Elindeki Sistem Eğerki iyi Bir Sistem Ve Yakın Bir Tarihli Yatırım İse Bu Sistemin Miyadı Dolana Kadar Kullanacaktır.

Geçen Gün Başımdan Bir Olay Geçti Firmanın Birine Gittim Sunucusunda Bir Sıkıntı Olduğu Bilgisi Verildi.

Baktım ki Firma Hala Windows NT Server Kullanıyor. Ve Yılbaşında Yeni Sunucular İle Yeni Bir Yapıya Geçmeyi Planlıyor.

Bende Hemen Bahsettim Biraz Bulut Bilişimden Firma Bana Kullanan Bir Referans Getir Dedi. Bir Kaç Firma Söyledim Hepsi Başka İllerde Bana Olduğum İl'den Bir Firma Göster Dedi Çakıldık Kaldık. Müşteri Aslında Haklı Erişebileceğim Görüşebileceğim Bir Yerden Olsun Gidip Görüp Sorayım Diyor Dolayısıyla Yeni Sunucular Ve Sanallaştırma İstenildi. Bu Müşteri Bu Yapıyı Nerden Baksan Azami 3 Yıl Kullanır Bencede 5 Yıl Daha Bu Kuracağım Yapı İle Devam Eder. Dolayısıyla Biz Bunların Araştırmasını Yaparken Bu Koşulları Göz Önünde Bulunduruyoruz. 

Gönderildi : 05/12/2011 21:53

(@Anonim)

bence şöyle bir etkisi olur zaten firmalar için hiçbir şey yapmayan akşama kadar oturan bizler serverlarıda ortadan kaldırınca bizde kendimizi ortadan kaldırıcaz. Bilgisayarcı atık ortadan yavaş yavaş kalkıyorrr

Gönderildi : 06/12/2011 11:39

(@Anonim)

Arkadaşlar, böyle bir konu açmanız iyi oldu.

Bende bir iki sene sonrasını düşünüp, bir tühkan açmaya kara verdim.

Kebapçı açayım diyorum. Ne dersiniz iş yapar mı?

Gönderildi : 06/12/2011 12:21

(@Anonim)

Merhaba

Bence en doğru yorumu hakan hocam yapar. 

Gönderildi : 06/12/2011 12:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32986
Illustrious Member Yönetici

Arkadaşlar herkese merhaba,

Öncelikle Cloud bizleri işsiz bırakacak demek çok doğru değil, ancak belirli bir çıtanın altındaki ve bence aslında başka sektörde çok daha az çalışarak çok daha fazla para kazanabileceğim insanların sektörün dışında kalacağına inanıyorum. Çünkü onların aslıdna bilgisi çok yeterli ve değerli değil, durum böyle olunca onların yaptığı bir takım işler ortadan kalkıyor, ancak tamamen değil, hala uzak ofisler için kurulum, kablolama ve benzeri yerinde destek olacaktır ancak eskisi kadar talep olmayacak.

Ama bunu fırsata dönüştürmek sizlerin elinde. Eğer ingilizceniz ve bilgi birikiminizi yükseltirseniz bu çıktanın üstüne çıkar ve Cloud ürünleri ile beraber çalışarak ve destek vererek iş gücünüzü arttırabilirsiniz.

Ama işin özeti, evet cloud bazı insanları bu sektörden dolaylı yoldan uzaklaştırmış olacak.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2011 20:54

(@serkantas)
Prominent Member

Öncelikle Cloud bizleri işsiz bırakacak demek çok doğru değil, ancak belirli bir çıtanın altındaki ve bence aslında başka sektörde çok daha az çalışarak çok daha fazla para kazanabileceğim insanların sektörün dışında kalacağına inanıyorum. Çünkü onların aslıdna bilgisi çok yeterli ve değerli değil, durum böyle olunca onların yaptığı bir takım işler ortadan kalkıyor, ancak tamamen değil, hala uzak ofisler için kurulum, kablolama ve benzeri yerinde destek olacaktır ancak eskisi kadar talep olmayacak.

Ama bunu fırsata dönüştürmek sizlerin elinde. Eğer ingilizceniz ve bilgi birikiminizi yükseltirseniz bu çıktanın üstüne çıkar ve Cloud ürünleri ile beraber çalışarak ve destek vererek iş gücünüzü arttırabilirsiniz.

Ama işin özeti, evet cloud bazı insanları bu sektörden dolaylı yoldan uzaklaştırmış olacak.

[Y]

Gönderildi : 06/12/2011 21:54

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Aslında Bilgi Teknoloji alanında çalışan kişiler için bu çıta herzaman varolmuştur. Fakat cloud ile birlikte bilginin ve uzmanın değeri çok anlaşılacak ve kalitesizlik ortadan kalkacak.Zaten bu alanda çalışan kişilerin her geçen gün çıtasını yükseltmelidir.Kalite ve değer, kendini yenileyenenindir. 🙂

Gönderildi : 07/12/2011 01:36

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Cloud un Türkiye'de bahsedildiği gibi belli kişileri işsiz bırakacağı günler genel alt yapımıza baktığımızda kısa vadede pekte mümkün değil. Bugün Cloud dan bahsediyoruz fakat ne gibi yenilikler, ne gibi avantajlar sunduklarından bir çok firma hala bi haber. Bu işin hizmet alacakları kısmındaki boyutu. Birde işin hizmet sunacaklar kısmı var.

Ve dürüst konuşmak gerekirse ülkemizde bence hiç kimse güvenilir bir Cloud hizmeti verebilecek alt yapıya yada yatırıma sahip değil. Ben global oyuncuların gerçek manada yatırımları gün ışığına çıkmadan Cloud ile ilgili şuan sunulan hiç bir hizmete sağlıklı bakmıyorum. Bir ara mahalle arası hostcular türemişti vaktiyle ülkede İnşallah dilerim aynı şeyde Cloud ile ilgili olmaz. 

Kişileri işsiz bırakma olayına gelince kişileri işsiz bırakmak bir kenara bence çok daha iyi bir çalışan kitlesini daha iyi şartlar altında çalışabilmeye zorlayacaktır. Bugün dürüst konuşmak gerekirse Sistem Uzmanlığı tam hakkıyla yapamayanlarında yoğunluğunun arttığı bir iş kolu haline döndü. Bence bu tür kişilerin ya kendilerini iyi bir şekilde geliştirmeleri yada bu meslekten çekilmelerini hızlandırabilecek bir süreç Cloud yapılara geçiş süreçleri.

Son olarak diyorum ki Cloud yapıların artmasıyla kendini işsizler sınıfında bulacak olanlar zaten bu sektörün yedek oyuncularıydı ve asıl oyuncular ortaya çıktıkçada oyundan alınmaları kadar doğal bir süreç olmayacaktır. Ve diliyorum ki Cloud tam manasıyla hem hizmet verecekler hemde hizmet alacaklar tarafından doğru değerlendirilir ve konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapılır. Ve yine dilerim ki bu sürçeleri hızlandıracak alt yapı çalışmalarına gereken önem ISP ler tarafından ciddiyetle verilir.

Gönderildi : 07/12/2011 02:46

(@Anonim)

Vay be Hüseyin hocam yedek oyuncuda yaptın bizi 🙂

Gönderildi : 07/12/2011 11:10

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Kimseyi yedek oyuncu yaptığım yok yanlış anlaşılmasın lütfen. Hem zaten kimseyi yedek oyuncu yapacak bir konumumda yok. Sadece bazı gerçeklekleri dile getirmek istiyorum o kadar. Bugün hiç azımsanmayacak sayıda işi hiç bilmemesine rağmen iyi yada kötü sistemlerin başında olan kişiler var ve daha korkuncu hiç bir gelişim çabası içinde de değiller. Bunları bizzat gözlemliyorum. Bir elemana Exchange ile ilgili bir sorunu nasıl çözmesi gerektiğini anlattığınızda en ufak bir sorunda da yine sizi arayıp direk size sorabiliyor. Araştırmıyor, uğraşmıyor, ilgilenmiyor ama hala bu işi yapıyor.

Gönderildi : 07/12/2011 16:11

Sayfa 1 / 2
Paylaş: