Forum

Aynı Pc de iki fark...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı Pc de iki farklı kullanıcı internet kısıtlaması

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
397 Görüntüleme
(@EmrahGULER)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba degerli hocalarım Domain'imdeki bilgisayarların bazılarında interneti Dns den Modemin ipsini silerek kapatmış ve varsayılan ag gecidini serverin ipsini vererek kısıtlamıştım. Fakat şimdi bu kısıtlamış oldugum pclerde artık iki farklı kullanıcı otUrum acmak durumunda ki şöyle gececi hem otomasyon programımıza ulaşacak hem internete, gündüzcü ise sedece otomasyon programına ulaşacak İNTERNETE KESİNLİKLE CIKMAMALI Gececi kullanıcıya admin yetkisi vererek ag özelliklerinden Clien^'deki dns yi degiştirmesine izin veriyorum  aciliyeti şu anda giderdim fakat ben istiyorum ki aynı bilgisayarda kullanıcılara özel ayar yapabileyim Ayrıca birilerinde admin yetkisi vermek beni cok rahatsız ediyor. Nasıl yapacagım konusunda siz degerli hocalarımdan yardım istiyorum bu arada form da araştırdım ama hiç biri tam olarak benim sorunuma hitap etmiyor gibi geldi...

SBS 2008 SERVER
XP PRO.
192.168.1.1
192.168.1.200
Lazım olabilecek bilgileri yukarıya girdim Saygılarımla

Gönderildi : 19/11/2011 15:31

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

IP adresini sizin istediginiz gibi değiştirecek bir IP change script yazıp bu script'i group policy ile ilgili user'a uygularsanız o user hangi makinada logon olursa olsun sizin verdiginiz IP adresini kullanacaktır. Her user için ayrı bir script yazmanız gerekecek bu durumda.
Örnek IP değiştirme scripti aşağıdaki gibidir(Vista ve Win7'de runas administrator ile çalışır bu script).

Bu satırlerı .cmd uzantili bir dosya içerisine atıp tets edebilirsiniz. LAN ethernet bağlantısının isminidir. Local Area Network 1 X vs. olan baglantısı ben LAN olarak degiştirerek kullanıyorum bunu.

@ECHO OFF
echo "Sayin XXXXX kullanıcısı size özel sabit IP adresiniz ayarlaniyor lütfen bekleyiniz..."
netsh interface ip set address name = "LAN" source = static addr = 10.0.1.125 mask = 255.255.255.0 gateway = 10.0.1.1 gwmetric = 1
netsh interface ip set dns name = "LAN" source = static addr = 10.0.1.10
netsh interface ip add dns name = "LAN" addr = 10.0.1.11
exit

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/11/2011 17:26

(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye

Recep beyin cevabına alternatif olması için konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor olacağım. İnternet trafiğinizi nasıl yönettiğinizi belirtmemişsiniz ancak bir güvenlik duvarı üzerinden geçerken ilgili terminal için saat bazlı çalışan bir kural ekliyor olabilirsiniz. 

Gönderildi : 19/11/2011 19:48

Paylaş: