Forum

ASP.NET erişim hata...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ASP.NET erişim hatası

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
5,868 Görüntüleme
(@EnverYurtsever)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2008 R2 kurulu sunucuda asp.net siteleri çalıştırırken aşağıdaki hatayı alıyorum.

Erişim engellendi. (HRESULT özel durum döndürdü: 0x80070005 (E_ACCESSDENIED))

Açıklama: Geçerli web isteği yürütülürken işlenmemiş özel durum oluştu. Lütfen hata ve kod içinde kaynaklandığı yer hakkında daha fazla bilgi almak için yığın izlemesini gözden geçirin. 

Özel Durum Ayrıntıları: System.UnauthorizedAccessException: Erişim engellendi. (HRESULT özel durum döndürdü: 0x80070005 (E_ACCESSDENIED)) 

ASP.NET, istenen kaynağa erişim yetkisine sahip değil. ASP.NET istek kimliğine kaynağa erişim hakkı vermeyi düşünün. ASP.NET, uygulama kimliğe bürünmüyorsa kullanılan bir temel işlem kimliğine (normal olarak, IIS 5 üzerinde {MAKİNE}\ASPNET veya IIS 6 üzerinde Ağ Hizmeti) sahip. Uygulama <identity impersonate="true"/> ile kimliğe bürünüyorsa, kimlik anonim kullanıcı (normal olarak IUSR_MACHINENAME) veya kimliği doğrulanmış istek kullanıcısı. 

Dosyaya ASP.NET erişimi vermek için, Gezgin'de dosyayı sağ tıklatın, "Özellikler"i ve sonra Güvenlik sekmesini seçin. Uygun kullanıcı veya grubu eklemek için "Ekle"yi tıklatın. ASP.NET hesabını vurgulayın ve istenen erişim için kutuları işaretleyin.

IIS kurulu, asp ve asp.net kurulu . Yaptığım araştırmalarda aspnet kullanıcısına izin verin diyor. Fakat sunucuda böyle bir kullanıcı yok.

Ne yapmalıyım? 

Gönderildi : 28/11/2011 18:30

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba,

ASP.net kurulu ise böyle bir kullanıcı olmak zorundadır. inetpub klasörünün izinlerini kontrol edin ve gerekirse everyone izin verin birde bu şekilde deneyin. 

Gönderildi : 28/11/2011 18:50

(@EnverYurtsever)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çözümü kendim buldum. Aynı sorunu yaşayanlar için yazayım buraya.

Çözüm şu şekilde :

Plesk panelin dosyalar üzerinde yaptığı kısıtlamalardan dolayı çalışmıyormuş asp.net siteler.

Komut satırına aşağıdaki kodları yazdığınızda problem çözülüyor.

cacls C:\Windows\assembly\GAC_MSIL /E /R psacln /T /C

cacls C:\Windows\assembly\GAC_MSIL /E /R psaadm /T /C

Gönderildi : 29/11/2011 12:50

(@ufukh)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Merhabalar aynı hatayı bende alıyorum ama bahsettiğiniz sorgularla düzelmedi başka fikri olan varmı acaba

Gönderildi : 18/07/2015 20:37

Paylaş: