Silinen Dosyaları K...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Silinen Dosyaları Kurtarma Hakkında  

  RSS
Ali Çevik
(@AliCevik)
Üye

Merhabalar arkadaşlar.


Ortamda 2008 x86 Server var ve DC kurulu 30 client var. Dosya paylaşımı için FileServer oluşturdum ve her departman için klasörlere erişim sağladım.


Örnek: Paylaşımdaki Satış-Pazarlama-İnsan kaynakları v.b. paylaşım klasörlerine erişimi sadece ilgili deparmandakiler ve yönetimdeki müdürler sağlıyor. Ortak klasörüne herkes erişebiliyor ve farklı deparmanlar aralarında bu şekilde paylaşım yapabiliyor. Satışdaki bir kullanıcı Pazarlama departmanındaki paylaşıma erişemiyor sadece ortak klasörüne erişebiliyor ve paylaşım yapabiliyor.


Öğrenmek istediğim konu ise, bu paylaşım klasörlerine atılan belgeler kullanıcı tarafından silindiğinde nereye gidiyor ve nasıl geri getirilir acaba. Gerekli ayarlamalar nasıl yapılır.


Not: Kullanıcılar departman bazında paylaşıma erişimde tam yetkili (okuma-yazma-değiştirme-silme haklarına sahip )


Teşekkürler.


İyi çalışmalar.

Alıntı
Gönderildi : 23/11/2011 19:00
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Merhabalar,

Normalde kullanıcılar tarafından bu dosyalar silindiğinde sunucudan silinmiş olur ve sonradan ihtiyaç duyulması halinde sizden yedekten dönerek dosyayı geri getirmeniz istenir. Bunun için geleneksel yedekleme çözümlerini kullanabileceğiniz gibi çok daha hızlı ve çeşitli versiyonlarına dönme imkanı tanıyan Volume Shadow Copy özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özelliği etkineştirdiğinizde (tercihen dosyaların paylaştırıldığı disk dışında bir disk) paylaşımda olan dosyalar varsayılan olarak günde iki kez yedeklenir ve herbir yedek versiyonlanır. Böylece örneğin bir dosyanın öğleden önceki haline ya da öğleden sonraki haline rahatlıkla geri dönebilirsiniz.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/11/2011 19:40
Serdar Cakar
(@SerdarCakar)
Üye

Silinen dosyalar File Server 'ı oluşturduğunuz sunucu yada pc herneyse onun diskindedir. Geri getirmek için veri kurtarma programlarını deneyebilirsiniz.

Edit: (Hakan hocam daha ayrıntılı şekilde yanıtlamış) 

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/11/2011 19:41
Ali Çevik
(@AliCevik)
Üye

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/11/2011 19:43
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Rica ederiz.

İyi çalışmalar...

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/11/2011 22:46
Mehmet YAYLA
(@mehmetyayla)
Üye

Yine de yedek almazsan ve dosyan silinirse diskdigger programını öneririm. benim bir çok defa hayatımı kurtardı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/11/2011 16:31
Paylaş: