Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 Dns problemi

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
436 Görüntüleme
(@DizaynPlus)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Windows server 2008 Enterprise R2 kurulu bir sunucumuz var. Bu sunucu üzerinde AD, Dns,Dhcp servisleri kurulu.

Son bir kaç gündür dns servisinde ilginç bir problemle karşılaştım. 

Sunucu yapılandırmasında;

dc.domain.net  şeklinde isim yapılandırması mevcut ve biz bu sunucuyu iç network'de kullanmaktayız.

Asıl problem internet ve mail için kullandığımız sunucuya erişimde sıkıntı yaşıyoruz. Gün içerisinde belirsiz zaman dilimlerinde farklı bir lokasyonda bulunan mail sunucusuna hiç bir şekilde ulaşılamıyor. Bu problemi yaşadığımız esnada kendimize ait web sitemiz hariç bütün internet siteleri ve servisleri çalışıyor. Buna bir anlam veremedim... İç Networkte kullandığımız sunucu ile web sunucumuz arasında sizce nasıl bir iletişim kopukluğu olabilir? Benim aklıma gelen domain isimleri aynı fakat uzantılar farklı bununla bir alakası olacağını düşünmüyorum... Dns servisini manuel yeniden başlattığımda web sunucumuza erişebiliyoruz ...

İç sunucu: dc.domain.net

Dış web sunucusu: srv1.domain.com.tr

Teşekkürler... 

Gönderildi : 24/11/2011 12:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Dış dünyada domain.net isminde gerçek bir alan adı varmı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/11/2011 12:25

(@DizaynPlus)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet var fakat domain.net web sunucumuzda dnsler yönlendirilmiş ve pasif durumda, kullanılmamaktadır.

Gönderildi : 24/11/2011 12:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Domaininizi ne şekilde kurdunuz? Örneğin domain.local içeride bu domain.net ne işe yarıyor local bir intranet yapısı mı var?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/11/2011 12:37

(@DizaynPlus)
Active Member
Konu başlatıcı

Domaini intranet bir yapı için kurmadım. Sadece bu sekilde isimlendirme yapmıştık.

Sizce bir bağlantısı var mı ? Bu yaşadığımız problemle. 

Gönderildi : 24/11/2011 13:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Eğer gerçek domain isimlerini paylaşırsanız kontrol edelim ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2011 13:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

istemci makine dns ip adresi nedir ?

Bu ip adresi sizin dc yani dns server olmalı, bu istemci üzerinde ipconfig /flushdns yaptıktan sonra internet üzerindeki isme ping atınca 74 ile başlayan ipniz mi geliyor ?

DNS üzerinde internet üzerindeki alan adınız için bir zone veya forward tanımlı mı ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/11/2011 19:30

(@DizaynPlus)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey,

Evet sizinde belirttiğiniz gibi client tarafında Dns sunucusunun ip adresi görünmekte. Dns sunucusunda web için her hangi bir zone, forward tanımlı değil. Fakat incelediğim kadarı ile dns sunucusu tarafında "Önbelleği Temizle" işlemini yaptıktan sonra hem server hem de istemciler web adresine ulaşıyor. Fakat bir süre sonra yine aynı problem meydana geliyor.

Microsoft tarafında da bu sorunla alakalı bir hotfix yayınlanmış fakat yayınlanan hotfix beta olduğundan tereddütte kaldım. Manuel olarak Önbellek temizleme işlemi geçici bir çözüm olarak görüyorum. Bu senaryoda gördüğüm kadarıyla yaşadığım problem spesifik değil, bende yaşadığım bu sorunu ilgili makaleye bağlıyorum... Normal şartlarda istemcilerin erişebildikleri dış web sunucusuna bir anda iletişimin kesilmesi zone tarafında bir problemin olmadığını bana düşündürüyor..

http://support.microsoft.com/kb/2508835/tr

Siz bu anlamda bana nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Teşekkürler..

Gönderildi : 28/11/2011 05:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer alan adınız dns üzerinde değil ise, alan adınız iç alan adı ile aynı değil ise, istemcilerde dns olarak sizin iç dns' i görüyor ve bu dns de internet için bir dış dns' e yönlendirilmiş ise ve sonuç yukarıda anlattığınız gibi ise hotfix işe yarayacaktır.

Hotfix' i yükleyin, eğer sorun olur ise kaldırma şansınız var.

Gönderildi : 28/11/2011 14:18

(@SelimTalasli)
Active Member

Merhaba ,

Bu sorunu çözdünüz mü? Aynı sorunu bende yaşıyorum,

iyi çalışmalar

Gönderildi : 14/03/2017 15:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, sizin sorununuz nedir? Domain isimlerini verirseniz kontrol edelim.

Gönderildi : 14/03/2017 19:41

Paylaş: