Forum

hostname resolve pr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hostname resolve problemi..

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
865 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Sayın Üyeler,

Win 2008 domain ortamında win2008 üzerinde file server , win7 pro  ve xp pro client'lar var.

FS üzerinde hostname HOST1 olarak set edilmiş ve x.x.x.1 IPsi ile DNS kaydı yapılmış,

FS üzerinde aynı interface üzerine ikinci br IP tanımlayıp x.x.x.2 onuda HOST2 olarak dns kayıtlarına ekledim.

Yani 2 IP'li ve 2 hostname'li bir interface tanımladım ( tabiki mac adresi aynı oluyor).

Default hostname (HOST1) ile erişim yaparken sıkıntı olmuyor.

XP ve Win7 clientlardan \\host1 olarak paylaşımlara erişmede sorun yaşamıyorum.

Ancak \\host2 şeklinde ulaşmak istediğimde Win 7 clientlar erişebilirken, XP clientlar aşağıdaki gibi bir hata veriyor.

Ağ üzerinde aynı ad çoğaltıldığından bağlanamadınız. Etki alanına katılıyorsanız, bilgisayar adını değiştirmek için Denetim Masası'nda Sistem öğesine gidin ve yeniden deneyin. Çalışma grubuna katılıyorsanız, başka bir çalışma grubu adı seçin.

Client tarafında host dosyasına yazmak ipconfig /flushdns falan gibi atraksiyonlar sonuç vermedi .

Özetle XP makinalara has  bir problem ( Update'leri yapılmış durumda ).

Win7 lerde sorun yok.

Sorun ne olabilir. Yorumlarınızı bekliyorum.

İkinci bir ethernet takıp IP'yi bu ethernete tanıtırsam sorun çözülüyor. Amacım tek Ethernet ile bunu nsıl çözerimin cevabını bulmak.

İyi çalışmalar..

Gönderildi : 21/11/2011 15:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

ikinci ismi kayıt defteri ile tanımlayabilirsiniz

http://www.techrepublic.com/blog/datacenter/adding-multiple-netbios-names-for-windows-servers/2593

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2011 19:31

Paylaş: